czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Pomysł pomnika był dobry, ale się nie podoba

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 listopada 2008, 17:52
Autor: Bogdan Nowak

Miasto zapłaciło za projekt, jednak pomnika poecie na razie stawiać nie zamierza.

Konkurs na projekt pomnika Bolesława Leśmiana rozstrzygnięto jeszcze w ubiegłym roku. Zwycięzca dostał 20 tys. zł nagrody, ale jego dzieło w Zamościu raczej nie stanie.

- Zwycięski projekt prawdopodobnie nie będzie zrealizowany - tłumaczy Jadwiga Machulewska, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych UM. - Dlaczego? Były w tej sprawie zbyt wielkie opory środowiskowe.

W ub. roku przypadła 130 rocznica urodzin i 70 śmierci Bolesława Leśmiana, związanego z Zamościem, wybitnego poety i krytyka literackiego. Zamojscy radni uchwalili, że będzie on poświęcony temu twórcy. Jednym z elementów obchodów miało być ustawienie rzeźby Leśmiana. Urząd Miasta ogłosił ogólnopolski konkurs na jej wykonanie. Zwyciężył pomysł Roberta Kaji, rzeźbiarza z Sopotu. Twórca otrzymał w nagrodę 20 tys. zł.

- Ta forma przedstawia głowę poety jako śpiący kamień - tłumaczył wówczas, podczas konferencji prasowej Robert Kaja. - Znajduje się na wyniesieniu symbolizującym kobietę albo matkę ziemię. Obok będzie betonowe pofałdowanie, które ma nawiązywać do zaoranego pola. Z niego wyrosła twórczość m.in. twórczość poety.

Wieść o zwycięskim projekcie obiegła lokalne media. Jednak głowa kobiety przedstawiona jako śpiący kamień nie spotkała się z uznaniem. Niektórzy z dziennikarzy uznali, że bardziej przypomina… Józefa Oleksego niż twórcy "Sadu Rozstajnego”. A temu politykowi miasto stawiać "upamiętnień” nie chce.

- Ten pomnik musi być zaakceptowany przez mieszkańców miasta, bo dla nich ma powstać - mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. - Stawianie go na siłę, mijałoby się z celem. Będziemy niebawem odnawiać zamojski park, ale pomnik nie został ujęty w planach. Nie znaczy to, że nigdy dzieło pana Kaji nie zostanie zrealizowane. - To nie jest tak, że wydano 20 tys. i nic z tego nie wynikło - dodaje Machulewska.

- Zorganizowaliśmy ogólnopolski konkurs, wpłynęło mnóstwo prac i były one wystawione w bibliotece. Powstało też specjalne wydawnictwo na ten temat. To była naprawdę bardzo dobra promocja dla naszego miasta.

Zamieszaniem nie przejmuje się Eliza Leszczyńska-Pieniak, wiceprezes Zamojskiego Towarzystwa Leśmianowskiego. - Pomnik Leśmiana należy w Zamościu postawić, bo poeta na to zasługuje - tłumaczy. - Jeśli projekt pana Kaji nie przypadł do gustu to… trudno. Zawsze można postawić inny pomnik.

Wpłynął do nas np. ciekawy projekt, który mógłby zastąpić odrzucony. Nawiązuje on do wiersza pt. "Dziewczyna”. Kto jest jego twórcą? Autor zastrzegł anonimowość.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
nos
jk
paolomario
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nos
nos (4 listopada 2008 o 00:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto jeszcze w Zamościu czyta Leśmiana?
Rozwiń
jk
jk (3 listopada 2008 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Temu artyście musi być przykro. Bo co to jest za tłumaczenie. Zresztą 20 tys. poszło na zieloną trawkę. Mamy ich za dużo?
Rozwiń
paolomario
paolomario (3 listopada 2008 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A nie można zwykłego pomnika postawić? Takiego przedstawiającego postać poety, albo np ławeczki z siedzącym poetą, czy nawet popiersie? Zaraz jakieś "niewiadomo-co", którego symbolika jest dla zwykłego spacerowicza po parku taaaaka "oczywista"...
Rozwiń
STYX
STYX (3 listopada 2008 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie były "opory środowiskowe" gdy stawiano pomnik Wojtyle??? Hipokryzja już was katole zżera ale to dobrze...
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2008 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja proponujępostawićpomnik Bogusiowi Nowakowi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!