Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

29 stycznia 2010 r.
15:22
Edytuj ten wpis

Polują na zwierzynę. Kto? Kłusownicy i bezpańskie psy

0 10 A A

W poszukiwaniu wody zwierzęta leśne podchodzą blisko domostw. Wykorzystują to biegające luzem psy, dla których zwierzyna leśna jest łakomym kąskiem. Pod Sitańcem znaleziono trzy zagryzione sarny. – Właściciele powinni pilnować czworonogów – alarmują myśliwi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Myśliwi dbają o zwierzynę.

– Większość kół prowadzi akcje odrobaczania zwierzyny płowej, głównie saren i jeleni – mówi Robert Polski, prezes Wojskowego Koła Łowieckiego nr 121 Świt” w Zamościu.

Ale zamarznięte rzeki i jeziora oraz gruba pokrywa śniegu uprzykrzają życie mieszkańcom kniei. Choć myśliwi stale ich dokarmiają, wkładając do paśników m.in. karmę soczystą, np. marchew, buraki czy jabłka, to w poszukiwaniu wody zwierzęta podchodzą bliżej domostw, stając się łatwym łupem dla biegających samopas psów.

Kilka dni temu pod Sitańcem znaleziono trzy zagryzione sarny.

– Wszystko wskazuje na to, że to była robota psów – mówi zamojski łowczy okręgowy Henryk Studnicki. – Zwierzęta łatwo dogonić, bo zapadają się w głębokim śniegu i mają okaleczone nogi.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, myśliwi mogą strzelać do psów, które pozostają bez opieki i wykazują oznaki zdziczenia, jeżeli są w odległości większej niż 200 m od zabudowań mieszkalnych i stanowią zagrożenie dla zwierząt wolno żyjących.

– Wolelibyśmy nie strzelać do bezpańskich psów, tylko zwrócić się do właścicieli o to, by nie puszczali ich luzem, bo wyrządzają szkody – wskazuje Studnicki.

Co na to ci ostatni? – Mój "Misio” nikomu nie zrobił jeszcze krzywdy, więc przynajmniej na noc spuszczam go z łańcucha – twierdzi właścicielka mieszańca spod Hrubieszowa.

Ale zapomina dodać, że jej posesja nie jest ogrodzona, więc pupil może narobić w okolicy sporo szkód.

– A niektórzy trzymają w gospodarstwie po kilka psów – zauważa Lucjan Grabarczuk, prezes Koła Łowieckiego nr 42 "Cichy Bór” w Modryńcu.

Według szacunków myśliwych po lasach i polach Zamojszczyzny może wałęsać się prawie 2 tys. psów i tyle samo dzikich kotów.

Zwierzyna leśna pada też łupem wilków oraz skrzydlatych drapieżników, m.in. kruków, jastrzębi gołębiarzy i myszołowów.

Udział w jej trzebieniu mają też kłusownicy. W okolicach Horyszowa Ruskiego myśliwi ujawnili niedawno około 20 wnyków. Pod Mirczem w sidłach skonały dwa łosie.

