Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 marca 2010 r.
12:09
Edytuj ten wpis

Ponad 6 tys. mieszkańców Zamościa utrzymuje się z zasiłków

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 11 A A

Dokładnie 2247 rodzin, czyli aż 6,1 tys. mieszkańców Zamościa korzystało w 2009 roku z pomocy Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Sytuacja materialna mieszkańców miasta niestety nie poprawia się – ocenia Maria Czopko, pracownik MCPR w Zamościu. – Wprawdzie nieco mniej osób korzysta z naszej pomocy niż w poprzednim roku, ale wynika to z tego, że wiele osób wyjechało z miasta w poszukiwaniu pracy.

Pracownicy zamojskiego MCPR mają pełne ręce roboty. Dowodem jest podsumowanie ich działalności za 2009 r. Z pomocy MCPR korzystały w tym czasie 6 tys. 102 osoby (to dokładnie 9,2 proc. wszystkich mieszkańców).

Zasiłki celowe (w sumie ok. 1 mln 732 tys.) pobierało 1682 najuboższych, okresowe przyznano 1067 osobom (poszło na to 1 mln 964 zł), a stałe przyznano 213 zamościanom (pochłonęło to ok. 716 tys. zł).

W zeszłym roku w mieście wydano także ok. 52,5 tys. bezpłatnych obiadów (każdy z nich kosztował 4,25 zł.). Korzystało z nich codziennie 209 osób.

Dożywiano też 1001 najuboższych uczniów. To o 84 osoby mniej niż jeszcze rok wcześniej. Ta liczba spadła, ale tylko dlatego, że dzieci w ogóle jest mniej.

– O taką pomoc mogły się starać rodziny, w których dochód netto na jedną osobę nie przekraczał 526,5 zł – wyjaśnia Maria Czopko.

MCPR przyznawał także pomoc rzeczową. Na opał dla najuboższych wydano 124,7 tys. zł. Dzięki współpracy z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej mieszkańcy Zamościa otrzymali 327,1 tys. kilogramów żywności. To była głównie kasza, mąka, cukier, makaron i m.in. mleko.

Sprawozdanie przygotowane przez MCPR będzie niebawem udostępnione radnym i prawdopodobnie omawiane na najbliższej sesji.

Mieszkańcy Zamościa nie są jednak takimi statystykami zdziwieni. – Nie ma pracy, młodzi uciekają, a w mieście zostają sami starcy – martwi się 70-letnia pani Maria. – Ci co zostali, klepią biedę.

Pani Maria przez wiele lat była nauczycielką. Żyje z emerytury oraz ma tzw. dodatek pielęgnacyjny. Jest inwalidką drugiej grupy. W sumie dostaje miesięcznie 1,5 tys. zł.

– Gdyby nie pomoc córki, nie dałabym rady – przyznaje. – Mnóstwo pieniędzy wydaję na leki. Starałam się o pomoc w MCPR. Ale dostałam tylko dofinansowanie na turnusy rehabilitacyjne.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mon / 14 marca 2010 o 21:57
Hmm, czyli nie zaliczasz sie ani do leni, czy próżniaków, ani do tych iluś tam % biedaków.
Avatar
bambo75 / 14 marca 2010 o 09:03
mon napisał:
[quote name='bambo75'
prawdziwych biedaków to zaledwie może 10-15% jest,a reszta to próżniaki i lenie śmierdzące!

A ty bambo75 do której grupy sie zaliczasz?

Ja się zaliczam do II grupy inwalidów,straciłem zdrowie przy pracy na wsi-wypadek przy pracach polowych. Teraz korzystam z Opieki i nie wstydzę się tego,bo nigdy nie leniuchowałem,ponieważ mama na to mi nie pozwoliła,ciężką pracą każdy kawałek chleba zarabiałem i aby jeszcze "dorobić"to pracowałem w lesie.... Nie żałuję swego życia i tego,co osiągnąłem ciężką pracą-bo go "nie przegrałem"-a tego,co mi Opieka da to na pewno nie przepijam ani nie przepalam ani nie handluję. Teraz jest mi gorzej zarobić,dlatego korzystam z Opieki.

Ja się zaliczam do II grupy inwalidów,straciłem zdrowie przy pracy na wsi-wypadek przy pracach polowych. Teraz korzystam z Opieki i nie wstydzę się tego,bo nigdy nie leniuchowałem,ponieważ mama na to mi nie pozwoliła,ciężką pracą każdy kawałek chleba zarabiałem i aby jeszcze "dorobić"to pracowałem w lesie.... Nie żałuję swego życia i tego,co osiągnąłem ciężką pracą-bo go "nie przegrałem"-a tego,co mi Opieka da to na pewno nie przepijam ani nie przepalam ani nie handluję. Teraz jest mi gorzej zarobić,dl... rozwiń
Avatar
mon / 13 marca 2010 o 18:28
[quote name='bambo75'
prawdziwych biedaków to zaledwie może 10-15% jest,a reszta to próżniaki i lenie śmierdzące!
[/quote]
A ty bambo75 do której grupy sie zaliczasz?
Avatar
bambo75 / 13 marca 2010 o 13:54
alosza napisał:
W takim oceanie nędzy żyjemy.

