środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Nie wszystkim zamojskim radnym podoba się pomysł udostępnienia pomieszczeń Akademii Zamojskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2003, 17:46

W pomieszczeniach budynku Akademii Zamojskiej może w przyszłości mieścić się rektorat Państwowej Wyż
W pomieszczeniach budynku Akademii Zamojskiej może w przyszłości mieścić się rektorat Państwowej Wyż

Nie udało się wprowadzić do porządku poniedziałkowych obrad Rady Miasta Zamościa projektu uchwały w sprawie poparcia inicjatywy utworzenia w mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Powód? Część radnych miała zbyt wiele wątpliwości i zastrzeżeń do zaproponowanej przez prezydenta uchwały.

Kiedy na początku sesji prezydent Marcin Zamoyski zaproponował, by do porządku obrad wprowadzić dodatkową uchwałę okazało się, że nie będzie to takie proste. Dlaczego? W przygotowanym projekcie uchwały była mowa o tym, że "RM deklaruje podjęcie działań, zmierzających do przekazania nieruchomości położonej przy ul. Akademickiej 8 na rzecz tworzenia uczelni”. - Uważam, że szkoła państwowa jest potrzebna w tym mieście i są szanse, żeby w latach 2004-2005 zaczęła funkcjonować. Akurat na parterze budynku, gdzie mieści się I LO, jest miejsce na to, by np. w przyszłości umieścić tam rektorat uczelni. Projekt takiej uchwały został przygotowany w związku z tym, że w tej kwestii potrzebna jest odpowiednia uchwała Rady Miasta - mówił prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.
Zaraz po jego wystąpieniu Zofia Piłat (SLD) zapytała, czy skutkiem przyjęcia tej uchwały może być to, że dwie szkoły funkcjonujące w budynku Akademii Zamoyskiej, tj. I LO i Centrum Kształcenia Ustawicznego, mogą stracić swoje pomieszczenia. - Zapewniam, że nikt na tym nie straci. Nie będzie żadnych tego typu skutków w przypadku liceum. Przyjęcie uchwały będzie mogło skutkować, jeśli chodzi o CKU, ale mamy co najmniej cały rok, by zastanowić się, gdzie - jeśli będzie taka potrzeba - umieścić tę szkołę - odpowiedział prezydent.
Zastrzeżenia i wątpliwości odnośnie tego projektu uchwały mieli przede wszystkim radni prawicowi. - Jesteśmy zaskoczeni, ponieważ ta uchwała nie była analizowana na posiedzeniach komisji - mówiła Irena Brzyska z Koalicyjnego Klubu Prawicy. - Osobiście będę głosowała przeciwko wprowadzeniu jej do porządku obrad. Uważam też, że w murach Akademii Zamojskiej powinna mieścić się uczelnia godna dawnej akademii.
Wtórował jej inny radny tego klubu Jerzy Zacharow. Natomiast radna Anna Binduga-Jankowska (SLD) zaapelowała do radnych, by jednak nie negować tej inicjatywy, ponieważ proces powołania do życia państwowej uczelni w Zamościu jest już bardzo zaawansowany.
Prezydent nie krył swego zdziwienia tonem wypowiedzi niektórych radnych. Przyznał, że nie spodziewał się, że coś takiego usłyszy. - Mówicie, by reaktywować Akademię Zamojską, bo już od wielu lat były czynione takie próby. Teraz już wiem, dlaczego dotąd ten pomysł się nie udał. Dlatego, że wszyscy mają na uwadze tylko swoje prywatne interesy. Jeśli w tej radzie nie będzie nadrzędnego interesu jakim jest dobro tego miasta, to ono upadnie Żeby reaktywować akademię, trzeba najpierw utworzyć szkołę wyższą, bo przecież od czegoś trzeba zacząć. Tutaj chodzi o nasze dzieci, ale jeśli mamy to w nosie, to ja nic więcej nie powiem - nie krył zdenerwowania Zamoyski.
Za wprowadzeniem projektu do porządku obrad opowiedziało się tylko 10 radnych. Tym samym projekt nie trafił pod obrady, ale do sprawy powracano na sesji jeszcze parę razy. W końcu Krzysztof Zwolan w imieniu Klubu Prawicy zaproponował, by do 15 lipca zwołać nadzwyczajną sesję, na której zostanie omówiona cała. Wniosek przyjęto.
- Naprawdę nie ma z naszej strony złej woli dla tej sprawy - oświadczyła już po sesji Krystyna Chudziak (Klub Prawicy). - W mieście może działać nawet 10 uczelni. Dzisiaj dostaliśmy tę uchwałę i stąd pojawiło się wiele niewiadomych. Nie wiem np. czy szkoła dostałaby za darmo te pomieszczenia, czy by za nie płaciła.

Kiedy ruszy szkoła?

W utworzenie w Zamościu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zaangażowali się m.in. poprzedni marszałek województwa lubelskiego i przewodniczący lubelskiego sejmiku wojewódzkiego, starosta zamojski, a także grupa senatorów i posłów. B. przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Marek Tęcza poinformował nas, że czynione są starania, by uczelnia ruszyła w październiku 2004 r. Główną bazą lokalową uczelni ma być Zespół Kolegiów Nauczycielskich. Szkoła ma kształcić na kierunkach humanistycznych, rolniczych i technicznych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!