sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Poszło o obywatela

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji dołączy wprawdzie do grona honorowych obywateli Zamościa,

ale uchwałę w tej sprawie przeforsowano na ostatniej sesji w wyjątkowo gorącej atmosferze. Wszystko przez radnych PiS, którzy wprawdzie nie negują jego zasług, ale uważają, że o kandydaturze dowiedzieli się za późno.

Kandydaturę Jana Andreasika na honorowego obywatela Zamościa zgłosiła Zofia Piłat (SLD). Pomysł zaakceptowały władze miasta. - Trudno przecenić działalność pana Andreasika - przekonywała na sesji Zofia Piłat. - Jego uczelnia zdobyła renomę i jest poważnym przedsiębiorstwem. Stworzono tam 155 stałych miejsc pracy i ponad 300 nieetatowych. WSZiA obchodzi właśnie dziesięciolecie swojej działalności. Tytuł dla rektora byłby także hołdem dla wszystkich jej pracowników. - Ta uczelnia znakomicie wpisała się w klimat naszego miasta - wtórował prezydent Marcin Zamoyski.
To nieoczekiwanie wywołało oburzenie wiceprzewodniczącego Krzysztofa Zwolana (PiS). - O pomyśle dowiedzieliśmy się tuż przed sesją. Nie dano nam żadnej szansy na polemikę, zapoznanie się z postacią tego kandydata i jego oceny. Jak zwykle postawiono nas przed faktem dokonanym i potraktowano jak bezwolny instrument do głosowania! Nie mamy zastrzeżeń do zasług rektora, ale dość stawiania nas pod ścianą! - grzmiał w imieniu własnym i partyjnych kolegów. Jan Matwiejczuk, przewodniczący zamojskiej RM, był zdumiony. - Radni zostali wcześniej poinformowani o porządku sesji - mówił. - Mogli zasięgnąć konsultacji. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurą i regulaminem. - Dostęp do informacji jest przecież w Internecie - dodał Ireneusz Godzisz, jeden z jego zastępców.
Zwolan przekonywał, że kandydatura na Honorowego Obywatela Zamościa powinna być przyjęta przez aklamację. Do głosowania doszło jednak w normalnym trybie. Za uhonorowaniem rektora było 15 radnych, a 7 wstrzymało się od głosu.
Zamieszaniu przyglądał się Bogdan Kawałko, pełnomocnik rektora WSZiA. Nie powiedział ani słowa. Siedział ze spuszczoną głową. Salę opuścił jeszcze w trakcie sesji, ale na odchodne przewodniczącemu i obu jego zastępcom podał rękę. - To było ładne zachowanie - oceniła 60-letnia mieszkanka Zamościa, śledząca obrady. - Pan Kawałko odciął się od tych sporów. W tym zamieszaniu mogło przecież paść na każdego, ale... jakoś trafiło na rektora. A naprawdę chodzi o to, że WSZiA jest uczelnią komercyjną. Nie wszystkim to odpowiada. Boją się tylko o tym powiedzieć.

Rektor, papież, stróż i działacz

Honorowe Obywatelstwo Zamościa przed ostatnią wojną RM przyznała m.in. Kazimierzami Lewickiemu (dyrektor gimnazjum) oraz genarałom: Władysławowi Bortnowskiemu i Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. Wyróżnienie na dobre przywrócono dopiero po 1995 r. Tytuł HOZ otrzymali m.in.: Józef Przytuła (dyrektor i dyrygent „Namysłowiaków”), ostatni ordynat Jan Zamoyski, Jan Machulski (aktor) oraz w 1999 r. papież Jan Paweł II.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kra
aaa
kość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kra
kra (2 listopada 2007 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tu chodzi o coś innego. Obywatel honorowy to człowiek wielki, który może budzić kontrowersje, ale jest szanowany przez ogół mieszkańców. Bardzo staniały zasady i wyblakły kryteria doboru kandydatów w tym niegdyś hetmańskim mieście. Panie Zamoyski!!! Wstydź się!!! W imię egalitaryzmu taki tytuł po Panu Andreasiku powinni dostać wszyscy sklepikarze na Rynku. Jan Paweł II i Pan Andreasik w jednym szeregu. Chyba coś jest w tym nie tak, a próżność nie zawsze jest dobrym doradcą.
Rozwiń
aaa
aaa (31 października 2007 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta kandydatura to ostre przegięcie....Zamośc schodzi na psy tym samym. Co ta osoba zrobiła dla Zamościa nezinteresownie????
Rozwiń
kość
kość (31 października 2007 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Idiotyczne pojmowanie bycia w opozycji krzywdzi bogu ducha winnych ludzi, obniża prestiż wyróżnienia. Zachowanie radnych z pisu jest bardzo niestosowne.Cóż przykład idzie z góry
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!