W jakim "oceanie nędzy"człowieku?!-co Ty bredzisz?!-Opieka Społeczna próżniakom "daje jeść"i kasę-a Ty TO "oceanem nędzy"nazywasz?! Kiedy w Polsce było tak,że leniów i próżniaków karmiono i kasę dawano??? Nasze matki musiały w kolejkach stać,aby"wystać"troszkę kiełbasy i cukru,itd. Może prawidłowe określenie powinno brzmieć"Ocean leniów, próżniaków,symulantów,alkoholików,narkomanów,palaczy-którym każda pomoc to za mało"! I tak jak kiedyś pisałem: prawdziwych biedaków to zaledwie może 10-15% jest,a reszta to próżniaki i lenie śmierdzące!

W jakim "oceanie nędzy"człowieku?!-co Ty bredzisz?!-Opieka Społeczna próżniakom "daje jeść"i kasę-a Ty TO "oceanem nędzy"nazywasz?! Kiedy w Polsce było tak,że leniów i próżniaków karmiono i kasę dawano??? Nasze matki musiały w kolejkach stać,aby"wystać"troszkę kiełbasy i cukru,itd. Może prawidłowe określenie powinno brzmieć"Ocean leniów, próżniaków,symulantów,alkoholików,narkomanów,palaczy-którym każda pomoc to za mało"! I tak jak kiedyś pisałem: prawdziwyc... rozwiń
Avatar
bambo75 / 12 marca 2010 o 12:03
Powiem Wam jak jest-bo też korzystam z opieki. Prawda jest taka,że z tych wszystkich biedaków to tak naprawdę tylko około 10-15 % to prawdziwi biedacy,a reszta to wprost próżniaki którym robić się nie chce!!! Wielu z nich pali i pije,a dary żywnościowe przehandlowują gdzieś na targu lub"po kątach" aby mieć za co kupić faje i alkohol. Opieka Społeczna jest nieudolną instytucją!-wystarczy aby tylko"delegacja"z Opieki poodwiedzała swoich "podopiecznych" z alkomatem-to by wtedy"wyszło szydło z worka"-i wtedy wszystkim nietrzeźwym odebrać zasiłki i prawo do darów i już by była "mega-oszczędność"-a jedynie dać im prawo do korzystania z darmowej jadłodajni dla ubogich. Myślę,że po takiej"nagonce z alkomatem" reszta nieprzyłapanych by się wystraszyła(tego,że nie wolno pić) i przynajmniej trochę by się opamiętała z pijaństwem i paleniem.
Powiem Wam jak jest-bo też korzystam z opieki. Prawda jest taka,że z tych wszystkich biedaków to tak naprawdę tylko około 10-15 % to prawdziwi biedacy,a reszta to wprost próżniaki którym robić się nie chce!!! Wielu z nich pali i pije,a dary żywnościowe przehandlowują gdzieś na targu lub"po kątach" aby mieć za co kupić faje i alkohol. Opieka Społeczna jest nieudolną instytucją!-wystarczy aby tylko"delegacja"z Opieki poodwiedzała swoich "podopiecznych" z alkomatem-to by wtedy"wyszło szydło z w... rozwiń
Avatar
alosza / 12 marca 2010 o 07:52
W takim oceanie nędzy żyjemy.
Avatar
~mon~ / 11 marca 2010 o 21:26
ja chyba tez skorzystam, bo dzis zgubiłam portfel z pieniędzmi:(
Avatar
baton / 11 marca 2010 o 20:06
kazek napisał:
tzn ponad 10% zamościan klepie biede , nawet za nieboszczki komuny nie było tak żle

