sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Statystyczny zamościanin wydał w ubiegłym roku 750 zł na alkohol, prawie dwa razy więcej niż dwa lata wcześniej - tak wynika z danych, jakie radnym miasta prezentowano w momencie uchwalania przyszłorocznego Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nic więc dziwnego, że na jego realizację zarezerwowano w budżecie 700 tys. zł.

Według danych statystycznych, w pierwszym półroczu tego roku, w Zamościu sprzedawano alkohol w 250 punktach. Na każdy z nich statystycznie przypada 270 mieszkańców. Najwięcej sklepów monopolowych znajduje się w obrębie Starówki, przy ul. Powiatowej i na osiedlu Słoneczny Stok. W ubiegłym roku, klienci zamojskich punktów sprzedaży napojów wyskokowych, zostawili w nich tak pokaźną sumę pieniędzy, że gdyby to przeliczyć, okazałoby się, że każdy mieszkaniec wydał na alkohol prawie 750 zł. Dla porównania dwa lata wcześniej wskaźnik ten wynosił o 350 zł mniej. Nie może więc dziwić fakt, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku do zamojskiej Izby Wytrzeźwień trafiło dokładnie 600 osób, wśród których pokaźną grupę stanowili nieletni. Idąc dalej tym tropem, można przypomnieć, że w tym roku, prawie 300 zamościan trafiło do placówek lecznictwa odwykowego. Dzięki interwencjom Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 18 osób dobrowolnie podjęło leczenie odwykowe, a wobec 22 kolejnych sąd odrzekł taką konieczność. Aktualnie komisja prowadzi postępowanie w czternastu tego rodzaju przypadkach. Ponadto przeszło 200 zamojskich rodzin zostało objętych pomocą społeczną właśnie z powodu alkoholizmu. Prawie trzy tysiące dzieci wymaga natomiast oddziaływań kompensacyjnych z powodu problemu nadużywania alkoholu w ich rodzinach.
Wszystkie te argumenty sprawiły, że Rada Miejska niemal jednogłośnie przyjęła opracowany na nadchodzący rok Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obejmuje on siedem zasadniczych działań, w których realizację mają się zaangażować: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Centrum Zdrowia Psychicznego, Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie, placówka lecznictwa odwykowego, policja oraz szkoły. Aż 600 tys. zł zostanie przeznaczonych na działalność profilaktyczną oraz tworzenie warunków motywujących do powstrzymywania się od spożywania alkoholu. Zadanie to obejmuje szkolenia dla dzieci i rodziców, tworzenie alternatywnych miejsc spędzania wolnego czasu, realizację programów terapeutycznych dla dzieci oraz zorganizowanie im letniego wypoczynku i dożywianie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!