sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Obligacje komunalne pomogą korzystać z pieniędzy Unii Europejskiej

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

Zamojski magistrat wyemituje obligacje komunalne. W sumie 33 tysiące sztuk, z których każda będzie warta tysiąc złotych. Da to sumę 33 milionów. Pieniądze są miastu potrzebne do sfinansowania tzw. udziału własnego w inwestycjach dofinansowywanych przez Unię Europejską.

– Ta decyzja pozwoli się miastu dalej rozwijać – cieszył się prezydent Marcin Zamoyski tuż po podjęciu uchwały o emisji obligacji. – To naprawdę wielka sprawa. Dzięki temu miasto będzie mogło zdobywać dalsze środki z Unii Europejskiej.

Jednak batalia nie była łatwa. Temat emisji obligacji zdominował poniedziałkowe obrady zamojskiej Rady Miejskiej. Dyskusja trwała ponad dwie godziny. Była też m.in. specjalna prezentacja. Nad czym się zastanawiano?

Emisja obligacji komunalnych pochłonie aż 33 mln zł. Mają one być emitowane w sześciu seriach. Ich wykup zakończy się w 2019.

Pieniądze w ten sposób uzyskane mają pokryć planowany deficyt budżetowy i będą wykorzystane, jak napisano w uzasadnieniu do uchwały, na sfinansowanie "własnego udziału w programach i projektach realizowanych z bezzwrotnych środków zagranicznych”.

– Nie ma wątpliwości, że emisja obligacji jest tańsza niż kredyt bankowy – tłumaczył prezydent Zamoyski. – Daje nam to także większe możliwości manewru podczas planowania inwestycji. Suma, którą otrzymamy, nie będzie wydana na zadania bieżące. Dwa najbliższe lata to ostatnia szansa na pozyskanie dużych pieniędzy z UE. Musimy to wykorzystać!

Podczas sesji oszacowano, że na same odsetki, które trzeba będzie zapłacić od 33 mln pochłoną 16 mln. Jednak wyliczono także, że do każdej wydanej przez magistrat złotówki, Unia dołoży co najmniej drugą… za darmo.

– To trudna decyzja, ale musimy ją podjąć – przekonywał na sesji Jerzy Nizioł, radny (SDPL) i prezes SM im. W. Łukasińskiego w Zamościu. – Mamy czas na szukanie środków zewnętrznych. Są nam potrzebne! Jeśli ich nie poszukamy, będziemy posądzeni o grzech zaniechania!

– Trzeba będzie jednak szukać takich inwestycji, które będą jak najwyżej dotowane – skwitował radny Marek Dziura (PiS).

W końcu radni podjęli decyzję. Wszyscy byli za wypuszczeniem obligacji. Na początek zostaną wyemitowane w trzech seriach wartych 2 mln zł, 2 mln zł oraz 7 mln zł.

– Wyemitujemy w tym roku trzy albo cztery takie transze – zapowiedziała Jadwiga Kijek, skarbnik Urzędu Miasta. – Dochody podatkowe spadają, ale naszemu budżetowi nie grozi żadne załamanie. Cały czas dla miasta otwierają się nowe, inwestycyjne perspektywy. Bez tej emisji ich nie wykorzystamy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lico
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lico
lico (28 października 2009 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
długi długi długi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!