poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Pierwsza tura przedterminowych wyborów we Frampolu nie przyniosła rozstrzygnięcia, dlatego będzie dogrywka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2004, 17:42
Autor: Zofia Sawecka

Józef Książek z Teodorówki i Tadeusz Niedźwiecki z Biłgoraja zmierzą się w drugiej turze przedterminowych wyborów na burmistrza Frampola (pow. biłgorajski). Mieszkańcy miasta i gminy będą na nich głosować 18 stycznia.

Pierwsza tura wyborów odbyła się w minioną niedzielę, ale żaden z pięciu kandydatów na fotel burmistrza Frampola nie uzyskał więcej niż 50 proc. poparcia.
Do walki wyborczej o najważniejszy fotel w miasteczku stanęło pięciu kandydatów: Mieczysław Duma z Woli Kąteckiej, Kazimierz Karczmarzyk z Frampola, Józef Książek z Teodorówki, Tadeusz Niedźwiecki z Biłgoraja i Bolesław Roman Siwek z Biłgoraja. Na 5225 osób uprawnionych do głosowania, do wyborów poszły 1654 osoby, z czego dwie oddały głosy nieważne. Frekwencja wyniosła 31,6 proc.
- Najwięcej głosów otrzymał Józef Książek. Głosowało na niego 431 osób. 410 głosów zdobył Tadeusz Niedźwiecki i zajął drugie miejsce - poinformował nas Tadeusz Tujaka p.o. burmistrza Frampola.
Wyborcy mają więc jeszcze prawie dwa tygodnie na zastanowienie się, kto ma rządzić ich gminą. Józef Książek ma 50 lat, wykształcenie średnie. Był burmistrzem Frampola przed T. Białasem. Tadeusz Niedźwiecki ma 52 lata, wykształcenie wyższe. Kieruje od kilku lat Wydziałem Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Pochodzi z Palczynowa w gminie Frampol. - W drugiej turze zwycięży ten z kandydatów, który otrzyma większą liczbę oddanych głosów - tłumaczy Anna Chrzan z zamojskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Sympatie wyborców mogą się jednak rozłożyć równo. - W przypadku, gdyby obaj kandydaci otrzymali tę samą liczbę głosów, za wybranego uważa się tego kandydata, który w większej liczbie obwodów otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat - wyjaśnia A. Chrzan.
Gdyby przypadkiem we wszystkich obwodach obaj kandydaci otrzymali tyle samo głosów, Gminna Komisja Wyborcza musiałaby przeprowadzić losowanie rozstrzygające.
Na terenie miasta i gminy Frampol jest osiem obwodów wyborczych: Frampol, Komodzianka, Korytków Mały, Radzięcin, Teodorówka, Wola Radzięcka, Kąty i Chłopków. Gdyby obaj kandydaci otrzymali taką samą liczbę głosów, jak w pierwszej turze głosowania, burmistrzem Frampola byłby Tadeusz Niedźwiecki, który w pięciu obwodach uzyskał więcej głosów niż jego kontrkandydat.
Trzeci wynik podczas niedzielnych wyborów uzyskał B. Siwek, na którego głosowały 342 osoby. K. Karczmarzyk zdobył 280 głosów, a M. Duma - 191.

Wybory z konieczności

Konieczność ponownego wyboru głowy miasta i gminy Frampol wzięła się stąd, że 9 listopada zmarł dotychczasowy burmistrz Tadeusz Białas. Prezes Rady Ministrów wyznaczył przedterminowe wybory, a pełnienie obowiązków burmistrza powierzył Tadeuszowi Tujace z Biłgoraja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!