Jak nie kłusownik, to pies

W ubiegłym roku myśliwi namierzyli łącznie 965 wnyków oraz blisko 80 innych urządzeń kłusowniczych. W zastawionych pułapkach zginęło 11 jeleni, 57 sarn, 7 dzików, 33 zajęcy i 35 lisów. Wykryto 90 przypadków kłusownictwa z bronią. Policja ujęła na gorącym uczynku dwóch kłusowników. Psy zagryzły 5 jeleni, 9 danieli, 11 dzików, 202 sarny i 301 zajęcy.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Dobromira / 31 stycznia 2010 o 23:56
Napisane jest w Piśmie Świentym że zwierzenta zostały stworzone przez Naszego Pana aby nam słóżyły i były podległe. I to jest wola Boża i całego narodu polskiego Katolickiego!!!
Avatar
Gość / 31 stycznia 2010 o 23:53
Jak ostatnio szarpałem zwierza w dziczy to mnie nakrył leśniczy... Okazał się dobrym człowiekiem i mi pomógł
Avatar
Kazimierz. / 31 stycznia 2010 o 23:42
Dajcie przeklente Pelowcy ludziom jesc a nie bedo musieli po sniegu brodzic i szarpac zwierza w dziczy.
A teras pretensja i awantura o jakies scierwo co do domu dla dzieci jakis tam zataskal.
Poczekajcie do wyborow i wtedy sam Ziobro bedzie was taskal ale do kryminalu za zaborczosc kapitalowa i naduzycie wladzy i spoleczenskiego pieniadza.
Avatar
Normalny! / 31 stycznia 2010 o 23:13
Wybić te wszystkie sarny, łosie, zające i inne szkodniki! Świat jest dla ludzi a nie jakichś tam zwierząt! Jak chce zjeść to ide i walne w łeb sierściucha i zjem. Mój pies też ma do tego prawo! Jak lepiej walczy od zająca albo sarny to ma prawo zeżreć słabiaka. Norma!
Avatar
Gość / 31 stycznia 2010 o 14:39
STRASZNE PSY I STRASZNI KŁUSOWNICY!!! CZYŻ ONI NIE WIEDZĄ ŻE PRAWA DO ZABIJANIA TYCH ZWIERZĄT MAJĄ JEDYNIE PANOWIE PRZY KASIE Z KÓŁKA ŁOWIECKIEGO, A WIĘC PRAWNICY, LEKARZE, PROKURATORZY, WŁAŚCICIELE FIRM?
Avatar
ziomek / 31 stycznia 2010 o 13:38
nk i krzesimir, jesteście UPOŚLEDZONYMI UMYSŁOWO IDIOTAMI, jeżeli jesteście za tym, żeby bezpańskie zwierzęta wałęsały się po lasach i polach, bo NIBY mają rowne prawa jak sarny czy zające, to weźcie pod uwage gdyby wasze dziecko szło samo wieczorem, powiedzmy ze szkoły czy do kolegi, i napadło by je takie stado wolno biegających psów, bo np jedna z suk właśnie jest w okresie cieczki, wtedy nawet sobie nie zdajecie sprawy co może się stac z takim dzieckiem, ale o czym wy możecie mieć pojęcie, jeśli siedzicie w mieście, w ciepłych mieszkankach, Sarnę czy Jelonka widzieliście może raz w zoo, lub na animal planet, a wypowiadacie się w kwestiach wogóle wam obcych, przejdźcie się do lasu, zobaczcie jak wygląda rozpruta na pół sarna z małym w brzuchu, wtedy może cos do was dotrze, bo nie zawsze piękne i śliczne pieski, są takimi samymi pupilkami na wolności, to jest dzikie zwierze, i jeśli jest zagrożeniem przede wszystkim dla ludzi trzeba je likwidować, a nikt nie zadzwoni po chycla, aby złapał psy które biegają po polach gdzies na odległej od miasta wsi. pozatym myśliwi sa rózni, niema oc wrzucach do worka tych co zabijają dla mięsa, oraz tych którzy zdejmują wnyki, sidał, dokarmiają i troszczą się o zwierzęta, jeśli zaś mowicie o prawidlowym cyklu życia zwierzat, to po co szczepi się lisy, skoro dawniej nikt tego nie robił, tutaj także człowiek ingeruje w przyrode, a więc zastanówcie się co mówicie miejsce człowieczki, z pojęciem o włączeniu telewizora i kanału national geografic, samym gadaniem nic nie zdziałacie, a to co mówice jest zwykłą kpiną.