a co na to ksionc proboszcz?????
Avatar
kazek / 11 marca 2010 o 19:03
tzn ponad 10% zamościan klepie biede , nawet za nieboszczki komuny nie było tak żle
Avatar
rodak / 11 marca 2010 o 15:06
Co wy takie brednie wypisujecie ?,przecież Wincent Rostowski całą Europę wymalował na czerwono....tylko Polska- taki zielony listeczek dobrobytu .
Ktoś jest bez pracy???Przecież aby obsadzić w Polsce wakaty to Tusk namawiał do powrotu wszystkich naszych emigrantów.
Kiedyś Wojciech Młynarski spiewał taką piosenkę o układance z puzli i jak widzę nie straciła ona na aktualności,tyklo ktoś nam ciągle pieprzy o sukcesach,robi wodę z mózgu naszym dzieciom ,a one nie wiedzą jak słono przyjdzie im za to zapłacić.
Avatar
mon / 14 marca 2010 o 21:57
Hmm, czyli nie zaliczasz sie ani do leni, czy próżniaków, ani do tych iluś tam % biedaków.
Avatar
bambo75 / 14 marca 2010 o 09:03
mon napisał:
[quote name='bambo75'
prawdziwych biedaków to zaledwie może 10-15% jest,a reszta to próżniaki i lenie śmierdzące!

A ty bambo75 do której grupy sie zaliczasz?

Ja się zaliczam do II grupy inwalidów,straciłem zdrowie przy pracy na wsi-wypadek przy pracach polowych. Teraz korzystam z Opieki i nie wstydzę się tego,bo nigdy nie leniuchowałem,ponieważ mama na to mi nie pozwoliła,ciężką pracą każdy kawałek chleba zarabiałem i aby jeszcze "dorobić"to pracowałem w lesie.... Nie żałuję swego życia i tego,co osiągnąłem ciężką pracą-bo go "nie przegrałem"-a tego,co mi Opieka da to na pewno nie przepijam ani nie przepalam ani nie handluję. Teraz jest mi gorzej zarobić,dlatego korzystam z Opieki.

Ja się zaliczam do II grupy inwalidów,straciłem zdrowie przy pracy na wsi-wypadek przy pracach polowych. Teraz korzystam z Opieki i nie wstydzę się tego,bo nigdy nie leniuchowałem,ponieważ mama na to mi nie pozwoliła,ciężką pracą każdy kawałek chleba zarabiałem i aby jeszcze "dorobić"to pracowałem w lesie.... Nie żałuję swego życia i tego,co osiągnąłem ciężką pracą-bo go "nie przegrałem"-a tego,co mi Opieka da to na pewno nie przepijam ani nie przepalam ani nie handluję. Teraz jest mi gorzej zarobić,dl... rozwiń
Avatar
mon / 13 marca 2010 o 18:28
[quote name='bambo75'
prawdziwych biedaków to zaledwie może 10-15% jest,a reszta to próżniaki i lenie śmierdzące!
[/quote]
A ty bambo75 do której grupy sie zaliczasz?
Avatar
bambo75 / 13 marca 2010 o 13:54
alosza napisał:
W takim oceanie nędzy żyjemy.

W jakim "oceanie nędzy"człowieku?!-co Ty bredzisz?!-Opieka Społeczna próżniakom "daje jeść"i kasę-a Ty TO "oceanem nędzy"nazywasz?! Kiedy w Polsce było tak,że leniów i próżniaków karmiono i kasę dawano??? Nasze matki musiały w kolejkach stać,aby"wystać"troszkę kiełbasy i cukru,itd. Może prawidłowe określenie powinno brzmieć"Ocean leniów, próżniaków,symulantów,alkoholików,narkomanów,palaczy-którym każda pomoc to za mało"! I tak jak kiedyś pisałem: prawdziwych biedaków to zaledwie może 10-15% jest,a reszta to próżniaki i lenie śmierdzące!

