sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Pow. zamojski: Powstanie 12 elektrowni biogazowych. Prąd będzie tańszy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2014, 09:00

Na terenie czterech naszych gmin ma powstać kompleks 12 elektrowni biogazowych. Będą tworzyć sieć. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Dzięki inwestycji zarobić mają rolnicy. Tańszy ma być też prąd.

Biogazownie mają być zlokalizowane na terenie czterech gmin: Sitno, Skierbieszów, Łabunie i Komarów-Osada. Razem z firmą Bio Power z Zamościa powołały do życia pierwszą w kraju spółdzielnię energetyczną "Spółdzielnia Nasza Energia”.

- W tej chwili jesteśmy na etapie określania lokalizacji i pozyskiwania środków na rozpoczęcie budowy. Wbicie pierwszej łopaty planujemy za dwa lata. Cały kompleks ma postać do 2020 roku - mówi Arnold Rabiega, pełnomocnik zarządu SNE.

Na terenie każdej z gmin powstać mają po trzy biogazownie o mocach od 0,5 do 1 MW. Nowością jest to, że będą one połączone mostami kablowymi w tzw. węzły, a w przyszłości każdy czterech węzłów także ma być wzajemnie powiązany. Wyprodukowana w nich energia ma być wykorzystywana do zasilania budynków użyteczności publicznej, a także domów. - Oferowana w ten sposób energia będzie o ok. 20 proc. tańsza niż ta pobierana z krajowego systemu elektroenergetycznego - zapowiada Arnold Rabiega. - Mieszkańcy będą mogli wybrać, czy chcą korzystać z naszej mikrosieci, czy z sieci krajowej.

Do produkcji biogazu wykorzystywane mają być odpady hodowlane i rolnicze, m.in. kukurydza, kiszonka traw, liście buraczane czy gnojowica.

Wójt gminy Sitno Kajetan Protas uważa, że choć do budowy jeszcze daleko, to jest to dobry pomysł. A odnawialne źródła energii są szansą dla gminy. - W tym roku inwestujemy w kolektory, a w przyszłym chcemy skupić się na biogazowni. Mamy dobre gleby i warunki do produkcji biomasy - mówi.

- Rolnicy znajdą zbyt na masę zieloną, a w przyszłości jest szansa na tańszy prąd w domach - dodaje Sławomir Krugiel, sekretarz w gminie Skierbieszów. Jak szacuje z kolei Arnold Rabiega rolnicy, którzy będą zaopatrywać biogazownie, uzyskają w sumie 25 mln zł w ciągu roku.

Dokładna lokalizacja poszczególnych biogazowni nie jest jeszcze ustalona. Wiadomo, że gmina Sitno chciałaby wybudować ją w miejscowości Horyszów Polski. - To około 1,5 km od zabudowań. Nie będzie czuć żadnych przykrych zapachów - zapewnia Kajetan Protas. - Dobrze zaprojektowane biogazownie nie śmierdzą, a niwelują zapachy - dodaje Arnold Rabiega.

Biogazownie

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (dane z marca), w Polsce działa 48 biogazowni rolniczych. Ale rynek ten systematycznie się rozwija, ponad 400 jest budowanych i projektowanych. W woj. lubelskim działa ich zaledwie 8, a ponad 60 jest projektowanych (co daje pierwsze miejsce w kraju). Dla porównania w Niemczech istnieje ok. 9 tys. biogazowni.
  Edytuj ten wpis
zabek
rys
sert
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zabek
zabek (8 września 2014 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem "na swoje", ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

Rozwiń
rys
rys (23 sierpnia 2014 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W podkieleckim Piekoszowie jest biogazownia, jak chce powachać swoją przyszlość zapraszam do Piekoszowa - nawącha się.

Rozwiń
sert
sert (22 sierpnia 2014 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bigazownie wiążą się ze smrodem na który nie ma łasciwie sposobu. Jedyna rada, to zachowanie odpowiednio duzej strefy od terenów zamieszkania, ale tio trudne. No i pozostaje zagospodarowanie cuchnących odpadów po przerobieniu surowca. Wcale to nie jest takie różowe jak opisują!

Rozwiń
t
t (22 sierpnia 2014 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak Kozienice czy Bełchatów trują pół kraju węglem to jest ok.

jak rolnik pod Skierbieszowem pompuje nocą szambo na pola to jest ok (albo ma nieszczelne szambo).

Jak rolnik wywala płyty azbestowe na drogę polną, żeby ją utwardzić to jest ok.

jak kupujemy drogi gaz z Rosji to jest ok.

Jak możemy mieć tani gaz i prąd z własnych produktów rolnych to jest skandal.

Jak nie chcą kupować naszych produktów rolnych w skupach to jest skandal, ale jak chcą je kupować do biogazowni to też jest skandal.

Logika chłopska jest trudna do zrozumienia.

Elektrownie węglowe też trują. ale trują bliżej Kozienic czy na Śląsku. Ich mogą truć. Podzamojskiego chłopa nie mogą. Ale prąd dobry.

Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2014 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

plusem jest to że biogazownie podnoszą opłacalność prowadzenia gospodarstw rolnych, bo rolnicy mają zbyt na odpady i rośliny energetyczne

minus - trzeba umieć wybudować biogazownię, żeby nie śmierdziało.

trzeba zmienić trochę styl rolnictwa w polsce. Dzięki biogazowniom czesc rolnikow będzie mogła się przebranżawiać a nie tylko kwękać czy rosja zamknie rynek czy nie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!