poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Powietrzną taksówką polecimy do Lwowa!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2007, 19:41
Autor: Bogdan Nowak

Dziś radni Zamościa podejmą tzw. uchwałę intencyjną w sprawie budowy lotniska dla małych samolotów pasażerskich w Mokrem.

Wstępna koncepcja tej inwestycji jest już przygotowywana. Pieniądze na ten cel samorządowcy chcieliby uzyskać z Unii Europejskiej.

- Koszt takiej inwestycji nie powinien być większy niż 10 mln zł - szacuje Tomasz Kossowski, sekretarz Urzędu Miejskiego w Zamościu. - O pieniądze można się wystarać z Regionalnego Programu Operacyjnego UE. Jeśli zamojscy radni miejscy podejmą taką uchwałę, porozumiemy się w tej sprawie z innymi samorządami.
Zamojskie lotnisko będzie modernizowane przez Starostwo Powiatowe w Zamościu, UM w Zamościu oraz gminę Zamość. Porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane po przyjęciu dzisiejszej uchwały intencyjnej. Lotnisko miałoby przyjmować tzw. taksówki powietrzne. Powstałby tutaj m.in. niewielki terminal, nowe hangary dla samolotów i wieża nawigacyjna. - Wybudujemy także betonowy pas startowy długości 1,2 km - zapowiada Kossowski. - Gra jest warta świeczki. Lotnisko obsługiwałoby prawdopodobnie samoloty latające w promieniu do tysiąca kilometrów. Także te na Ukrainę, m.in. do Lwowa.
Lotnisko w Mokrem oddalone jest od Zamościa o ok. 4 km. Ma kilkadziesiąt hektarów powierzchni. Dojazd do Zamościa, a także m.in. do Biłgoraja, Krasnobrodu i Tomaszowa Lub. jest stąd bardzo dobry. Obiekt zarządzany jest w tej chwili przez Aeroklub Ziemi Zamojskiej.
- Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ta budowa mogłaby ruszyć - zastanawia się Jerzy Zawadzki, sekretarz Starostwa Powiatowego w Zamościu. - Chcielibyśmy jednak bardzo, aby stało się to jak najszybciej. Gdyby lotnisko udało się wykonać na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r., byłoby naprawdę wspaniale. Nie ukrywam, że jest to nasze wielkie marzenie.
Co na to mieszkańcy Mokrego? - Nad moim domem cały czas zataczają kręgi samoloty sportowe, motolotnie i szybowce - mówi Joanna Gajecka, mieszkanka tej wioski. - Hałas jest, ale zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Taksówki powietrzne także się na naszym niebie pomieszczą. Przebudowa lotniska to doskonały pomysł. Nasza miejscowość zacznie się rozwijać, a ludzie znajdą pracę. Miło zresztą będzie polecieć niemal z własnego podwórka do Krakowa czy wprost na Krym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!