środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Nie odbierajcie im nadziei na zdrowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2007, 19:15

Nie godzimy się na bylejakość i pseudorehabilitację

- tak dyrekcja Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu komentuje zmiany, jakie szykuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Chodzi o zarządzenie byłego prezesa NFZ w sprawie "określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza”. - NFZ chce drastycznie zmniejszyć czas rehabilitacji dziennej dzieci niepełnosprawnych. W ten sposób odbiera się im szansę na rzeczywistą poprawę zdrowia - mówi Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem” w Zamościu.

W prowadzonym przez nią ośrodku przy ul. Peowiaków całodniowa rehabilitacja oraz pełny wachlarz usług medycznych na jednego wychowanka, wynosi obecnie 74 zł. NFZ chce od nowego roku obniżyć stawkę o 35 proc. - do 44 zł na każdego przedszkolaka i 55 zł na dziecko w wieku szkolnym.

To nie koniec.

- W tej chwili nasi podopieczni przez co najmniej 7 godzin dziennie korzystają z intensywnego programu usprawniania zaburzeń ruchu, mowy i myślenia. NFZ zamierza drastycznie zmniejszyć czas rehabilitacji - żali się Król.

Od nowego roku przedszkolaki będą mogły przebywać w placówce najwyżej dwie godziny, a ich starsi koledzy trzy. - NFZ wszystkich traktuje jednakowo - komentuje szefowa ośrodka. - A przecież na pomoc dziecku z porażeniem mózgowym trzeba większych nakładów niż dla kogoś z trikiem nerwowym czy niedosłuchem. Takie podejście grozi spadkiem jakości usług i utratą specjalistycznej kadry. To zarządzenie promuje bylejakość i pseudorehabilitację. Nie godzimy się na taśmową terapię.

Do protestu, który dotarł już m.in. do prezydenta i premiera RP, przyłączyły się także podobne ośrodki z Warszawy, Krasnegostawu i Białegostoku.

- Przekazaliśmy te zastrzeżenia do centrali i czekamy na odpowiedź - mówi Łukasz Semeniuk, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!