Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 kwietnia 2016 r.
12:22

Piękna i unikalna. Cerkiew w Hrubieszowie już po remoncie

Autor: Zdjęcie autora ask
0 8 A A

Dobiegł końca remont cerkwi prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Pochodząca z 1875 r. hrubieszowska cerkiew to jedyna tego typu budowla w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ma aż 13 kopuł. W ramach rewitalizacji odnowiono sześć z nich. Zmieniono także ogrodzenie i odnowiono elewację zewnętrzną. Wymieniono stolarkę okienną. Przeprowadzono konserwacją ikonostasu i pomalowano ściany dzwonnicy.

Prace rozpoczęły się wiosną 2014 roku w ramach projektu „Rewitalizacja centrum Hrubieszowa”.
- Wczoraj odbyły się uroczystości kończące projekt „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe - konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi” – informuje Andrzej Boublej, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

- Benificjentem projektu jest Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, która na zaplanowane prace remontowo-konserwatorskie siedmiu zabytkowych świątyń prawosławnych otrzymała prawie 13 milionów złotych dofinansowania w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014.

Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
b / 29 kwietnia 2016 o 15:18

Ale 30 lat temu były piękne złocone kopuły. A teraz co?

Co za bajki opowiadasz? 30 lat temu to były z blachy ocynkowanej.

Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 22:36
1875 rok to kasata przez carat kościoła unitów i właczenie unitów siłą do cerkwii prawosławnej
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 14:13
Ale 30 lat temu były piękne złocone kopuły. A teraz co?
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 07:32
"Piękna. Dobrze że nie podzieliła losu kilkuset innych wysadzonych w powietrze w 1938 roku. Akcję przeprowadził Rząd Polski pod patronatem Kościoła Katolickiego. Po 5 latach był odwet zwany Rzezią Wołyńską" niestety to prawda tylko tak trudno nam się do tego przyznać, skąd to się wzieło. Obie strony są winne i tyle. Ale za chwilę będą komentarze .....
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 07:26
specjalnie rok temu pojechałem do Hrubieszowa ale tak sie rozczarowałem, że szok. prawie wszystko zniszczone te plomby po PRLu straszne !!!!
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 14:12
cerkiew lizała d... carom i wszelkiej innej obcej swołoczy. A dziś potrzebna nam jest jak pryszcz na d.... !
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 13:40
Piękna. Dobrze że nie podzieliła losu kilkuset innych wysadzonych w powietrze w 1938 roku. Akcję przeprowadził Rząd Polski pod patronatem Kościoła Katolickiego. Po 5 latach był odwet zwany Rzezią Wołyńską. Historia uczy......
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 12:50
Byłem,widziałem,jest śliczna ta cerkiew.J.S. z Chełma
Avatar
b / 29 kwietnia 2016 o 15:18

Ale 30 lat temu były piękne złocone kopuły. A teraz co?

Co za bajki opowiadasz? 30 lat temu to były z blachy ocynkowanej.

Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 22:36
1875 rok to kasata przez carat kościoła unitów i właczenie unitów siłą do cerkwii prawosławnej
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 14:13
Ale 30 lat temu były piękne złocone kopuły. A teraz co?
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 07:32
"Piękna. Dobrze że nie podzieliła losu kilkuset innych wysadzonych w powietrze w 1938 roku. Akcję przeprowadził Rząd Polski pod patronatem Kościoła Katolickiego. Po 5 latach był odwet zwany Rzezią Wołyńską" niestety to prawda tylko tak trudno nam się do tego przyznać, skąd to się wzieło. Obie strony są winne i tyle. Ale za chwilę będą komentarze .....
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 07:26
specjalnie rok temu pojechałem do Hrubieszowa ale tak sie rozczarowałem, że szok. prawie wszystko zniszczone te plomby po PRLu straszne !!!!
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 14:12
cerkiew lizała d... carom i wszelkiej innej obcej swołoczy. A dziś potrzebna nam jest jak pryszcz na d.... !
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 13:40
Piękna. Dobrze że nie podzieliła losu kilkuset innych wysadzonych w powietrze w 1938 roku. Akcję przeprowadził Rząd Polski pod patronatem Kościoła Katolickiego. Po 5 latach był odwet zwany Rzezią Wołyńską. Historia uczy......
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 12:50
Byłem,widziałem,jest śliczna ta cerkiew.J.S. z Chełma
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych?

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych? 0 0

Radnych, którzy znaleźli lukratywne posady w spółkach Skarbu Państwa, może zabraknąć na listach Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach do sejmików województw. – To nieoficjalny, ale rozważany scenariusz – słyszymy od polityków PiS. W przypadku Lubelskiego zakaz walki o reelekcję może objąć trzech radnych

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 48 19

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 1 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 3 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 3 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 7 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 90 12

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 1 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 15 9

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 177 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 8 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!