środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Pamiątki na pożółkłych fotografiach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2008, 17:26

Na stronie www Biblioteki w Nowym Jorku zamojscy internauci wyszperali album z 1891 r.

wykonany przez niejakiego Feodora Gerbaczewskiego. Są tam fotografie cerkwi i "pamiątek” prawosławnych z terenu - jak to określił autor - chełmsko-podlaskiej Rusi. Wśród nich m.in. z Zamościa i Szczebrzeszyna.
Na fotografie natknął się przypadkiem Tomasz Brytan z Biłgoraja. Uznał je za niezwykłe "znalezisko”. Poinformował o swoim odkryciu Tomasza Pańczyka z Warszawy, administratora strony internetowej portalu Szczebrzeszyn.net. Ten o nich napisał. - Album jest piękny - ucieszył się Pańczyk. - Zdjęcia są w nim nieznane i dobrej jakości. To jest ważne odkrycie.
W albumie zamieszczono 60 fotografii. Są na nich cerkwie m.in. z Lublina, Chełma, Otroczy, Sobiboru, Zamościa i Szczebrzeszyna. Znalazły się tam także zdjęcia prawosławnych krzyży, ikonostasów i zgromadzonych w świątyniach dokumentów (m.in. można obejrzeć zdjęcie przywileju budowy cerkwi w Szczebrzeszynie z 1593 r.).
Jaką wartość ma ta publikacja? - U nas takiego albumu nie ma - przyznaje Andrzej Kędziora, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, autor licznych publikacji m.in. na temat Hetmańskiego Grodu, który wczoraj przeglądał zdjęcia na stronach nowojorskiej biblioteki. - Został prawdopodobnie opublikowany w niewielu egzemplarzach. Bez wątpienia wniesie coś nowego do ikonografii regionu, także Zamościa. Przyznaję, że takiego ujęcia zamojskiej cerkwi pw. św. Mikołaja jeszcze nie oglądałem.
Zamojskie Archiwum gromadzi archiwalne zdjęcia z naszego regionu. Można je oglądać m.in. na stronie internetowej tej placówki. - Ale nas interesują oryginały - zastrzega dyrektor Kędziora. - Takie rzeczy traktujemy raczej jako ciekawostki. (bn) (gat)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Benek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Benek
Benek (4 stycznia 2008 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wspaniała sprawa i nie rozumiem komentarza na końcu, że dla historyków jest to tylko ciekawostka. To skontaktuj się nadęty biurokrato z Biblioteką w Nowym Jorku i dogadaj się żeby zobaczyć ten album. Miłośnicy i zapaleńcy odwalają czarną robotę, a ten nonszalancko mówi, że to ciekawostka.
Ale to niepisate i niecytate, za to naburmuszone strasznie.
Brawa dla Panów Brytana i Pańczyka - przykład dwóch pozytywnie zakręconych na punkcie swoich miasteczek - Biłgoraja i Szczebrzeszyna.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!