środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Nasi samorządowcy najoszczędniejsi w Polsce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 maja 2002, 19:59

Zamrożone płace w urzędzie, niewielkie zatrudnienie i jedynie 400 zł na podróże zagraniczne w tym roku – to tylko niektóre z działań władz Hrubieszowa, które sprawiły, że miasto okazało się najbardziej gospodarne w grupie miast powiatowych liczących 20–30 tys. mieszkańców. Nie ma się czego wstydzić również Opole Lubelskie, które triumfowało w kategorii miast powiatowych powyżej 20 tys. mieszkańców.

Ranking ukazał się w najnowszym numerze ogólnopolskiego tygodnika samorządu terytorialnego. – Chcemy promować dobre rozwiązania – mówi Jacek Nyc, sekretarz redakcji Wspólnoty. – Ranking ukazuje możliwości gospodarowania szczupłymi środkami. Na jego podstawie widać, że są samorządy, które dobrze sobie radzą z administrowaniem środkami publicznymi oraz takie, które radzą sobie mniej. Porównaliśmy wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na mieszkańca.
Celem rankingu było wskazanie tych jednostek samorządowych, które funkcjonują najbardziej oszczędnie. Obejmuje tylko wydatki bieżące z wydatkami na obsługę rad, pomija inwestycyjne. A wydatki na utrzymanie rad i funkcjonowanie administracji samorządowej stanowią bardzo istotną część budżetów miast i gmin. W gminach poniżej 5 tys. mieszkańców w 2000 roku stanowiły ok. 19 proc. wszystkich wydatków bieżących. W powiatach udział ten stanowił ok. 13 proc. – Nasz sukces jest efektem racjonalnej i oszczędnej gospodarki finansowej – mówi Jarosław Woźniak, burmistrz Hrubieszowa, który triumfował w gronie miast powiatowych liczących 20–30 tys. mieszkańców. – Już w 2000 roku zamroziliśmy płace i związane z nimi pochodne. Zatrudniamy tylko 43 osoby. Diety radnych są niewielkie, wynoszą 76 zł za jedno posiedzenie. I taka ciekawostka: na podróże służbowe zarezerwowaliśmy w tegorocznym budżecie 2850 zł, na podróże zagraniczne – 400 zł.
W gronie miast powiatowych powyżej 20 tys. mieszkańców triumfowało Opole Lubelskie, czwarty był Janów Lubelski. Wśród miast wojewódzkich najbardziej gospodarny okazał się Białystok. Lublin uplasował się na siódmej pozycji. W miastach na prawach powiatu z „naszych” najlepiej oceniono Chełm. W rankingu został sklasyfikowany na 17 pozycji. W gronie miast niepowiatowych powyżej 15 tys. mieszkańców na siódmym miejscu znalazła się Poniatowa. Z miast niepowiatowych od 10 do 15 tys. mieszkańców szóste były Piaski, a ósmy Nałęczów. Frampol uplasował się na 20 pozycji w gronie miast niepowiatowych poniżej 10 tys. mieszkańców. W grupie miast powiatowych liczących 20–30 tys. mieszkańców dziesiąta była Łęczna. W miastach powiatowych powyżej 30 tys. mieszkańców szósty był Kraśnik. Leżący w powiecie zamojskim Grabowiec zajął drugie miejsce w rankingu Wspólnoty na najbardziej gospodarną gminę wiejską poniżej 5 tys. mieszkańców. Trzeci był podtomaszowski Bełżec. Wśród gmin wiejskich od 5 do 10 tys. mieszkańców trzecia była Radecznica (pow. zamojski). Zamość uplasował się na trzeciej pozycji w gronie gmin wiejskich powyżej 10 tys. mieszkańców. Powiat kraśnicki zajął 9 miejsce w gronie powiatów powyżej 75 tys. mieszkańców, a rycki był trzeci wśród powiatów liczących mniej niż 75 tys. mieszkańców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!