nk i krzesimir, jesteście UPOŚLEDZONYMI UMYSŁOWO IDIOTAMI, jeżeli jesteście za tym, żeby bezpańskie zwierzęta wałęsały się po lasach i polach, bo NIBY mają rowne prawa jak sarny czy zające, to weźcie pod uwage gdyby wasze dziecko szło samo wieczorem, powiedzmy ze szkoły czy do kolegi, i napadło by je takie stado wolno biegających psów, bo np jedna z suk właśnie jest w okresie cieczki, wtedy nawet sobie nie zdajecie sprawy co może się stac z takim dzieckiem, ale o czym wy możecie mieć pojęcie, jeśli siedzicie w mieście, w ciepłych mieszkankac... rozwiń
Avatar
Roztoczanin / 31 stycznia 2010 o 13:36
A kto wyrzuca psy na wieś bo im zabawka w postaci psa sie znudziła,no kto?,oczywiscie mądrzy ludzie z miasta.bez przesady kot nie upoluje dzika czy sarny.A kto zastrzelił Osiołka no kto?,mysliwy ? Czy Kłusownik?.odpowiedz prosta dwa w jednym.
Avatar
re / 31 stycznia 2010 o 12:43
Proponuję strzelać do właścicieli psów to by wieśniak jeden z drugim szybko zmądrzał-pies cały czas w dzień jest przywiązany na łańcuchu w 90% procentach karmiony kartoflami, więc na noc się go puszcza tak na polskiej zabitej wsi dechami było i jest .
Avatar
krzesimir / 31 stycznia 2010 o 11:13
Bezdomne psy czy koty nie powinny dziwić . Taka jest natura a to człowiek działa wbrew naturze . Czy im mamy odbierać prawo do polowania i jedzenia??? Czy sarna i zając jest lepsza od psa ,wilka albo lisa??? Myśliwych trzeba eliminować z życia społecznego . To szkodnicy i mordercy zwierząt . Oni zabijają dla zabawy!!!
Avatar
nik / 31 stycznia 2010 o 10:49
Mysliwi ich bronia by moc do nich strzelac, dokarmiaja je by zabierac wieksze trofea Mysliwi to najwieksza cholota ktora zalegalizowalo panstwo. i denerwuje ich jak pies zabije sarne dla jedzenia bo oni wola ja zastrzelic dla zabawy
Avatar
Dobromira / 31 stycznia 2010 o 23:56
Napisane jest w Piśmie Świentym że zwierzenta zostały stworzone przez Naszego Pana aby nam słóżyły i były podległe. I to jest wola Boża i całego narodu polskiego Katolickiego!!!
Avatar
Gość / 31 stycznia 2010 o 23:53
Jak ostatnio szarpałem zwierza w dziczy to mnie nakrył leśniczy... Okazał się dobrym człowiekiem i mi pomógł
Avatar
Kazimierz. / 31 stycznia 2010 o 23:42
Dajcie przeklente Pelowcy ludziom jesc a nie bedo musieli po sniegu brodzic i szarpac zwierza w dziczy.
A teras pretensja i awantura o jakies scierwo co do domu dla dzieci jakis tam zataskal.
Poczekajcie do wyborow i wtedy sam Ziobro bedzie was taskal ale do kryminalu za zaborczosc kapitalowa i naduzycie wladzy i spoleczenskiego pieniadza.
Avatar
Normalny! / 31 stycznia 2010 o 23:13
Wybić te wszystkie sarny, łosie, zające i inne szkodniki! Świat jest dla ludzi a nie jakichś tam zwierząt! Jak chce zjeść to ide i walne w łeb sierściucha i zjem. Mój pies też ma do tego prawo! Jak lepiej walczy od zająca albo sarny to ma prawo zeżreć słabiaka. Norma!
Avatar
Gość / 31 stycznia 2010 o 14:39
STRASZNE PSY I STRASZNI KŁUSOWNICY!!! CZYŻ ONI NIE WIEDZĄ ŻE PRAWA DO ZABIJANIA TYCH ZWIERZĄT MAJĄ JEDYNIE PANOWIE PRZY KASIE Z KÓŁKA ŁOWIECKIEGO, A WIĘC PRAWNICY, LEKARZE, PROKURATORZY, WŁAŚCICIELE FIRM?
Avatar
ziomek / 31 stycznia 2010 o 13:38
