piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Powiat świętszy od papieża

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

Najpierw wmurowano w ścianę Starostwa Powiatowego tablice z dekalogiem. Teraz patronem biłgorajskich urzędników ma zostać św. Stanisław Męczennik. W mieście trwa bitwa o odnowę moralną społeczeństwa.

Na pomysł wpadło 10 powiatowych radnych, głównie z LPR i Samoobrony. - Społeczeństwu i politykom potrzebny jest patron: nieugięty obrońca ładu moralnego - mówi radny Tadeusz Maciocha (LPR). "Za” jest także radna Halina Kruk z SLD. - Bo o moralność trzeba walczyć bez względu na polityczne poglądy - przekonuje.
A moralności, zdaniem części radnych, w powiecie biłgorajskim brakuje. I to, mimo że w 2005 roku na budynku starostwa wmurowano tablice z dekalogiem.
- Nie chodzi tylko o moralność - dodaje Maciocha. - W Górecku Kościelnym mamy sanktuarium św. Stanisława. Od wieków wywiera wpływ na nasze życie. W okolicznych wioskach pełno jest mężczyzn o imieniu Stanisław, a wiele osób się do niego modli!

- Projekt uchwały pojawi się na najbliższej sesji - zapewnia Marian Kurzyna, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju. I dodaje: Niezbędna będzie aprobata biskupa.
Choć "patronat” poparł także starosta biłgorajski Stanisław Schodziński, pomysł nie wszystkim przypadł do gustu. - Do państwowych urzędów przychodzą również wyznawcy innych religii i ateiści - mówi burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, który w ubiegłym roku był przeciwny wmurowaniu tablic z dekalogiem. - Mogą czuć się w nich źle.
Zdaniem ks. prof. Krzysztofa Jeżyny, dyrektora Instytutu Teologii Moralnej KUL, patronat świętego nad urzędem to wielka rzadkość. - No, ale skoro radni się na to decydują, to widocznie mają jakieś motywy. Pytanie tylko, skąd wybór św. Stanisława. Owszem, walczył dla dobra ludzi. Ale walczył z królem i jego świtą, czyli był przeciwnikiem władzy. Czy ci radni są aż tak uczciwi i sprawiedliwi, że obierają patrona, który wtedy mógłby być przeciwko nim?
(mb
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!