poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Policja przyznaje się do błędów: Poszukiwania Łukasza miały zbyt mały rozmach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2013, 13:12
Autor: er

Policja potwierdza, ze doszło do nieprawidłowości przy poszukiwaniach 14-letniego Łukasza z Hrubieszowa. Wcześniej do błędów przyznała się prokuratura.

14-latek wyszedł z domu w maju ub. roku. Policja twierdziła, że rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę poszukiwania. W połowie grudnia odkryto zwłoki chłopca. Wisiały na drzewie kilkaset metrów od jego domu. Zauważyły je dzieci, które jeździły na sankach.

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie skontrolowała jak były prowadzone poszukiwania przez policjantów z Hrubieszowa. Dopatrzyła się zaniedbań tuż po zgłoszeniu zaginięcia chłopca przez rodziców.

- Po odebraniu zgłoszenia dyżurny komendy powinien zawiadomić komendanta powiatowego bądź jego zastępcę, aby koordynowali poszukiwania – mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik KWP w Lublinie. – Przez to poszukiwania nie nabrały odpowiedniego rozmachu.

Szefowie komendy mają o wiele większe możliwości niż dyżurny. Mogli zarządzić alarm, ściągnąć do poszukiwań więcej policjantów, doprowadzić do sprowadzenia psa ze straży granicznej, bo miejscowy przewodnik był na zwolnieniu lekarskim.

Tymczasem poszukiwania koordynowane przez dyżurnego komendy miały znacznie mniejszy zasięg. Kilku policjantów i ochotników z OSP przeszukało okolice zamieszkania chłopca. Jeden ze strażaków twierdzi, że był zaledwie pięć metrów od miejsca, gdzie później znaleziono zwłoki. Tymczasem teren poszukiwań powinnien zostać podzielony na sektory i dokładnie przetrząśnięty.

Po dwóch dniach, gdy poszukiwaniami zajęli się komendanci, było za późno do użycia psa tropiącego. Użyto psa do wykrywania zwłok, ale nie znalazł ciała chłopca.

Policja utrzymuje, że późniejsze poszukiwania były prowadzone już prawidłowo. Sprawdzano każdy napływający sygnał. Pojawiały się informacje, że 14-latek był widziany w różnych miejscach, ale okazywało się, że nie były one prawdziwe.

Wyniki kontroli trafią do nowego komendanta policji w Hrubieszowie. Jego poprzednik kilka dni temu poszedł na emeryturę.

- Wyciągnie wnioski służbowe, żeby w przyszłości uniknąć podobnych uchybień – mówi Wójtowicz.

Wcześniej prawidłowość poszukiwań oceniała wewnętrzna kontrola w komendzie policji w Hrubieszowie. Edyta Krystkowiak, rzecznik komendy informowała wówczas jedynie, że nie stwierdzono nieprawidłowości.

Okazuje się, że również ta kontrola wskazała na usterki w początkowej fazie poszukiwań. Ówczesne kierownictwo komendy uznało, że trzeba poinstruować dyżurnych jak powinni prawidłowo reagować. Nie trafiło do do publicznej wiadomości.

Kilka dni temu do błędów przyznała się prokuratura. W grudniu prokurator nie zlecił dokładnych oględzin miejsca znalezienia zwłok chłopca. W styczniu krewna Łukasza znalazła tam jeszcze kości ręki. Dopiero wówczas dokładnie przeszukano teren.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zdecydowała, żeby prowadzenie śledztwa w sprawie śmierci chłopca powierzyć innemu prokuratorowi
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zzzz
Gość
regina2000
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zzzz
zzzz (2 marca 2013 o 19:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do reginy2000: Na prade jestes deb***em dam ci jestes deb***em !!!dam ci jeszcze sznurek i zycze Ci aby ciebie w ogole nie znaleziono a twoje kosci zjadly psy. Nie obmawiaj nikogo w zyciu
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2013 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='regina2000' timestamp='1362180453' post='740293']
IDE SIE ZABIJE BO OJCIEC MNIE WKURZA. TO WINA POLICJI. SCHOWAM SIE NA POLU NIE ZNAJDA MNIE PRZEZ ROK ZNOWU JAKIŚ KOMENDANT ODEJDZIE PRZEZ TO ZE JESTEM deb***EM I MNIE NIE ZNALEZLI
[/quote] jestes deb***em fakt , ktos zyl w niepewnosci czy jego dziecko zyje a nie musialo tak byc. To jest ogromna tragedia rodziny a takie hamidlo zabiera glos
Rozwiń
regina2000
regina2000 (2 marca 2013 o 00:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
IDE SIE ZABIJE BO OJCIEC MNIE WKURZA. TO WINA POLICJI. SCHOWAM SIE NA POLU NIE ZNAJDA MNIE PRZEZ ROK ZNOWU JAKIŚ KOMENDANT ODEJDZIE PRZEZ TO ZE JESTEM deb***EM I MNIE NIE ZNALEZLI
Rozwiń
regina2000
regina2000 (2 marca 2013 o 00:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaginiecie
Rozwiń
dosia
dosia (1 marca 2013 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Napewno nikomu włos z głowy nie spadnie osobom odpowiedzialnym. Osoby które były przyczyną wskazanych nieprawidłowości muszą teraz się pilnować aby im w akcie zemsty nie dobrali się do dupy. Gliny nie wybaczają i nie zapominają tych przez których zostają wywołani do tablicy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!