niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

NATO postawiło w Łabuniach radar

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lutego 2011, 13:34
Autor: Bogdan Nowak

Wieżę radar przykryła błyszcząca kopuła ze specjalistycznego włókna szklanego (Fot. Bogdan Nowak)
Wieżę radar przykryła błyszcząca kopuła ze specjalistycznego włókna szklanego (Fot. Bogdan Nowak)

Radar NATO dalekiego zasięgu wyrósł ponad lasem w gminie Łabunie. Wielka, błyszcząca kula będzie strzec naszego i… ukraińskiego nieba.

– Nie czuje się z tym radarem pewnie – denerwuje się 50-letni mieszkaniec Majdanu Ruszowskiego. – Jak będzie jakiś atak terrorystyczny czy wojna, to wiadomo, że rakiety będą celować w ten radar.

To i zwykli ludzie od tego poginą. Lepiej się było z żadnymi radarami nie wychylać. – Dobrze, żeby gmina chociaż na tym zarobiła – dodaje Andrzej Cisek z Łabuń.

Radar jest imponujący. W ziemi, na głębokości kilkadziesiąt metrów znajdują się m.in. urządzenia do przetwarzania danych. Nad nimi wyrosła betonowa wieża o wysokości 25 metrów, na której zamontowano anteny.

Ostatnio przykryła je specjalna, błyszcząca kilkunastometrowa kopuła ze specjalistycznego włókna szklanego. To ona błyszczy z daleka. Zresztą cały las się bardzo zmienił.

– Wykarczowali drzewa i krzaki, postawili wysoki płot, a nawet ochroniarzy z psami, którzy ścigają grzybiarzy i gapowiczów – żalą się ludzie z Łabuń Reformy. – A jest na co popatrzeć.

Zamojski radar NATO budowany był od 2005 r. To jeden z sześciu takich obiektów, które powstają w Polsce (podobne są m.in. niedaleko Braniewa i Olsztyna).

Mają one śledzić przestrzeń powietrzną w promieniu 500 kilometrów. Nasz radar będzie mógł także podglądać niebo na Ukrainie (aż pod Kijów), na wysokości do 30 kilometrów.

Na sfinansowanie programu radarowego Polska wydała 600 mln zł, z czego 500 mln miało wyłożyć NATO. Czy jest on Polsce potrzebny?

– Jesteśmy w strukturach NATO i to przecież pakt buduje to urządzenie, głównie za własne pieniądze – tłumaczy Grzegorz Hołdanowicz, redaktor naczelny magazynu Raport. Wojsko, Technika, Obronność. – Na pewno jest to inwestycja potrzebna. Radar będzie częścią systemu obronnego NATO. Jego budowa poprawi także obronność naszego kraju.

Radar będzie obsługiwać Jednostka Wojsk Radiotechnicznych z Sandomierza. Miejscowi liczą, że wojskowi zaczną także zatrudniać zwykłych ludzi (m.in. do sprzątania, ochrony, zaopatrzenia). Liczą także na wzrost "obrotów” w okolicznych sklepach.

– Na razie wojsko płaci nam tylko podatek od nieruchomości za użytkowanie 1,1 ha w gruntu – tłumaczy Antoni Wojciech Turczyn, wójt gminy Łabunie. – To rocznie daje nam tylko1332 zł (12 gr. za mkw. - red.). To się może zmienić.

Radar zostanie uruchomiony w czerwcu. – Wtedy wojsko zacznie wnosić wyższe opłaty, bo zmieni się kwalifikacja obiektu – tłumaczy wójt Łabuń. – Liczymy na naprawdę duże pieniądze dla gminy. Jakie? Nie chcę o tym mówić przed negocjacjami.

Wójt Turczyn podkreśla, że gmina już odniosła korzyści. – Firmy, które budowały obiekt zatrudniały także naszych ludzi – tłumaczy. – Kilkanaście osób znalazło w nich zatrudnienie na stałe i pracują m.in. w Zakopanem. U nas o pracę jest ciężko.

Udostępnij na Facebook

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
anders@rydzio
rydzio
iat
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

anders@rydzio
anders@rydzio (7 czerwca 2011 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HAHAHAHAHA żałość idzie tu na całość; weź się nie ośmieszaj trollu chyba łeb ci się wypali
Rozwiń
rydzio
rydzio (20 lutego 2011 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rakotwórcze promieniowanie wygubi ludność w promieniu 30 km w ciągu kilku lat !
Rozwiń
iat
iat (16 lutego 2011 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podobny radar jest pod Białą Podlaską. Ludzie już się przyzwyczaili do niego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!