sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Pod zwierzyniecką drogą wybudowana zostanie sieć podziemnych tuneli, którymi bezpiecznie będą wędrować płazy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2004, 16:23

EkoFundusz dofinansuje budowę dziewięciu przejść dla płazów pod drogą powiatową Zwierzyniec-Sochy. To będzie największa tego typu inwestycja w kraju. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Corocznie wiosną w okresie wędrówek do zbiorników wodnych na drogach przecinających Roztoczański Park Narodowy ginie wiele gatunków płazów. Aby temu zapobiec, od wielu lat wzdłuż miejsc ich nasilonych wędrówek rozkładane są plastikowe płotki zaporowe, a wędrujące płazy są okresowo zbierane i wypuszczane bezpiecznie do zbiorników. Takie działania mają niestety charakter doraźny. Pod kołami samochodów wciąż ginie sporo ropuch, traszek i kumaków.
Trzeba był o szukać lepszych rozwiązań, dlatego Starostwo Powiatowe w Zamościu, Urząd Miasta i Gminy w Zwierzyńcu oraz dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego opracowali projekt, który zakłada wybudowanie dziewięciu przejść dla płazów pod drogą powiatową Zwierzyniec-Sochy. W planach jest też ścieżka rowerowa wzdłuż drogi. W zeszłym roku starosta zamojski wystąpił do EkoFunduszu z wnioskiem o dofinansowanie w 90 proc. inwestycji, która ma kosztować ok. 1,3 mln zł. - Inwestycja jest potrzebna, a zaproponowane rozwiązanie jest bardzo ciekawe. Jeżeli takie programy mają być realizowane, to tylko w parkach narodowych - powiedział nam wówczas wicedyrektor RPN Zdzisław Strupieniuk.
Na rozstrzygnięcie trzeba było poczekać kilka miesiecy. Opłacało się uzbroić w cierpliwość. - EkoFundusz pozytywnie przychylił się do wniosku. Budowę dziewięciu przejść podziemnych dla płazów wesprze kwotą ok. 1,1 mln zł. W sierpniu Zarząd Dróg Powiatowych ogłosi przetarg na wykonanie tej inwestycji - usłyszeliśmy od starosty zamojskiego Henryka Mateja.
Droga powiatowa Zwierzyniec-Sochy ma być zmodernizowana na odcinku 800 m. Wszystko wskazuje na to, że podziemne przepusty będą spełniać funkcję ochronną znacznie lepiej niż siatki. Wejścia do nich będą okratowane. Płazy będą do nich naprowadzane systemem rowków.

Płazy w parku

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego żyje 12 gatunków płazów: traszka grzebieniasta i zwyczajna oraz kumak nizinny, grzebiuszka ziemna, ropucha szara i zielona, rzekotka drzewna oraz żaby: wodna, śmieszka, jeziorkowa, trawna i moczarowa. Miejscem ich rozrodu są głównie stawy Echo, rzeka Wieprz z licznymi starorzeczami oraz niewielkie śródleśne stawki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!