niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Zamość

Pielęgniarki zasypały sąd

Dodano: 18 września 2001, 21:10
Autor: (s-ów)

Sąd Pracy w Zamościu został zasypany pozwami pracowników służby zdrowia żądających wypłaty zagwarantowanej przez ubiegłoroczną ustawę 203-złotowej podwyżki płac. Najwięcej roszczeń napływa z Hrubieszowa, Krasnegostawu, Szczebrzeszyna, Tomaszowa i Zamościa.

Z samego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu między sierpniem a wrześniem trafiło kilkaset spraw. - Niektóre były rozpatrywane, ale szpital zaczął wypłacać pieniądze, więc część ludzi cofnęła powództwo - wyjaśnia sędzia Barbara Nowik, przewodnicząca wydziału.
Sporo pracowników nie otrzymało jednak podwyżki za lipiec i sierpień i ci nie zrezygnowali z dochodzenia swoich praw.
Tymczasem w zamojskim sądzie rosną zaległości. Do niedawna pracowało tu dwóch sędziów orzekających, od sierpnia - trzech. Jeden jest w stanie przeprowadzić rocznie ok. 300 spraw. Tylko w tym roku wpłynęło ich 2,5 tys.
Pierwsze rozprawy, umownie zwane pielęgniarskimi, odbędą się być może jeszcze w październiku. Problem - z punktu widzenia prawniczego - nie jest wcale oczywisty. W kraju były różne orzeczenia, bo ustawa uzależnia podwyżki od "możliwości finansowych zakładów”.
O 203- złotowe podwyżki nie sądzą się pielęgniarki z Biłgoraja. Tam problemem jest "trzynastka” za 1999 r. Na rozprawę czeka się niewiele, bo kilka tygodni. Wyroki zapadają po myśli pracowników.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24