poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Zamość

Nowak, a nie Burak

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lutego 2006, 20:34

Pan Jeleń ma dość drwin kolegów. Pani Burak sprzykrzyły się docinki w pracy. Co robić? Trzeba udać się do urzędu stanu cywilnego z wnioskiem o zmianę nazwiska. Listy przychodzić będą nie do pana Jelenia, lecz Kowalskiego, a w kolejce do lekarza pielęgniarka wyczyta panią Nowak, a nie Burak.

– O zmianę imienia czy nazwiska można występować wyłącznie z poważnych powodów – zaznacza Romualda Prus, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zamościu.
Większość przypadków dotyczy kobiet po rozwodzie, które chcą wrócić do poprzedniego nazwiska. W innych sytuacjach chodzi zwykle o nazwiska, które zdaniem ich właścicieli są ośmieszające, jak np. Jeleń czy Burak, albo brzmią tak jak imię, np. Jan Zygmunt.
– Pamiętam młodego mężczyznę, który nie chciał nosić takiego samego nazwiska jak ojciec – wspomina Krzysztof Rusztyn, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zamość, który do 1 maja ub.r. zajmował się rozpatrywaniem wniosków o zmianę imienia lub nazwiska. – Chciał się nazywać tak jak jego babcia, bo to ona, jak argumentował we wniosku, go wychowała a nie ojciec.
Urzędnicy dodają, że raczej niemożliwa jest zamiana nazwiska na historyczne, wsławione w polityce, literaturze czy kulturze. Chyba że wnioskodawca udokumentuje, że ktoś z dalszej rodziny nazywał się kiedyś Jagiełło, Piłsudski czy Mickiewicz.
Zdarzają się dużo ciekawsze powody. W Zamościu pamiętają przypadek, kiedy wydano pozytywną opinię osobie, która starała się o zmianę imienia i nazwiska, bo wizjoner jej powiedział, że obecne zupełnie do niej nie pasują. Ktoś inny miał w swoim nazwisku literę „r”, której nie potrafił wymówić. Przykładowa pani Rabarbarkiewicz otrzymała nazwisko, w którym nie było trudnej do wymówienia głoski.
O zmianę imienia występują np. osoby, które posługują się nim wyłącznie w dowodzie osobistym. Rodzina i przyjaciele wołają na nich od dziecka tak, jak mają na drugie imię. W hrubieszowskim USC o zmianę imienia starała się niedawno pani Bernardeta. Według niej w imieniu było o jedno „r” za dużo. Teraz nosi imię Bernadeta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!