środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Prawie jak magister skazana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 sierpnia 2006, 20:00

Rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata to kara dla nauczycielki z Podhorzec, która podawała się za magistra, choć nie miała dyplomu wyższej uczelni. Musi też oddać gminie 25 tys. zł, które wyłudziła na podstawie sfałszowanego zaświadczenia o ukończeniu studiów.

Grażyna D. zwodziła swojego pracodawcę przez siedem lat. W połowie 1999 r. złożyła w Samorządowej Jednostce Oświaty w Werbkowicach zaświadczenie o ukończeniu studiów. Wynikało z niego, że w latach 1993-1999 zaocznie pogłębiała wiedzę z geografii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu i uzyskała absolutorium.
W Szkole Podstawowej w Podhorcach, gdzie uczyła przyrody, plastyki i muzyki, podniesiono jej pobory. Ale Grażyna D. nigdy nie skończyła studiów, a zaświadczenie kupiła w barku studenckim za 100 zł. Sprawa wyszła na jaw po anonimie, który trafił do Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
Ustalono, że nauczycielka dała sobie spokój ze studiowaniem geografii w 1997 r. Była wtedy na drugim roku studiów, choć formalnie nie zaliczyła pierwszego. – Została skreślona z listy słuchaczy w związku z brakiem postępów w nauce. Brakowało jej trzech egzaminów – informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.
Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie oskarżyła Grażynę D. o oszustwo, a ściślej o to, że od 1 czerwca 1999 roku do marca br. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wyłudziła od Urzędu Gminy w Werbkowicach 24 963,63 zł nienależnego wynagrodzenia. Nauczycielka przyznała się do winy.
Gdy sprawa wyszła na jaw, Grażyna D. została zawieszona w obowiązkach i o połowę obniżono jej pensję. Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubelskim wnioskowała o jej dyscyplinarne wydalenie z pracy, ale wcześniej Grażyna D. odeszła na własną prośbę.
Na wywiązanie się z obowiązku naprawienia szkody Grażyna D. będzie miała dwa lata od momentu uprawomocnienia się wyroku. Wczorajszy nie jest prawomocny.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!