poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Odrestaurowana karczma będzie wizytówką Łaszczowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2012, 10:36

Remont dawnej karczmy w Łaszczowie (Leszek Wójtowicz)
Remont dawnej karczmy w Łaszczowie (Leszek Wójtowicz)

Trwa rewitalizacja byłej karczmy w Łaszczowie. Budynek jak spod igły będzie oddany do użytku na początku września. Swoją siedzibę będzie miała tam biblioteka publiczna, powstaną też dwa lokale usługowe oraz punkt informacji turystycznej.

Pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku budynek karczmy przy ul. Krótkiej miał wartość architektoniczną o znaczeniu historycznym, ale nie był obiektem znajdującym się w rejestrze zabytków.

Przed wojną funkcjonował jako karczma i pełnił rolę społeczno-gospodarczą, później podupadł, niszczał i – jak podnosili mieszkańcy miasteczka – tylko straszył swoim wyglądem.

Obiekt znajduje się w centrum Łaszczowa, blisko kościoła, punktów usługowych oraz skwerku. Władze gminy postanowiły przywrócić karczmie dawną świetność. Warta blisko 1 mln 385 tys. zł inwestycja o nazwie "Rewitalizacja budynku byłej karczmy w Łaszczowie” realizowana jest od października ub. roku.

Samorząd pozyskał na ten cel ponad 792 tys. zł dofinansowania (blisko 70 proc.) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wykonawcą zadania jest firma z Tomaszowa Lubelskiego, która spośród 9 podmiotów startujących w przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę.

Finał zaplanowano na początek września. – W ramach projektu wybudowane zostały podcienia i wieża widokowa z zegarem, odtworzono także charakterystyczny dach – informuje Rafał Swatowski, sekretarz miasta Łaszczowa.

Po zakończeniu prac modernizacyjnych do budynku karczmy wprowadzi się Gminna Biblioteka Publiczna, która obecnie znajduje się w budynku szkoły podstawowej. – W ten sposób wygospodarujemy dodatkowe pomieszczenia na potrzeby szkoły, bo od 2014 r. obowiązek szkolny ma już objąć wszystkich sześciolatków – podkreśla Swatowski.

W odtworzonym obiekcie znajdzie się też miejsce na punkt informacji turystycznej, natomiast w podcieniach odrestaurowanego budynku powstaną – po przetargu – dwa lokale usługowe. Uporządkowany zostanie najbliższy teren, wykonane zostaną parking i oświetlenie.

Przypomnijmy, że Łaszczów jest od 1 stycznia 2010 r. trzecim – po Tomaszowie Lubelskim i Tyszowcach – miastem w powiecie tomaszowskim i 42 w województwie lubelskim.

Starania o odzyskanie utraconych po powstaniu styczniowym praw miejskich trwały kilka lat. Po scaleniu pięciu miejscowości – Łaszczowa, Kolonii Łaszczów, Podhajec, Czerkas oraz Domaniża – najmłodsze na Lubelszczyźnie miasteczko ma około 2300 mieszkańców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!