poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Zamość

Organizowali Ukraińcom fikcyjną pracę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2009, 12:36

Kilka miesięcy trwało rozpracowanie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej zorganizowanej grupy przestępczej, która nielegalnie organizowała Ukraińcom pracę w Polsce.

Czterech mieszkańców Zamościa w wieku 23-37 lat przyznało się do winy. Chcą dobrowolnie poddać się karze.

Podejrzani w Powiatowych Urzędach Pracy na Zamojszczyźnie rejestrowali w ub. roku oświadczenia o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca, zawierające fikcyjne dane pracodawców.

Na podstawie tych dokumentów, które rozprowadzane były m.in. pod Konsulatem RP we Lwowie, obywatele Ukrainy uzyskiwali wizy wjazdowe do naszego kraju z prawem do sześciomiesięcznej pracy.

W rzeczywistości nie zatrudniono nikogo; Ukraińcom chodziło tylko o to, by dostać się na teren naszego kraju i dalej na zachód Europy.

- Postawiliśmy czterem mieszkańcom Zamościa zarzuty umożliwienia nielegalnego przekroczenia granicy przez obywateli Ukrainy oraz wprowadzenia w błąd urzędników państwowych - mówi Andrzej Grochecki z Prokuratury Rejonowej w Krasnymstawie, która bada sprawę.

Podejrzanym, wobec których zastosowano poręczenia majątkowe, grozi do 8 lat więzienia. Wszyscy przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Podnoszą, że za fikcyjne oświadczenia nie brali ani grosza, ale według ustaleń śledczych zarabiali na jednym od 200 do 500 euro. Jeden z nich "załatwił” aż 113 takich dokumentów.

Na poczet grożących kar dokonano zabezpieczeń majątkowych.

Tego rodzaju działalność, to jedna z nowych form zorganizowanej przestępczości granicznej, które pojawiły się po przystąpieniu Polski do Układu z Schengen.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!