nk i krzesimir, jesteście UPOŚLEDZONYMI UMYSŁOWO IDIOTAMI, jeżeli jesteście za tym, żeby bezpańskie zwierzęta wałęsały się po lasach i polach, bo NIBY mają rowne prawa jak sarny czy zające, to weźcie pod uwage gdyby wasze dziecko szło samo wieczorem, powiedzmy ze szkoły czy do kolegi, i napadło by je takie stado wolno biegających psów, bo np jedna z suk właśnie jest w okresie cieczki, wtedy nawet sobie nie zdajecie sprawy co może się stac z takim dzieckiem, ale o czym wy możecie mieć pojęcie, jeśli siedzicie w mieście, w ciepłych mieszkankach, Sarnę czy Jelonka widzieliście może raz w zoo, lub na animal planet, a wypowiadacie się w kwestiach wogóle wam obcych, przejdźcie się do lasu, zobaczcie jak wygląda rozpruta na pół sarna z małym w brzuchu, wtedy może cos do was dotrze, bo nie zawsze piękne i śliczne pieski, są takimi samymi pupilkami na wolności, to jest dzikie zwierze, i jeśli jest zagrożeniem przede wszystkim dla ludzi trzeba je likwidować, a nikt nie zadzwoni po chycla, aby złapał psy które biegają po polach gdzies na odległej od miasta wsi. pozatym myśliwi sa rózni, niema oc wrzucach do worka tych co zabijają dla mięsa, oraz tych którzy zdejmują wnyki, sidał, dokarmiają i troszczą się o zwierzęta, jeśli zaś mowicie o prawidlowym cyklu życia zwierzat, to po co szczepi się lisy, skoro dawniej nikt tego nie robił, tutaj także człowiek ingeruje w przyrode, a więc zastanówcie się co mówicie miejsce człowieczki, z pojęciem o włączeniu telewizora i kanału national geografic, samym gadaniem nic nie zdziałacie, a to co mówice jest zwykłą kpiną.
nk i krzesimir, jesteście UPOŚLEDZONYMI UMYSŁOWO IDIOTAMI, jeżeli jesteście za tym, żeby bezpańskie zwierzęta wałęsały się po lasach i polach, bo NIBY mają rowne prawa jak sarny czy zające, to weźcie pod uwage gdyby wasze dziecko szło samo wieczorem, powiedzmy ze szkoły czy do kolegi, i napadło by je takie stado wolno biegających psów, bo np jedna z suk właśnie jest w okresie cieczki, wtedy nawet sobie nie zdajecie sprawy co może się stac z takim dzieckiem, ale o czym wy możecie mieć pojęcie, jeśli siedzicie w mieście, w ciepłych mieszkankac... rozwiń
Avatar
Roztoczanin / 31 stycznia 2010 o 13:36
A kto wyrzuca psy na wieś bo im zabawka w postaci psa sie znudziła,no kto?,oczywiscie mądrzy ludzie z miasta.bez przesady kot nie upoluje dzika czy sarny.A kto zastrzelił Osiołka no kto?,mysliwy ? Czy Kłusownik?.odpowiedz prosta dwa w jednym.
Avatar
re / 31 stycznia 2010 o 12:43
Proponuję strzelać do właścicieli psów to by wieśniak jeden z drugim szybko zmądrzał-pies cały czas w dzień jest przywiązany na łańcuchu w 90% procentach karmiony kartoflami, więc na noc się go puszcza tak na polskiej zabitej wsi dechami było i jest .
Avatar
krzesimir / 31 stycznia 2010 o 11:13
Bezdomne psy czy koty nie powinny dziwić . Taka jest natura a to człowiek działa wbrew naturze . Czy im mamy odbierać prawo do polowania i jedzenia??? Czy sarna i zając jest lepsza od psa ,wilka albo lisa??? Myśliwych trzeba eliminować z życia społecznego . To szkodnicy i mordercy zwierząt . Oni zabijają dla zabawy!!!
Avatar
nik / 31 stycznia 2010 o 10:49
Mysliwi ich bronia by moc do nich strzelac, dokarmiaja je by zabierac wieksze trofea Mysliwi to najwieksza cholota ktora zalegalizowalo panstwo. i denerwuje ich jak pies zabije sarne dla jedzenia bo oni wola ja zastrzelic dla zabawy
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 83 43

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 363 24

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 212 44

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!