czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Rada Miejska Zamościa, godząc się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego miasta na terenie przy skrzyżowaniu obwodnicy z drogą do Majdanu, zalegalizowała stojącą tam dotąd tymczasowo stację benzynową, której funkcjonowanie część radnych uważała za niezgodne z prawem.

Mimo iż w poprzednich planach zagospodarowania tego terenu uwzględniano budowę drugiej nitki obwodnicy i drogi gospodarczej, a także pasa zieleni izolacyjnej, to od 1997 r. stoi tam stacja paliw firmy Benzbud. - Najpierw wydaliśmy decyzję na budowę stacji tymczasowej, kontenerowej. Potem skontrolowano, jak ta decyzja została wykonana. Specjalna komisja Rady Miejskiej stwierdziła, że złamano prawo - mówi Marek Ciastoch, były prezydent Zamościa, obecnie radny. - Oto przykład: dystrybutory zostały tam przesunięte poza obręb zbiornika. Stacja została usytuowana częściowo na pasie drogowym. Komunikacja tej stacji nadal jest w pasie drogowym.
O łamaniu prawa przez Benzbud przekonany jest także radny Eugeniusz Cybulski, który kontrolował stację z ramienia RM. Według jego opinii, stacja miała stać nie dłużej niż dwa, trzy lata, a funkcjonuje już od siedmiu.
- Benzbud przez lata starał się zalegalizować zezwolenie z 1995 r. jakie otrzymał na stację tymczasową. Ubiegał się o prawo do prowadzenia stacji stacjonarnej, z myjnią samochodową i warsztatem. Nie mógł jednak nic robić, bo nie było zmiany przeznaczenia terenu w planie zagospodarowania miasta. W międzyczasie właściciel firmy kupił nawet część gruntu - wyjaśnia Zbigniew Jendrzejczak, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UM w Zamościu. - Część tego terenu to jednak nadal własność skarbu państwa. Teraz firma może ubiegać się o pozwolenie na budowę stałej stacji. Musi się jednak przesunąć się, ponieważ wchodzi z inwestycją w pas drogowy obwodnicy, ale to już sprawa uzgodnień przy zezwoleniu na budowę.
Andrzej Tyszko, prezes Beznzbudu powiedział nam, że ubiegał się wcześniej także o możliwość uruchomienia stacji przy ul. Prymasa Wyszyńskiego, naprzeciw kościoła. Nie otrzymał na to zgody władz miasta. Dokładnie takie samo pozwolenie wydano natomiast firmie "Statoil”. Jednak i ta inwestycja nie doszła do skutku. Przedsiębiorca nie potrafi zrozumieć dlaczego władze miasta nie pozwalają rozwijać skrzydeł miejscowym inwestorom, a sprzyjają obcym.
- Kiedy starałem się o pozwolenie na budowę stacji tu, przy obwodnicy, miasto wyraziło zgodę tylko na tymczasową, kontenerową - potwierdza Andrzej Tyszko. -Ślimak komunikacyjny stacji rzeczywiście wchodzi częściowo w pas zieleni izolacyjnej obwodnicy, ale to żaden problem. W każdej chwili mogę go przesunąć.
Teraz, po zmianie planu, szef Benzbudu zamierza ubiegać się ponownie o pozwolenie na budowę stałej stacji, z zadaszeniem, ze sklepikiem, myjnią samochodową i małą gastronomią.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!