poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Nie wszyscy zamojscy radni docenili prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 kwietnia 2003, 17:18

Edward Moskal, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, będzie 15 Honorowym Obywatelem Miasta Zamościa. Tak na poniedziałkowej sesji zdecydowali radni.

W podjętej uchwale czytamy, że nadanie E. Moskalowi tytułu Honorowego Obywatela Zamościa jest wyrazem najwyższego szacunku i uznania za walkę o dobre imię Polski i Polaków na obczyźnie, za popieranie żywotnych interesów narodu polskiego i wkład w przyjęcie Polski do NATO. Wręczenie tytułu nastąpi podczas sobotniej uroczystej sesji Rady Miasta. Póki co nie wiadomo, czy prezes Moskal przyjedzie do Zamościa. Jak poinformowała nas Maria Gmyz, przewodnicząca RM, swój przyjazd ma ostatecznie potwierdzić w piątek.
Edward Moskal urodził się 21 maja 1924 r. W 1988 r. został prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej. – Jest wybitnym politykiem i działaczem polonijnym – tak wyrażał się o prezesie Moskalu Ryszard Piasecki, wiceprzewodniczący RM. – Z całej jego działalności polonijnej przebija głęboki patriotyzm i wielka miłość do Polski, którą traktuje zawsze jako swoją ojczyznę. To prawdziwy Polak i często oświadcza publicznie, że jest z tego bardzo dumny. Cała jego działalność polityczno-polonijna jest nacechowana dbałością o szeroko rozumiany interes Polski i o należną Polsce pozycję w świecie. Stara się ponadto obiektywnie ocenić i interpretować fakty historyczne.
Pomimo tego, że uchwała o nadaniu E. Moskalowi tytułu Honorowego Obywatela została przyjęta, nie wszyscy radni byli przekonani, że to dobry pomysł, chociażby z tego powodu, że postać prezesa uchodzi za kontrowersyjną. – Prześledziliśmy działalność pana Moskala, a także opinie o nim krążące – zaproponował radny Marek Ciastoch (SLD)Okazuje się, że te działania i opinie nie zawsze są zbieżne z dążeniami społeczności polonijnej. – Dzisiaj dowiadujemy się, że prezes Moskal już przyjął zaproszenie na uroczystą sesję i muszę przyznać, że mamy dylemat, jak się zachować, gdyż nie do końca podzielamy pogląd, że ta kandydatura powinna być przyjęta.
Radny Ciastoch dodał też, że radni SLD w ogóle nie wezmą udziału w głosowaniu nad tą uchwałą. – Jest to postać kontrowersyjna także w środowisku polonijnym, a do tego znane jest jej stanowisko w kwestii żydowskiej – dodał radny Wiesław Nowakowski (SLD). – Każda wybitna postać jest kontrowersyjna – takimi słowami skwitowała na koniec wypowiedzi radnych Maria Gmyz, przewodnicząca RM.
Ostatecznie za uchwałą głosowało 12 osób. 8 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, a dwie osoby wstrzymały się.

Piętnastu honorowych

Edward Moskal będzie 15 Honorowym Obywatelem Miasta Zamościa. W 2000 r. tytuł ten nadano Janowi Machulskiemu, a rok wcześniej Janowi Pawłowi II. Honorowymi obywatelami miasta są także: Józef Topornicki, Eugeniusz Goliński, Kazimierz Kubala, Franciszek Kamiński (od 1998 r.); Jadwiga Muszyńska, Kazimierz Kaleta (1997), Jan Zamoyski, Maria Lorentz (1996), Józef Przytuła, Karl Fredrich Binder, Helmuth Becker (1995) i Lech Wałęsa (1990).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!