sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Odkrycia w Zamościu: wieża, szeląg i magazyn

Dodano: 19 grudnia 2017, 21:47
Autor: ask

Zamojscy archeolodzy odkryli w śródmieściu wiele cennych pozostałości po budynkach.

Podczas rozbiórki fundamentów budek stojących do niedawna na Zielonym Rynku oraz elementów uzbrojenia i starej nawierzchni placu archeolodzy sprawdzili, co kryje ziemia na głębokości do 1,2 metra.

– W południowo-wschodniej części od strony ul. Zamenhoffa natrafiliśmy na trzy obiekty – opowiada archeolog Artur Witkowski. – Były to dwie znane już wcześniej piwnice ze sklepieniem kolebkowym. Odkryliśmy jednak także bardzo ciekawy budynek pochodzący najprawdopodobniej z XVIII wieku. Ze względu na niewielką ilość gruzu wnioskujemy, że był to budynek murowany z drewnianą górą. Ponieważ zachowała się duża warstwa spalenizny, przypuszczamy, że strawił go pożar.

Odkryto też szeląg z 2. połowy XV wieku, z okresu panowania Kazimierza Jagiellończyka. Z kolei w północno-zachodniej części Zielonego Rynku natrafiono na fundamenty budynku pełniącego prawdopodobnie funkcje gospodarcze. Przypuszcza się tak, ponieważ wykonany był on bardzo niestarannie – z gruzu zalanego zaprawą. On także miał najprawdopodobniej drewniany dach. W północnej części wykopu archeolodzy natrafili też na budynek, którego przeznaczenia jeszcze nie znają. Układ ścian oraz okólne schody wokół niego sugerują, że mogła być to wieża.

– Więcej informacji na jego temat uzyskamy, gdy rozpoczną się prace archeologiczne w głębszych warstwach ziemi. Poprzedzą one kolejne prace budowlane planowane w tym miejscu – dodaje Witkowski.

Zamojscy archeolodzy sprawdzali też, co kryje ziemia w sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny na terenie należącym do Caritas. Odkryli tam pozostałości magazynu amunicyjnego z XVII wieku.

– Ciekawostką jest bardzo solidny, pełny ceglany mur o grubości 110-130 cm – opowiada architekt. – To ewenement, bo w tamtym czasie na terenie Zamościa stosowano go wyjątkowo rzadko. Najczęściej lico ceglane stawiano tylko z jednej lub z dwóch stron zalewając środek zaprawą. To bardzo interesujące odkrycie, podobnie zresztą jak cały zespół bastionu V, który powstał najprawdopodobniej z dwóch mniejszych elementów fortyfikacyjnych.

Kolejne prace architekci planują na przyszły rok.

Czytaj więcej o: Zamość archeologia odkrycia
zampedia
Henio
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zampedia
zampedia (22 grudnia 2017 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten murowany budynek, w pd-wsch. części, ślady spalenizny, to szpital żydowski, który spalił się w 1884 r.
Rozwiń
Henio
Henio (20 grudnia 2017 o 08:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie "pisze" i nie "zbuntowano", ale to jasne. Mogli nawet odkryć coś z okresu panowania J. Cezara. Coś, co leżało sobie w ziemi akurat w miejscu, w którym zbudowano Zamość. A ten szeląg to była dość pospolita moneta, w dodatku często podrabiana.
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 06:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZAMENHOFA !!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 01:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gościu, zanim się wypowiesz to pomyśl! Pisze wyraźnie, że odkryli szeląg z okresu K. Jagielończyka, a ty wyjeżdżasz, że Zamość zbuntowano za Batorego... czy ty w ogóle wiesz co to za odkrycie? Podpowiem ci, jeśli nie umiesz czytać ze zrozumieniem - odkryto szeląg. Czy ty wiesz co to jest szeląg? To taka moneta, MONETA!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 01:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak mogli coś odkryć z okresu panowania K. Jagielończyka, skoro Zamość powstał dopiero za panowania Batorego w 1580 roku?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!