środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Ocalić od zapomnienia

  Edytuj ten wpis

Dzisiaj zostaną zakończone prace renowacyjne czterech zabytkowych kamiennych nagrobków, a na Wszystkich Świętych zaplanowano kolejną kwestę.

Za zebrane pieniądze ratowane będą kolejne zabytki na hrubieszowskim cmentarzu.
Wyglądają jak nowe. Dzisiaj odbędzie się odbiór techniczny. Chodzi o nagrobki z piaskowca zmarłej w 1835 r. Maryanny z Wydżgów Grzymaliny, Agnieszki z Dunikowskich Terleckiey, która została pochowana w 1790 r., ks. Ignacego Chróściechowskiego z pierwszej połowy XIX wieku oraz murowany grobowiec rodziny Ostrorogów z początku XX wieku. Pieniądze na ich renowację pochodziły z zeszłorocznej kwesty. Prawie 50 wolontariuszy zebrało do specjalnych puszek 6 320 zł. Dodatkowo parafia Ducha Świętego w Hrubieszowie, która jest administratorem cmentarza, otrzymała na ten cel od lubelskiego konserwatora zabytków 5 tys. zł.
Konserwacją zajął się hrubieszowski artysta rzeźbiarz Janusz Szczekan. - Odnowionych grobowców i pomników o dużych walorach artystycznych będzie z roku na rok przybywać - zapewnia Alfred Przybysz, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Hrubieszowa, a jednocześnie skarbnik Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie.
Komitet zaczął działać dwa lata temu. Podczas pierwszej kwesty zebrano około 6 tys. zł. Za te pieniądze udało się odrestaurować kamienny nagrobek rodziny Chrzanowskich z połowy XIX wieku i kamienny grobowiec rodziny Kicińskich z początku XX wieku. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy w Hrubieszowie wydano książkę "Cmentarz w Hrubieszowie”, której autorką jest Danuta Kawałko. - Apelujemy do radnych, przewodniczących osiedli, dyrektorów szkół, przedszkoli, placówek kultury, nauczycieli, regionalistów, pracowników instytucji samorządowych i twórców o pomoc w przeprowadzeniu kwesty, którą planujemy zorganizować w dniach 1 i 2 listopada przed bramami cmentarza wojennego i parafialnego przy ul. Kolejowej i Nowej - zwraca się Włodzimierz Piątkowski, przewodniczący komitetu.
Chętni powinni zgłaszać się do hrubieszowskiego magistratu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!