niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Niefortunne sąsiedztwo po śmierci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2009, 18:58

Hitlerowiec w Miejscu Pamięci Narodowej? Mieszkańcy Goraja na Zamojszczyźnie nie są tym zachwyceni. - To nie jest miejsce dla naszych oprawców - mówią.

Na szczątki natrafiono w listopadzie ub. roku podczas prac przy poszerzaniu drogi w Maliniu. Obok leżał zardzewiały bagnet, zapalniczka, butelka i pochodzące z żołnierskiego uniformu guziki. Najstarsi mieszkańcy twierdzą, że to kości żołnierza niemieckiego. - Tam, gdzie je znaleziono, stał kiedyś drewniany krzyż i tablica z nazwiskiem Walter Miller - zapewniają.

Sprawę zgłoszono do Prokuratury Rejonowej w Janowie Lubelskim, która nakazała władzom gminy dopilnować pochówku. Malinie leżą w gminie Chrzanów, ale wioska należy do parafii rzymskokatolickiej w Goraju. - Trzeba było gdzieś pochować te szczątki - mówi ks. Adam Marek, proboszcz parafii w Goraju. - Nie było pogrzebu, bo nie wiadomo, jakiego wyznania był żołnierz.

W styczniu małą trumienkę zakopano na miejscowym cmentarzu, a ściślej na wydzielonym i ogrodzonym terenie, gdzie znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej. Postawiono mały krzyż bez tablicy. - Kto to widział, żeby oprawca leżał obok swoich ofiar - komentują parafianie.
Nie tylko oni. - To rzeczywiście niefortunna lokalizacja, choć mamy zapewnienia, że w Miejscu Pamięci Narodowej nie spoczywają polscy żołnierze - mówi Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i kombatantów, który od nas dowiedział się o sprawie. - Jeżeli potwierdzą się informacje, że to żołnierz niemiecki, zwrócimy się do Fundacji "Pamięć”, a następnie rozpoczniemy procedurę przeniesienia szczątków.
Po kolejnej ekshumacji trafią ona na cmentarz żołnierzy niemieckich w Polesiu pod Puławami.
Leszek Wójtowicz
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ya
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ya
ya (2 lutego 2009 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy ci ludzie to chrześcijanie i wiedza co to jest miłosierdzie i wybaczenie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!