czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

"Nie” dla supermarketu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2004, 22:36
Autor: (lew)

Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że przy ulicy Basaja w Hrubieszowie nie powstanie supermarket. Mimo że wojewoda lubelski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w sprawie wyrażenia zgody burmistrzowi na lokalizację obiektu handlowo-usługowego, to gospodarz miasta wydał właścicielowi działki decyzję odmowną.
Przypomnijmy, że o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy na lokalizację obiektu o powierzchni zabudowy 1900 mkw. (powierzchnia sprzedaży - 1740 mkw.) wraz z przyłączem energetycznym, wodociągowym i kanalizacją sanitarną starał się u burmistrza właściciel działki przy Basaja. Na październikowej sesji radni nie udzielili burmistrzowi zgody na jej wydanie. Przeciwko głosowało 10 radnych, za było 6, a 4 wstrzymało się od głosu. Okazuje się, że uchwała została podjęta bez podstawy prawnej. - Rada Miasta Hrubieszów, nie udzielając burmistrzowi zgody, przypisała sobie uprawnienie, którego nie przewidują obowiązujące przepisy. Powoduje to, iż przedmiotowa uchwała podjęta została w sposób wadliwy i winna być wyeliminowana z obrotu prawnego - czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego, które podpisał Andrzej Kurowski, wojewoda lubelski.
Radni podpierali się zapisami uchwały z 23 czerwca br., gdzie zobowiązano burmistrza do każdorazowego uzyskania zgody radnych na lokalizację nowych lub rozbudowę istniejących obiektów handlowych i handlowo-usługowych o łącznej projektowanej powierzchni sprzedaży powyżej 200 mkw. lokalizowanych na części Hrubieszowa, na której nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Nie ma przepisu prawnego, który dawałby takie kompetencje radzie - przekonuje
Włodzimierz Fudali, kierownik zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i przyznaje, że czerwcowa uchwała nie została zakwestionowana przez przeoczenie. - Jeżeli jednak rada będzie dalej na nią się powoływać, wystąpimy do NSA o stwierdzenie jej nieważności.
Oznacza to, że przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy burmistrz nie musiał czekać na zgodę radnych. Teraz, gdy już się to wyjaśniło, wszystko zależy od niego. - Wydałem decyzję odmowną, bo supermarket rozłożyłby drobnych kupców, handlowców i sklepy rodzinne w naszym mieście, a na to pozwolić nie mogę - powiedział nam Franciszek Suchecki.
Jak udało się nam ustalić, właściciel działki zaskarżył tę decyzję w Samorządowym Kolegium Odwoławczym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!