wtorek, 30 maja 2017 r.

Zamość

Nasi samorządowcy najoszczędniejsi w Polsce

Dodano: 8 maja 2002, 19:59

Zamrożone płace w urzędzie, niewielkie zatrudnienie i jedynie 400 zł na podróże zagraniczne w tym roku – to tylko niektóre z działań władz Hrubieszowa, które sprawiły, że miasto okazało się najbardziej gospodarne w grupie miast powiatowych liczących 20–30 tys. mieszkańców. Nie ma się czego wstydzić również Opole Lubelskie, które triumfowało w kategorii miast powiatowych powyżej 20 tys. mieszkańców.

Ranking ukazał się w najnowszym numerze ogólnopolskiego tygodnika samorządu terytorialnego. – Chcemy promować dobre rozwiązania – mówi Jacek Nyc, sekretarz redakcji Wspólnoty. – Ranking ukazuje możliwości gospodarowania szczupłymi środkami. Na jego podstawie widać, że są samorządy, które dobrze sobie radzą z administrowaniem środkami publicznymi oraz takie, które radzą sobie mniej. Porównaliśmy wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na mieszkańca.
Celem rankingu było wskazanie tych jednostek samorządowych, które funkcjonują najbardziej oszczędnie. Obejmuje tylko wydatki bieżące z wydatkami na obsługę rad, pomija inwestycyjne. A wydatki na utrzymanie rad i funkcjonowanie administracji samorządowej stanowią bardzo istotną część budżetów miast i gmin. W gminach poniżej 5 tys. mieszkańców w 2000 roku stanowiły ok. 19 proc. wszystkich wydatków bieżących. W powiatach udział ten stanowił ok. 13 proc. – Nasz sukces jest efektem racjonalnej i oszczędnej gospodarki finansowej – mówi Jarosław Woźniak, burmistrz Hrubieszowa, który triumfował w gronie miast powiatowych liczących 20–30 tys. mieszkańców. – Już w 2000 roku zamroziliśmy płace i związane z nimi pochodne. Zatrudniamy tylko 43 osoby. Diety radnych są niewielkie, wynoszą 76 zł za jedno posiedzenie. I taka ciekawostka: na podróże służbowe zarezerwowaliśmy w tegorocznym budżecie 2850 zł, na podróże zagraniczne – 400 zł.
W gronie miast powiatowych powyżej 20 tys. mieszkańców triumfowało Opole Lubelskie, czwarty był Janów Lubelski. Wśród miast wojewódzkich najbardziej gospodarny okazał się Białystok. Lublin uplasował się na siódmej pozycji. W miastach na prawach powiatu z „naszych” najlepiej oceniono Chełm. W rankingu został sklasyfikowany na 17 pozycji. W gronie miast niepowiatowych powyżej 15 tys. mieszkańców na siódmym miejscu znalazła się Poniatowa. Z miast niepowiatowych od 10 do 15 tys. mieszkańców szóste były Piaski, a ósmy Nałęczów. Frampol uplasował się na 20 pozycji w gronie miast niepowiatowych poniżej 10 tys. mieszkańców. W grupie miast powiatowych liczących 20–30 tys. mieszkańców dziesiąta była Łęczna. W miastach powiatowych powyżej 30 tys. mieszkańców szósty był Kraśnik. Leżący w powiecie zamojskim Grabowiec zajął drugie miejsce w rankingu Wspólnoty na najbardziej gospodarną gminę wiejską poniżej 5 tys. mieszkańców. Trzeci był podtomaszowski Bełżec. Wśród gmin wiejskich od 5 do 10 tys. mieszkańców trzecia była Radecznica (pow. zamojski). Zamość uplasował się na trzeciej pozycji w gronie gmin wiejskich powyżej 10 tys. mieszkańców. Powiat kraśnicki zajął 9 miejsce w gronie powiatów powyżej 75 tys. mieszkańców, a rycki był trzeci wśród powiatów liczących mniej niż 75 tys. mieszkańców.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!