poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Niepełnosprawni nie mogą dojechać do nowej toalety

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2010, 12:49
Autor: Bogdan Nowak

Można to jeszcze naprawić. W tzw. boksach handlowych przy Nowej Bramie Lubelskiej powstały wreszcie toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Szkopuł w tym, że… osoby na wózkach nie będą mogły z nich korzystać.

– Budowniczym zabrakło wyobraźni – martwi się dr Jarosław Pałka, niepełnosprawny historyk z Warszawy. – Mam nadzieję, że inwestycja nie jest jeszcze przez miasto odebrana i niedociągnięcia można naprawić. Chodzi tylko o kilka poprawek… Renowacje wykonano przecież za pieniądze UE. Powinny spełniać europejskie standardy.

Co tak rozżaliło historyka? Zamość wystarał się o ponad 6 mln euro z tzw. Funduszu Norweskiego (Programu Europejski Obszar Gospodarczy-Norweski Mechanizm Finansowy). Ponadto 1,5 mln zł dołoży minister kultury.

Odrestaurowano m.in. bastion VII z Nadszańcem, Starą Bramę Lubelską, Brama Szczebrzeska oraz kazamaty bastionu I. Robotnicy zabrali się też za Nową Bramę Lubelską. Obok niej odtworzono fragment muru oraz kontrowersyjne (głównie ze względu na swoją urodę) boksy handlowe.

W murze pozostawiono "otwór”, którym można dojść ze Starego Miasta m.in. do osiedla Planty. W ten sposób powstała niewielka uliczka zakończona czymś w rodzaju furty.

Przy niej (w jednym z powstałych podczas renowacji pomieszczeń) założono toalety, przystosowane m.in. dla osób niepełnosprawnych. Kłopot w tym, że osoby na wózkach nie mogą tam dojechać.

Dlaczego?

– W samej furcie wybudowano krawężnik – tłumaczy dr Pałka. – Niepełnosprawni nie są w stanie go samodzielnie na wózku pokonać. Od strony Starówki wybudowano kolejny, wyższy próg. Jest nim zakończony chodnik. Jedyny wjazd jest dostępny od "ekonomika”. Ale aby się tam dostać trzeba pokonać kilkaset metrów. To za daleko.

Paweł Turczyn, najemca miejskich toalet (przy boksach oraz w Bramie Szczebrzeskiej) także uważa, że w tym miejscu powinny powstać podjazdy dla niepełnosprawnych. Wczoraj był w tej sprawie m.in. u prezydenta Zamościa.

– Powinny także powstać tablice informacyjne w najważniejszych punktach Starówki – mówi Turczyn. – Bo skąd np. osoby niepełnosprawne mają wiedzieć gdzie te toalety są… Taki wniosek już składałem u prezydenta, byłem też w tej sprawie na ostatniej sesji RM.

Jaki był skutek? – Dowiedziałem się, że miasto nie ma na to pieniędzy – dziwi się Turczyn. – Prezydent powiedział także, że powinniśmy tablice postawić sami. Ale nie będzie to łatwe. Najpierw trzeba stworzyć plany, wystarać się o pozwolenia…

Toalety będą czynne w przyszłym tygodniu. Czy do tej przy Nowej Bramie Lubelskiej niepełnosprawni będą mogli dotrzeć?

– Na pewno sygnał sprawdzimy – zapewnia Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Inwestycja została już odebrana, ale jeśli będzie taka potrzeba, odpowiednie podjazdy powstaną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jeżo
kiko
bambosh
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jeżo
jeżo (7 kwietnia 2010 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przy Nadszańcu nie jest lepiej.
Rozwiń
kiko
kiko (7 kwietnia 2010 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurczę. Patrzę na to zdjęcie i nie mogę sięnadziwć: jakie te boksy są koszmarnie brzydkie i zeszpeciły tę część Starego Miasta. To jest wręcz nieprawdopodobne bezguście.
Rozwiń
bambosh
bambosh (7 kwietnia 2010 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaś napisał:
Warto, żeby urzędnicy przed odebraniem inwestycji zwyczajnie przejechali się wózkami inwalidzkimi. Wtedy się przekonają czy coś jest latwe do pokonania czy nie. Tylko trzeba pamiętać, że niepełnosprawni to nie wyczynowcy i często nie mają powera w rękach.

A szczególnie ciężko jest tym,którzy jeżdżą na wózkach elektrycznych-bo elektryczne są ciężkie.
Rozwiń
jaś
jaś (7 kwietnia 2010 o 16:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warto, żeby urzędnicy przed odebraniem inwestycji zwyczajnie przejechali się wózkami inwalidzkimi. Wtedy się przekonają czy coś jest latwe do pokonania czy nie. Tylko trzeba pamiętać, że niepełnosprawni to nie wyczynowcy i często nie mają powera w rękach.
Rozwiń
maro
maro (7 kwietnia 2010 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Zamościu myśli się zbyt ociężale, już po fakcie. Za wszystko odpowiedzialni są oczywiście... sami niepełnosprawni... Zapewne niektórzy uważają również, że domagają się zbyt wiele... Źle się dzieje w Zamościu. Czas na zmiany.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!