czwartek, 25 maja 2017 r.

Zamość

Niższe plony, gorsza jakość

Dodano: 8 sierpnia 2001, 16:44
Autor: Żak Szirak

Na Zamojszczyźnie zbiory będą o 15-20 proc. niższe niż przed rokiem. Zresztą żniwa znacznie się też opóźniły.
- Rolnicy nadal nie mogą wyjść w pole z ciężkim sprzętem, bo rola jest zbyt mokra - uskarża się Witold Stanibuła, dyrektor Wydziału Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Zamościu. - Upały i deszcze sprawiły, że zboża nagminnie porażone są chorobami grzybowymi. Bardzo często ziarno w kłosach kiełkuje, zboża są więc porośnięte.

Połowa zbiorów, ma szansę być skupiona w ramach tzw. skupu interwencyjnego organizowanego przez Agencję Rynku Rolnego. Przedsiębiorcy, którzy zawarli z agencją umowy, będą skupować pszenicę w cenie nie niższej niż 510 zł za tonę, a żyto – 355 zł. Średnio agencja dopłaci do każdej skupionej tony pszenicy 100 zł, a żyta 75 zł. Obowiązuje zasada, że jednorazowa dostawa nie może być mniejsza niż 3 t. Dostarczone ziarno musi spełnić surowe wymogi jakościowe. Ma być zdrowe, czyste, dojrzałe, dobrze wykształcone. A z uzyskaniem tego rolnicy mają wyjątkowe kłopoty. Skup rozpoczęły już m.in. Zamojskie Zakłady Zbożowe - na miejscu w Zamościu oraz w elewatorze w Lubyczy Królewskiej, a także w Tuczapach k. Łaszczowa. Kolejek nie zanotowano. - Zakupiliśmy do tej pory 296 t, z tego 209 t odpowiada parametrom. Za tonę pszenicy o obniżonej jakości płacimy 470 zł - mówi wiceprezes ZZZ Jan Hałas. Zastrzega jednak, że nie chodzi tu o zboże paszowe.
Długa kolejka dostawców ustawiła się natomiast na ul. Namysłowskiego, przed zamojską firmą Animex Agro – Hand, dawnym Bacutilu. Trafia tu zboże paszowe. Za tonę pszenicy płacą tu 440 zł, w której zawarty jest 3-proc. zryczałtowany podatek VAT. Podobno jest to najwyższa cena płacona za tego rodzaju ziarno w regionie. – Kupujemy pszenicę, pszenżyto, jęczmień i kukurydzę – informuje prezes Dariusz Wójcik. - Rolnicy załatwiani są od rana nawet do godz. 22.
Wśród wielu podmiotów gospodarczych zajmujących się skupem jest też Centrala Nasienna w Zamościu. W ramach porozumienia z ARR zamierza ona zakupić 4 tys. t pszenicy konsumpcyjnej, a ponadto 3,5 tys. t nasion kwalifikowanych.
Panuje opinia, że sieć punktów skupu jest wystarczająca. Czy potwierdzi się to w praktyce - zobaczymy, bo żniwa i skup na Zamojszczyźnie dopiero się rozkręcają.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24