Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 października 2009 r.
13:21
Edytuj ten wpis

Niegospodarność w Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego

Autor: Zdjęcie autora Zofia Sawecka
0 6 A A

Po tym, jak miesiąc temu lokatorzy odwołali Zarząd spółdzielni, członkowie nowych władz zaczęli odkrywać kosztowne "kwiatki”, sponsorowane przez spółdzielców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Czepiam się tylko tego, za co ludzie płacą na skutek nieudolności poprzedniego zarządu – mówi Jacek Szkałuba, wybrany czasowo na wiceprezesa spółdzielni.

O co chodzi?

W styczniu, marcu i maju 2009 r. PEC podnosił ceny ciepła. Jednak stary zarząd ich nie uwzględniał. Nowy już sobie na to pozwolić nie mógł, więc podniósł czynsze. Jakby tego było mało, PEC powiadomił właśnie spółdzielnię, że 9 listopada cena ciepła ulegnie kolejnej zmianie w górę.

Podwyżek nie da się więc uniknąć. Mogłyby być mniejsze, gdyby w tej spółdzielni energia cieplna nie była marnotrawiona.

Tymczasem w większości bloków, od początku ich istnienia nie zrobiono nic, by zminimalizować koszty ogrzewania. – W spółdzielni "Łukasińskiego” zostało bez ocieplenia tyle bloków, ile u nas ocieplono – porównuje Szkałuba.

W zarządzanej obecnie przez niego spółdzielni termomodernizacji poddano zaledwie 15 z 96 bloków. Zawory termostatyczne nigdy zamontowane nie zostały, sieć ciepłownicza nie była wyregulowana, a moc zamówieniowego ciepła była o wiele wyższa niż to potrzebne.

Przykładem jest blok nr 54 przy ul. Zamoyskiego. Przed laty zamówiono dla niego 261 kW mocy. Budynek został ocieplony i wymagał wówczas już tylko 138 kW, a mimo to spółdzielnia zamówiła dla niego … 213 kW.

Nowi włodarze spółdzielni mają też problem z Zakładem Remontowo-Konserwacyjny, wyodrębniony ze spółdzielni jako osobny podmiot. Teoretycznie stworzono go dla obniżki kosztów remontów, wywozu śmieci itd.

– Tymczasem np. we wrześniu tego roku ZRK wywiozło śmieci za 50 tys. zł a spółdzielnię spółka obciążyła za to kwotą 100 tys. Na wysypisku płaci się od tonażu a spółdzielnia rozliczała się z ZRK za objętość śmieci. Wychodzi o 100 procent więcej. Szkło i plastyk wywozi PGK i obciąża ZRK a ZRK obciąża spółdzielnię – wylicza nonsensy Jacek Szkałuba.

To nie koniec. Plastykowe daszki na balkonach górnych pięter kosztowały po 3 tys. zł. Za cementowe wylewki na balkonowych podłogach spółdzielnia płaciła po ok. 2,5 tys. zł.

Członkowie nowego zarządu uważają, że to stawki znacznie naciągnięte, zwłaszcza że ZRK dostawał na nie zlecenia bez przetargów.

Tymczasem, gdy mieszkańcy bloku 54 przy ul. Zamoyskiego uparli się, by ocieplenie ich bloku zostało zgłoszone do przetargu, okazało się że koszt jest o sto tysięcy niższy, niż gdyby zlecenie realizował ZRK.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gabryś56 / 2 listopada 2009 o 20:42
ludzie ja byłem na tym walnym zgromadzeniu .Przeciż to były cyrki Legion maryjny i inne dewocjonalia.skład rady -porażka!p.Bałabuch-gospodyni domowa,jakie ona ma kwalifikacje do pełnienia tej funkcji?ktoś mi odpowie!?Szkałuba -wieczny "członek" zarządu ,Sadło -były prezes,Chachuła "szwagier "prezesa ,były wojskowy.Toż to sam ZBOWiD!!!
Avatar
abbey33 / 2 listopada 2009 o 20:19
jeszcze jedno .czyżby "członek"szkałuba szykował sie na dyr.ZRK?z jego umiejętnościami i wykształceniem to życze dużo szczęścia temu zakładowi
Avatar
abbey33 / 2 listopada 2009 o 20:16
Jak mnie pamięć nie myli to Sadło był już prezesem w tej nieszczęsnej spółdzielni.Mój ojciec nosił mu koniaczki żebydostać mieszkanie.ta wtedy było dobrze
Avatar
abbey33 / 2 listopada 2009 o 20:11
skąd pan "członek"Szkałuba ma takie wiadomości na temat termomodernizacji.jeżeli się nie mylę to on nawet nie ma wyższego wykształcenia a operuje w artykule słownictwem technicznym,czyżby skończył WAT???
Avatar
~koczis2000~ / 2 listopada 2009 o 20:01
dlaczego pan szkałuba dziesięć lat temu nie wyciągał z dołka fabryk mebli w zamościu?????przyglądał się na to .....
czyżby teraz osiągnął taką moc uzdrowiciela ?,a może to po przez seanse w swojej prywatnej
jaskini solnej???
ja bym się na ich miejscu nie cieszył,ludzie za rok staną znowu do wyborów i pewnie teraz ci nowi
będą z pod kuloną kitą.
Avatar
nnnn / 1 listopada 2009 o 21:16
takie same bolączki i kosztowne praktyki są w Hrubieszowie tyle tylko że tutaj brak radykalnych cięć personalnych
Avatar
gabryś56 / 2 listopada 2009 o 20:42
ludzie ja byłem na tym walnym zgromadzeniu .Przeciż to były cyrki Legion maryjny i inne dewocjonalia.skład rady -porażka!p.Bałabuch-gospodyni domowa,jakie ona ma kwalifikacje do pełnienia tej funkcji?ktoś mi odpowie!?Szkałuba -wieczny "członek" zarządu ,Sadło -były prezes,Chachuła "szwagier "prezesa ,były wojskowy.Toż to sam ZBOWiD!!!
Avatar
abbey33 / 2 listopada 2009 o 20:19
jeszcze jedno .czyżby "członek"szkałuba szykował sie na dyr.ZRK?z jego umiejętnościami i wykształceniem to życze dużo szczęścia temu zakładowi
Avatar
abbey33 / 2 listopada 2009 o 20:16
Jak mnie pamięć nie myli to Sadło był już prezesem w tej nieszczęsnej spółdzielni.Mój ojciec nosił mu koniaczki żebydostać mieszkanie.ta wtedy było dobrze
Avatar
abbey33 / 2 listopada 2009 o 20:11
skąd pan "członek"Szkałuba ma takie wiadomości na temat termomodernizacji.jeżeli się nie mylę to on nawet nie ma wyższego wykształcenia a operuje w artykule słownictwem technicznym,czyżby skończył WAT???
Avatar
~koczis2000~ / 2 listopada 2009 o 20:01
dlaczego pan szkałuba dziesięć lat temu nie wyciągał z dołka fabryk mebli w zamościu?????przyglądał się na to .....
czyżby teraz osiągnął taką moc uzdrowiciela ?,a może to po przez seanse w swojej prywatnej
jaskini solnej???
ja bym się na ich miejscu nie cieszył,ludzie za rok staną znowu do wyborów i pewnie teraz ci nowi
będą z pod kuloną kitą.
Avatar
nnnn / 1 listopada 2009 o 21:16
takie same bolączki i kosztowne praktyki są w Hrubieszowie tyle tylko że tutaj brak radykalnych cięć personalnych

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 0 0

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 2 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 9 2

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 0

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 13 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 12

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 20 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 3

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia] 17 9

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!