niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Nie chcą należeć do gminy Susiec

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2009, 18:58
Autor: Bogdan Nowak

Jak obiecał, tak zrobił. Na ostatniej budżetowej sesji Stanisław Zub, radny z Majdanu Sopockiego, wystąpił o podział gminy Susiec.

Swój wniosek podparł petycją, pod którą podpisało się ok. 900 osób. Domagają się oni "wydzielenia” z Suśca kilku wiosek i utworzenia gminy Majdan Sopocki.

- Taka gmina powinna powstać, bo ludziom z naszej miejscowości żyłoby się trochę lepiej - mówi 62-letni Józef Malec z Majdanu Sopockiego. - Może wybudowaliby lepsze drogi… Dlatego się podpisałem. Wszyscy zresztą tak zrobili.

Jednak jak się tak dobrze zastanowić, to koszt tego przedsięwzięcia byłby ogromny.

- Na pewno lepiej, jeśli władza będzie bliżej ludzi - dodaje 40-letnia mieszkanka tej wsi. - My byliśmy już gminą, ale po reformie w latach 70. siłą wcielili nas do Suśca. To był błąd. Bo nie brakuje u nas ludzi rozumnych, którzy mogą nami rządzić. Także dlatego czas się odłączyć.

Pomysł rewolty powstał rok temu. Czterech radnych m.in. z Majdanu Sopockiego utworzyło komitet w sprawie odłączenia ich miejscowości od Suśca i utworzenia nowej gminy. Twierdzą, że mają dość traktowania ich po macoszemu przez władze. Lista żalów jest długa. Chodzi głównie o dziurawe drogi i brak chodników.

Zwoływali w tej sprawie specjalne zebrania, m.in. w Ciotuszy I i II, Majdanie Sopockim I i II oraz w Nowinach. Udało się podczas nich zebrać 900 podpisów zwolenników odłączenia.

Na ostatniej sesji RG Stanisław Zub złożył przewodniczącemu ową listę i wniosek dotyczący podziału gminy. Napisano w nim m.in. że "podział zapewni obu gminom jednorodne terytorium ze względu na układ osadniczy i przestrzenny. Będzie też uwzględniał więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewni gminom lepszą zdolność wykonywania zadań publicznych”.

Oszacowano też koszt przedsięwzięcia. W sumie ma pochłonąć ponad 1 mln zł.

- Podział jest najlepszym rozwiązaniem - oświadczył na sesji Stanisław Zub.
Co teraz? Podczas kolejnego posiedzenia radni Suśca rozstrzygną, czy są za podziałem gminy. Jeśli tak się stanie, będzie ogłoszone referendum. Dopiero gdy mieszkańcy wyrażą taką wolę, wniosek może być skierowany do prezesa Rady Ministrów. - Ten podział dla nikogo nie będzie korzystny, a koszty takiego przedsięwzięcia byłyby ogromne i niepotrzebne - przekonuje tymczasem Zbigniew Naklicki, przewodniczący RG Susiec. - Chodzi choćby o sam podział gruntów. Dużym gminom łatwiej jest zresztą starać się o środki unijne czy dofinansowania różnych projektów. Jestem przeciwko temu pomysłowi.

Podobnie uważają mieszkańcy Suśca.

- Ta cała inicjatywa jest niepoważna - denerwuje się Henryk Kozyra z Suśca. - Utrzymanie dwóch urzędów to ogromny koszt. Bez sensu jest też mnożenie urzędników i radnych. Ludzi na to nie stać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
obserwator
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

obserwator
obserwator (5 lutego 2009 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Całkowicie popieram rozłam gminy na dwie osobne. Susiec jest typową wsią letniskową nie posiadającą zalewu który ma Majdan . wszystkie pieniadze sa wydawane w Susciu. Nowe chodniki krawezniki oswietlenie co ma Majdan brud ciemnosci egipskie i przepraszam bardzo dziwny płotek przy moscie. zalew jest całkowicie zaniedbany brak gospodarza który dopilnował by i usunąłsamochody jezdzace nad brzegami zalewu szczególnie lewy brzeg to juz jest autostrada samochodowa , policja nieraz przejedzie popatrzy i tyle ich to obchodzi. Władza gminna jest daleko i tego nie widzi lub tak jest jej wygodnie .Susiec rosnie Majdan ginie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!