W jakim "oceanie nędzy"człowieku?!-co Ty bredzisz?!-Opieka Społeczna próżniakom "daje jeść"i kasę-a Ty TO "oceanem nędzy"nazywasz?! Kiedy w Polsce było tak,że leniów i próżniaków karmiono i kasę dawano??? Nasze matki musiały w kolejkach stać,aby"wystać"troszkę kiełbasy i cukru,itd. Może prawidłowe określenie powinno brzmieć"Ocean leniów, próżniaków,symulantów,alkoholików,narkomanów,palaczy-którym każda pomoc to za mało"! I tak jak kiedyś pisałem: prawdziwyc... rozwiń
Avatar
bambo75 / 12 marca 2010 o 12:03
Powiem Wam jak jest-bo też korzystam z opieki. Prawda jest taka,że z tych wszystkich biedaków to tak naprawdę tylko około 10-15 % to prawdziwi biedacy,a reszta to wprost próżniaki którym robić się nie chce!!! Wielu z nich pali i pije,a dary żywnościowe przehandlowują gdzieś na targu lub"po kątach" aby mieć za co kupić faje i alkohol. Opieka Społeczna jest nieudolną instytucją!-wystarczy aby tylko"delegacja"z Opieki poodwiedzała swoich "podopiecznych" z alkomatem-to by wtedy"wyszło szydło z worka"-i wtedy wszystkim nietrzeźwym odebrać zasiłki i prawo do darów i już by była "mega-oszczędność"-a jedynie dać im prawo do korzystania z darmowej jadłodajni dla ubogich. Myślę,że po takiej"nagonce z alkomatem" reszta nieprzyłapanych by się wystraszyła(tego,że nie wolno pić) i przynajmniej trochę by się opamiętała z pijaństwem i paleniem.
Powiem Wam jak jest-bo też korzystam z opieki. Prawda jest taka,że z tych wszystkich biedaków to tak naprawdę tylko około 10-15 % to prawdziwi biedacy,a reszta to wprost próżniaki którym robić się nie chce!!! Wielu z nich pali i pije,a dary żywnościowe przehandlowują gdzieś na targu lub"po kątach" aby mieć za co kupić faje i alkohol. Opieka Społeczna jest nieudolną instytucją!-wystarczy aby tylko"delegacja"z Opieki poodwiedzała swoich "podopiecznych" z alkomatem-to by wtedy"wyszło szydło z w... rozwiń
Avatar
alosza / 12 marca 2010 o 07:52
W takim oceanie nędzy żyjemy.
Avatar
~mon~ / 11 marca 2010 o 21:26
ja chyba tez skorzystam, bo dzis zgubiłam portfel z pieniędzmi:(
Avatar
baton / 11 marca 2010 o 20:06
kazek napisał:
tzn ponad 10% zamościan klepie biede , nawet za nieboszczki komuny nie było tak żle

a co na to ksionc proboszcz?????
Avatar
kazek / 11 marca 2010 o 19:03
tzn ponad 10% zamościan klepie biede , nawet za nieboszczki komuny nie było tak żle
Avatar
rodak / 11 marca 2010 o 15:06
Co wy takie brednie wypisujecie ?,przecież Wincent Rostowski całą Europę wymalował na czerwono....tylko Polska- taki zielony listeczek dobrobytu .
Ktoś jest bez pracy???Przecież aby obsadzić w Polsce wakaty to Tusk namawiał do powrotu wszystkich naszych emigrantów.
Kiedyś Wojciech Młynarski spiewał taką piosenkę o układance z puzli i jak widzę nie straciła ona na aktualności,tyklo ktoś nam ciągle pieprzy o sukcesach,robi wodę z mózgu naszym dzieciom ,a one nie wiedzą jak słono przyjdzie im za to zapłacić.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin
23 czerwca 2018, 18:00

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej zaprasza na piękny Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia formacji. Ponad 700 artystów wystąpi 23 czerwca o godz. 18 w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani?

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani? 0 0

Rodzynek w stawce cyklu Tauron SEC 2018 z Wielkiej Brytanii – człowiek, który konsekwentnie przebija się nie tylko do czołówki w swoim kraju, ale także coraz śmielej przedstawia się żużlowej publiczności na arenie międzynarodowej

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni
edukacja

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni 0 0

Klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej Paderewski mają być bardziej liczne. Rodzice są oburzeni - podkreślają, że statut szkoły nie pozwala na przyjmowanie większej liczby dzieci. W odpowiedzi słyszą, że sytuacja jest wyjątkowa, a zmiany wymusza reforma oświaty

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich 0 0

Pochodzący z 1764 roku osobisty modlitewnik królewny Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV, w poniedziałek trafił do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunek od nowojorskiej Fundacji Rodzinnej Blochów.

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów 0 2

W sobotę otwarty ma być ośrodek Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Ceny będą takie same jak w zeszłym sezonie. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że zarządcy ośrodka w końcu udało się znaleźć firmę, która tuż po sezonie zabierze się za wymianę wszystkich znajdujących się tutaj basenów

Usterki na nowym placu Litewskim. Z niektórymi elementami problemy są od nowości

Usterki na nowym placu Litewskim. Z niektórymi elementami problemy są od nowości 0 10

Prawie 2 mln zł zapłaci miasto za utrzymanie wodotrysków na pl. Litewskim. Na taką kwotę opiewa umowa z firmą, która będzie się opiekować fontannami oraz oświetleniem placu. Samo oświetlenie wymaga napraw, bo nie wszystkie elementy iluminacji działają tak jak powinny. Kiedy usunięte będą usterki?

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych?

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych? 1 6

Radnych, którzy znaleźli lukratywne posady w spółkach Skarbu Państwa, może zabraknąć na listach Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach do sejmików województw. – To nieoficjalny, ale rozważany scenariusz – słyszymy od polityków PiS. W przypadku Lubelskiego zakaz walki o reelekcję może objąć trzech radnych