niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Przoduje dekanat Biłgoraj Południe, na drugim końcu znalazł się Grabowiec

Wzrasta frekwencja, ale coraz mniej osób przystępuje w niedziele i święta do komunii świętej. Takie są wyniki liczenia wiernych w kościołach diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
W listopadzie ministranci policzyli tzw. dominicantes, czyli wszystkie osoby uczestniczące we mszach, oraz communicantes, a więc przystępujących do komunii świętej; osobno kobiety, osobno mężczyzn.

W kościołach diecezji zamojsko-lubaczowskiej modliło się tego dnia dokładnie 193154 osób, a więc 41,23 proc. wiernych. To o 1303 osób (0,44 proc.) więcej niż rok wcześniej. - To dla nas bardzo radosna wiadomość - cieszy się ks. prałat Adam Firosz, kanclerz Kurii Biskupiej w Zamościu. - Do tego śmiało można dodać 20 proc. wiernych: 10 proc. to dzieci do lat 7, które nie były liczone, a następne 10 proc. osoby starsze i schorowane, które nie mogły przyjść tego dnia do kościoła - dodaje.

Największą frekwencję odnotowano w parafiach dekanatu Biłgoraj Południe. 19 listopada modliło się tam 55,41 proc. wiernych. Drugi wynik uzyskał Narol (52,42 proc.), a trzeci Lubaczów (47,73 proc.). Na drugim biegunie znalazły się dekanaty: Sitaniec (32,55 proc.), Hrubieszów Południe (32,49 proc.) i Grabowiec (31,92 proc.). W najmłodszej parafii, Gromada k. Biłgoraja, która została powołana 25 marca ub.r., frekwencja wyniosła 34,18 proc. - Przypominam, że uczestnictwo w niedzielnej eucharystii jest obowiązkiem każdego wiernego - wskazuje kanclerz zamojskiej kurii.

Na msze święte cały czas chodzi więcej kobiet niż mężczyzn. Spośród wszystkich wiernych, którzy poszli do kościoła, komunię świętą przyjęło dokładnie 75684 osób, czyli 39,18 proc. To prawie 2 proc. mniej niż rok wcześniej. - To smuci, ale z drugiej strony może świadczyć o większej dojrzałości religijnej wiernych i świadomości popełnionego grzechu - uważa ks. Firosz.
W podzielonej na 19 dekanatów diecezji zamojsko-lubaczowskiej jest 180 parafii, w których mieszka ponad 468 tys. wiernych. Najwięcej dusz ma parafia Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu - 10500, najmniej parafie w Wasylowie Wielkim (dekanat Tarnoszyn) i Nowe Sioło (dekanat Cieszanów) - po 500. W najbliższą sobotę poświęcona zostanie kaplica na granicy podzamojskich Kalinowic i Wólki Panieńskiej. W przyszłości powstanie tam nowa parafia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!