poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Nie przenoście nam siedziby z Zamościa do Sitna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 kwietnia 2009, 15:35

Przeciwko przeprowadzcerolniczych doradców z Zamościa do Sitna protestują związki zawodowe i rolnicy, negatywne stanowisko zajęła Rada Powiatu.

Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w ramach "obniżenia kosztów funkcjonowania” forsuje pomysł przeniesienia siedziby Zespołu Doradców Rolniczych z Zamościa do Sitna. Ale na to nie godzą się radni powiatu zamojskiego, związki zawodowe, a przede wszystkim rolnicy.

- Przynajmniej raz w tygodniu jestem w Zamościu i przy okazji zakupów czy załatwiania innych spraw mogę zajrzeć do biura - mówi gospodarz z gminy Adamów. - Jeżeli przeniosą je do Sitna, kto tam pojedzie?

Podobnych głosów jest znacznie więcej. Rolnicy, którzy nie mają samochodów podkreślają, że do stolicy powiatu bez problemu dojadą autobusem albo busem. Do Sitna natomiast albo nie mają połączenia, albo muszą jechać z przesiadką w Zamościu.

Propozycja przeniesienia biura z ul. Partyzantów do oddziału LODR w Sitnie pojawiła się w listopadzie ub. roku, ale wówczas nic z tego nie wyszło. Ale pomysł powrócił jak bumerang.

W centrali LODR wyliczono, że dzięki tej operacji i wynajęciu zajmowanych pomieszczeń można zaoszczędzić rocznie 27 tys. złotych.

- To szacunki z Księżyca - uważa Krzysztof Gałaszkiewicz, b. kierownik oddziału LODR w Sitnie i radny powiatu zamojskiego. - Koszty utrzymania biura w skali roku wynoszą nieco ponad 8 tys. złotych. Dlaczego w powiecie bialskim mogą działać zespoły w Białej Podlaskiej i Wisznicach, a w powiecie lubelskim w Lublinie, Bełżycach i Bychawie?

Gałaszkiewicz podkreśla, że propozycja zmiany siedziby ZDR (do niedawna: Powiatowy Zespół Doradców, a wcześniej Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Zamościu) jest nietrafiona.

- Bo doradca oddali się od rolnika, a poza tym spadną przychody LODR - twierdzi.

Jest tajemnicą poliszynela, że pracownicy ZDR wypełniają odpłatnie wnioski o dopłaty obszarowe.

- Jeżeli znikną z Zamościa, gospodarz znajdzie sobie prywatną firmę i tam pójdzie - wskazuje Gałaszkiewicz.

Na ostatniej sesji radni - na jego wniosek - opowiedzieli się przeciwko przenosinom. Negatywne stanowisko podjęli też związkowcy.

- To jeden z trzech największych zespołów w województwie lubelskim i od 18 lat mieści się w tym samym miejscu - mówi Mirosław Gardiasz, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Terenowych LODR w Końskowoli. - Naszym zdaniem propozycja przeniesienia siedziby biura, które jest w trwałym zarządzie LODR, jest sprzeczna zasadami współżycia społecznego oraz interesami rolników.

Decyzji w tej kwestii nie podejmie szef LODR w Końskowoli. Wszystko w rękach wojewody lubelskiej Genowefy Tokarskiej.

Doradcy pomagają

Na około 15 tysięcy wniosków o dopłaty bezpośrednie składanych każdego roku w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu, co trzeci sporządzili pracownicy ZDR. Ponadto pomagają rolnikom wypełnić wnioski do Agencji Rynku Rolnego o dopłatę do materiału siewnego, dopłaty energetyczne czy rekompensatę za zrzeczenie się kwoty mlecznej. Jeszcze dwa lata temu w biurze pracowało 28 osób, obecnie 17.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~nieznajomy~
Gość
Mirek
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~nieznajomy~
~nieznajomy~ (26 maja 2009 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A o jakiej firmie pan Gałaszkiewicz mówi może o firmie pana Banach byłego dyrektora LODR ARPIs czy o fundacji LFROW.
Rozwiń
Gość
Gość (1 maja 2009 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dyrektor wszelkimi sposobami zbiera kase na odszkodowania, dla byłych pracowników. Sądy pracy maja dzięki niemu pełne ręce pracy. Ma po 4 rozprawy dziennie i podobno kry sięgają już łącznie 90 tys. złotych, a to nie koniec. Więc podana w artykule kwota to kropla w morzu potrzeb..................... Brawo za oszczędzanie Panie Solarski.
Rozwiń
Mirek
Mirek (30 kwietnia 2009 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jo napisał:
ale fajnie wreszcie mireczek przestanie walić hałturkę w godzinach parcy. chłopaki tak dalej i zrobicie i tam porządek to strzał w dyche

Rolnik ze Skierbieszowa ma po drodze Sitno i nie musi jechać do Zamościa, bo w Sitnie pracują też doradcy rolniczy.
Twój komentaż z merytorycznego punktu widzenia mnie nie przekonuje i myślę, że większość czytelnikow.
Rozwiń
mirek
mirek (30 kwietnia 2009 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rolnik ze Skierbieszowa ma po drodze Sitno i nie musi jechać do Zamościa, bo w Sitnie pracują też doradcy rolniczy.
Twój komentaż z merytorycznego punktu widzenia mnie nie przekonuje i myślę, że większość czytelnikow.
Rozwiń
~julek~
~julek~ (30 kwietnia 2009 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co ma powiedzieć rolnik ze skierbieszowa i okolic gdy teraz właśnie jedzie przez cały Zamość !!!! ktoś tu chce cos ugrać a nie pomóc komukolwiek bo to nie przekonuje mnie jako rolnika
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!