piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zamość

Organizowali Ukraińcom fikcyjną pracę

Dodano: 7 maja 2009, 12:36

Kilka miesięcy trwało rozpracowanie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej zorganizowanej grupy przestępczej, która nielegalnie organizowała Ukraińcom pracę w Polsce.

Czterech mieszkańców Zamościa w wieku 23-37 lat przyznało się do winy. Chcą dobrowolnie poddać się karze.

Podejrzani w Powiatowych Urzędach Pracy na Zamojszczyźnie rejestrowali w ub. roku oświadczenia o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca, zawierające fikcyjne dane pracodawców.

Na podstawie tych dokumentów, które rozprowadzane były m.in. pod Konsulatem RP we Lwowie, obywatele Ukrainy uzyskiwali wizy wjazdowe do naszego kraju z prawem do sześciomiesięcznej pracy.

W rzeczywistości nie zatrudniono nikogo; Ukraińcom chodziło tylko o to, by dostać się na teren naszego kraju i dalej na zachód Europy.

- Postawiliśmy czterem mieszkańcom Zamościa zarzuty umożliwienia nielegalnego przekroczenia granicy przez obywateli Ukrainy oraz wprowadzenia w błąd urzędników państwowych - mówi Andrzej Grochecki z Prokuratury Rejonowej w Krasnymstawie, która bada sprawę.

Podejrzanym, wobec których zastosowano poręczenia majątkowe, grozi do 8 lat więzienia. Wszyscy przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Podnoszą, że za fikcyjne oświadczenia nie brali ani grosza, ale według ustaleń śledczych zarabiali na jednym od 200 do 500 euro. Jeden z nich "załatwił” aż 113 takich dokumentów.

Na poczet grożących kar dokonano zabezpieczeń majątkowych.

Tego rodzaju działalność, to jedna z nowych form zorganizowanej przestępczości granicznej, które pojawiły się po przystąpieniu Polski do Układu z Schengen.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!