środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Niepokój przy krzyżu cmentarnym

  Edytuj ten wpis
Autor: Zofia Sawecka

Na wszystkich cmentarzach trwa gorączka świątecznych porządków przed Zaduszkami. Jednocześnie płynie z nich niepokój. Kiedy jedni przystrajają groby, by uczcić pamięć zmarłych bliskich, inni odwiedzają cmentarze w zupełnie bezbożnych celach.

W ubiegłym roku głośna była sprawa dewastacji Cmentarza Prawosławnego w Zamościu. Grupa pijanej młodzieży, która tam urządziła sobie libację, porozbijała zabytkowe pomniki z piaskowca, a także nowsze płyty i krzyże. Bezmyślni wandale zniszczyli całą zabytkową aleję. Rozmiar zniszczeń był ogromny. W poprzednich latach głośne stały dwa przypadki dewastacji grobów na cmentarzu w Tomaszowie Lubelskim. W Hrubieszowie z kolei grupa nieletnich okradała nagrobki z mosiężnych elementów, które sprzedawali później jako złom metali kolorowych. Tamtejsza policja miała także oficjalne zgłoszenia kradzieży kwiatów z cmentarza.
Przypadki kradzieży donic, wazonów, wieńców, zniczy i innych dowodów pamięci są dość częste, a do największej ich liczby dochodzi właśnie przed zbliżającymi się Zaduszkami. Ludzie nie zgłaszają tych zdarzeń policji, bowiem mają świadomość, że sprawcy są praktycznie niemożliwi do ustalenia. Jednak to bardzo boli, kiedy nie zastajemy na grobie zostawionych tam kwiatów czy lampionów. Zwłaszcza, że niezależnie od wartości, często są to rzeczy kupowane za ostatni grosz.
W tym roku zamojska policja zatrzymała kobietę i mężczyznę z Zamościa, którzy w sierpniu okradli cmentarz w Krasnobrodzie z tzw. galanterii cmentarnej. Zabierali stamtąd, co się dało: znicze, lampiony, kwiaty, wieńce. Hrubieszowska policja wpadła Natomiast na trop dwóch mężczyzn, którzy po pijanemu dokonali w sierpniu dewastacji cmentarza w Dołhobyczowie. Na płytach nagrobnych palili ogniska z wieńców i wiązanek nagrobnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!