niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Niższe plony, gorsza jakość

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2001, 16:44
Autor: Żak Szirak

Na Zamojszczyźnie zbiory będą o 15-20 proc. niższe niż przed rokiem. Zresztą żniwa znacznie się też opóźniły.
- Rolnicy nadal nie mogą wyjść w pole z ciężkim sprzętem, bo rola jest zbyt mokra - uskarża się Witold Stanibuła, dyrektor Wydziału Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Zamościu. - Upały i deszcze sprawiły, że zboża nagminnie porażone są chorobami grzybowymi. Bardzo często ziarno w kłosach kiełkuje, zboża są więc porośnięte.

Połowa zbiorów, ma szansę być skupiona w ramach tzw. skupu interwencyjnego organizowanego przez Agencję Rynku Rolnego. Przedsiębiorcy, którzy zawarli z agencją umowy, będą skupować pszenicę w cenie nie niższej niż 510 zł za tonę, a żyto – 355 zł. Średnio agencja dopłaci do każdej skupionej tony pszenicy 100 zł, a żyta 75 zł. Obowiązuje zasada, że jednorazowa dostawa nie może być mniejsza niż 3 t. Dostarczone ziarno musi spełnić surowe wymogi jakościowe. Ma być zdrowe, czyste, dojrzałe, dobrze wykształcone. A z uzyskaniem tego rolnicy mają wyjątkowe kłopoty. Skup rozpoczęły już m.in. Zamojskie Zakłady Zbożowe - na miejscu w Zamościu oraz w elewatorze w Lubyczy Królewskiej, a także w Tuczapach k. Łaszczowa. Kolejek nie zanotowano. - Zakupiliśmy do tej pory 296 t, z tego 209 t odpowiada parametrom. Za tonę pszenicy o obniżonej jakości płacimy 470 zł - mówi wiceprezes ZZZ Jan Hałas. Zastrzega jednak, że nie chodzi tu o zboże paszowe.
Długa kolejka dostawców ustawiła się natomiast na ul. Namysłowskiego, przed zamojską firmą Animex Agro – Hand, dawnym Bacutilu. Trafia tu zboże paszowe. Za tonę pszenicy płacą tu 440 zł, w której zawarty jest 3-proc. zryczałtowany podatek VAT. Podobno jest to najwyższa cena płacona za tego rodzaju ziarno w regionie. – Kupujemy pszenicę, pszenżyto, jęczmień i kukurydzę – informuje prezes Dariusz Wójcik. - Rolnicy załatwiani są od rana nawet do godz. 22.
Wśród wielu podmiotów gospodarczych zajmujących się skupem jest też Centrala Nasienna w Zamościu. W ramach porozumienia z ARR zamierza ona zakupić 4 tys. t pszenicy konsumpcyjnej, a ponadto 3,5 tys. t nasion kwalifikowanych.
Panuje opinia, że sieć punktów skupu jest wystarczająca. Czy potwierdzi się to w praktyce - zobaczymy, bo żniwa i skup na Zamojszczyźnie dopiero się rozkręcają.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!