wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Odór wlewa się do naszych mieszkań

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2006, 11:04
Autor: Bogdan Nowak

Mieszkańcy bloku przy ul. Wierzbickiej 14 w Machnowie Nowym są zalewani przez nieczystości.

Fekalia wypływają z rur kanalizacyjnych m.in. w mieszkaniach i zalały piwnicę w budynku. Lokatorzy mają już tego dosyć.
– Fekalia nas gnębią – złości się 63-letni Robert Wacław, jeden z mieszkańców bloku. – Zapychałem szmatami toaletę i ujścia kanalizacyjne, ale to nic nie dało. Fekalia dostają się już nawet do kuchni. To jest potop! Zalana jest także piwnica w bloku. Śmierdzi z niej na całą okolicę!
Wacław mieszka w mieszkaniu na parterze popegeerowskiego bloku. Żyje tam kilkadziesiąt osób. Jak twierdzi, kłopoty z kanalizacją zaczęły się ponad 2 tygodnie temu. – Przyjechała gminna ekipa, żeby wypompować szambo – mówi. – Zaczęli majstrować. Wepchali wielką rurę do kolektora, włączyli maszynę i nieczystości wysadziło do mieszkań i piwnic. Podtopiło budynek i zalało elewacje. Skandal! W takim smrodzie nie da się żyć!
Nie wszyscy są oburzeni. Niektórzy lokatorzy bloku wykazują stoicki spokój. – Instalację mamy niesprawną od 30 lat – uspokaja jedna z sąsiadek Wacława. – A w moim mieszkaniu akurat działa. Gmina obiecała, że naprawi tę awarię w styczniu. Czekamy. Do fetoru można przywyknąć.
– A ja nic nie powiem, bo nie ufam mediom – mówi inna lokatorka. – Śmierdzi czy nie, a wy i tak napiszecie, co chcecie. Jak wy nam pomożecie?
Tymczasem Robert Wacław przyzwyczajać się do brzydkiego zapachu nie zamierza. Jest inwalidą. Ma kłopoty z poruszaniem się i choruje m.in. na serce. Mieszka samotnie. – Płacę regularnie za wywóz nieczystości – złości się. – Takie koszmarne warunki uwłaczają ludzkiej godności. Interweniowałem w tej sprawie w Urzędzie Gminy, a także m.in. w tomaszowskim sanepidzie. Bez rezultatu.
Urzędnicy z Lubyczy Królewskiej zapewniają, że mieszkańcy bloku sami są sobie winni. – To jest wspólnota mieszkaniowa, która sama powinna o siebie zadbać – mówi Kazimierz Turczanik, kierownik gminnego referatu gospodarczego. – Zalewanie budynku nie zostało spowodowane przez naszą ekipę... Mieszkańcy są podtapiani od lat. Chcemy im jednak pomóc.
Gmina zwróciła się do lubelskiego oddziału Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa o sfinansowanie budowy nowej kanalizacji sanitarnej w bloku. – Mieszkańcy kupili od agencji mieszkania z wadliwą kanalizacją – mówi Turczanik. – To był bubel. Powinno to zostać naprawione. Prace ruszą wiosną. Tylko wtedy skończą się kłopoty z kanalizacją.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!