poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Pałac w Klemensowie, który zagrał w oskarowej Idzie, wrócił do Zamoyskich

Dodano: 15 marca 2017, 19:14

Rodzina Zamoyskich odzyskała pałac w Klemensowie utracony na mocy dekretu PKWN o reformie rolnej. Ze względu na to, że zdewastowany zabytek wymaga natychmiastowego remontu, sprzedano go z 99 proc. bonifikatą.

Po przejęciu pałacu jego właścicielem był Skarb Państwa. Od 2009 r., kiedy wyprowadził się stamtąd Dom Pomocy Społecznej, budynek stał pusty. Starostwo Powiatowe w Zamościu wielokrotnie próbowało go sprzedać. Chętnych nie było, nie pomogło też obniżenie ceny z 8 do 6 mln zł.

Trzy lata temu ówczesny wojewoda Wojciech Wilk zdecydował, że w przypadku przejęcia pałacu przez państwo nie mógł być zastosowany dekret PKWN, bo w momencie wprowadzania reformy rolnej ówcześni właściciele używali go do celów mieszkaniowych, a nie rolnych. Dlatego też podpisał dokument, według którego pałac mógł wrócić do Zamoyskich. Ponieważ decyzja zawierała błąd formalny sprawa oparła się o sąd i dopiero teraz znalazła swój finał.

Właścicielami pałacu zostało w równych częściach pięcioro dzieci Jana Zamojskiego, ostatniego ordynata Ordynacji Zamojskiej. Nieruchomość została im sprzedana w trybie bezprzetargowym i z bonifikatą w wysokości 99,01 proc. ceny, czyli za 87,6 tys. zł brutto.

– Decyzja o sprzedaży nieruchomości Zamoyskim jest bardzo korzystna, zarówno dla Skarbu Państwa, który przez lata musiał ponosić koszty bieżących remontów pałacu, jak i samego zabytku, który potrzebuje natychmiastowych prac, by odzyskać dawną świetność – uważa Henryk Matej, starosta zamojski.

Zamoyscy będą musieli rozpocząć remont pałacu i proces zagospodarowania parku w ciągu 3 lat. Przez 10 najbliższych lat nie będą mogli sprzedać nieruchomości.

Czytaj więcej o: pałac klemensów ida Zamoyscy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 marca 2017 o 19:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pojęcie własności w takich przypadkach jest bardzo enigmatyczne, kiedyś królowie nadawali posiadłości tylko uprzywilejowanej grup[ie społecznej jaka była szlachta, a więc było to rozdawnictwo majatku narodowego, chłop nie dostał od krola nic, najwyżej baty, i mowienie dzisiaj o zwrocie własności i dorobku przodków trąci śmiesznościa i niepowagą
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2017 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli pańszczyzna była taka zła to dlaczego chłopi uciekali z zaborów w których była zniesiona do tych w których jeszcze była? Jeżeli pańszczyzna była taka zła to dlaczego chłopi gonili kijami komunistycznych agitatorów, którzy namawiali ich do rozgrabiania dworów? Tego na szkoleniach w WUML pewnie nie było.
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2017 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaka promocja z 8 mln do 6 mln hahah.Jak cos jest niewygodne to trzeba sie szybko pozbyć..... Swoja drogą ja jestem za tym żeby wyremontowali ten pałac bo jest piękny i brakuje takich w polsce.
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2017 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do rolnika do rolnika: niedouczony zabiera głos. dziesięcina to było obciążenie na rzecz Kościoła. teraz też płacimy czy ktoś chce czy nie. o pańszczyźnie pewnie nie słyszałeś?
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2017 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaak. Władza, szczególnie ta z prl, bardzo dbała o zabytki. Te następne, władze, też niewiele robiły, aby zabezpieczyć niby swoją własność, objętą nadzorem konserwatorskim. Lepiej niech zgnije, a chłopi rozbiorą na cegłę na kościół lub dla siebie. To urzędnicze władze RP doprowadziły do zniszczenia, niby swojego a właściwie społecznego. I winnych nie ma. Kiedy ta obłuda i nie karanie urzędasów odpowiedzialnych za swoje decyzje i nic nie robienie się skończy. Kiedy, chyba nigdy. Aż tej Polski znowu nie będzie i śladów materialnych po niej. A wszystko to z winy polskich leniwych, za nic nie ponoszących odpowiedzialności, urzędników państwowych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!