środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Program rewitalizacji Nowego Miasta w Zamościu już jest. Można starać się o pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2010, 12:30
Autor: Bogdan Nowak

Radni Zamościa przyjęli w poniedziałek wieloletni program rewitalizacji Nowego Miasta oraz terenów przyległych. Ma on w sumie pochłonąć ponad 12,5 mln zł i zostać sfinansowany ze środków unijnych. Dzięki niemu ta zaniedbana dzielnica miasta zmieni swoje oblicze.

– Bez tego programu nie moglibyśmy starać się o unijne dofinansowanie – mówi Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa. – Teraz jesteśmy na to przygotowani. Dotychczas nie były jednak prowadzony odpowiedni nabór. Miał zostać ogłoszony pod koniec sierpnia. Czekamy. Stanie się to lada dzień.

Zamojskie Nowe Miasto wygląda źle. Rynek jest obskurny, a okoliczne ulice i chodniki pełne dziur, brzydkich reklam i zaniedbanych fasad domów.

O potrzebie natychmiastowych remontów i zmian wielokrotnie mówili na sesjach radny Wiesław Nowakowski i Ireneusz Godzisz.

Domagali się tego także mieszkańcy dzielnicy. Władze Zamościa w końcu chcą się za to abrać. O planowanej rewitalizacji Nowego Miasta mówi się od wielu miesięcy. W Ratuszu prowadzone były m.in. tzw. konsultacje społeczne.

Efekt? Zaplanowano m.in. przebudowę remont i modernizację dwóch kwart rynku (północno-zachodnią i południowo-wschodnią), kamienicy przy Nowym Rynku 17, szaletu miejskiego przy ul. Reja, Przedszkola nr 2 wraz z sąsiednim placem, budowę parkingu przy ul. Zarwanica i Styczniowej.

Remontowane mają byc też ulice: Spadek, Zarwanica, Styczniowej (od ul. Spadek do Ogrodowej) i Waryńskiego (od Ogrodowej do Zarwanica).

Zamontowany będzie także monitoring oraz system informacyjny (w tym hotsposty Wi-Fi). W wielu miejscach będą też ustawione nowe ławki, latarnie i uporządkowana zostanie zieleń. Miasto chce pozyskać na te inwestycje pieniądze unijne.

Jeszcze w 2010 r., pójdzie na ten cel 900 tys. zł. z budżetu UM. Rok później magistrat wyda na to 2,9 mln zł z własnej kieszeni.

Ok. 8,7 mln zł urzędnicy chcą pozyskać z UE. W sumie na rewitalizację pójdzie 12,5 mln zł.

– Jeśli nie dostaniemy dofinansowania z RPO, poszukamy innych źródeł – uspokajał radnych na sesji Tomasz Kossowski. – Wszystko się nam uda. Rewitalizację dzielnicy wykonamy.

Na rynku Nowego Miasta działa wielki bazar. Zwłaszcza w czwartki przyjeżdżają tam tłumy ludzi. Radny Nowakowski wielokrotnie upominał się także o uporządkowanie tego terenu.

– Teraz wszystko po kolei będzie można robić – raduje się Nowakowski. – To naprawdę dobra wiadomość… Jednak handel na Nowym Mieście sam powoli zamiera. Dlaczego? Wszystko wypiera ogromne targowisko w Mokrem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Marek
Iwona
Jola
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marek
Marek (1 września 2010 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='yayo' date='01 wrzesień 2010 - 11:30 ' timestamp='1283333435' post='339860']
Prawie dwa lata temu w gazetkach i w prasie lokalnej chwalił się że powstanie plac zabaw
dla dzieci na Słonecznym Stoku za blisko 60tyś.do tej pory ani słych ani dychu!Tak że do wypowiedzi pana Nowakowskiego podchodzmy z wielką rezerwą!
[/quote]
Obiecanki cacanki a głupiemu radość
Rozwiń
Iwona
Iwona (1 września 2010 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro pije to jaki przykład daje dzieciom jako nauczyciel,co na to dyrekcja szkoły
Rozwiń
Jola
Jola (1 września 2010 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowakowski to pijak wiecznie kupuje piwo w naszym sklepiku, jak taki może być radnym to absurd
Rozwiń
yayo
yayo (1 września 2010 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawie dwa lata temu w gazetkach i w prasie lokalnej chwalił się że powstanie plac zabaw
dla dzieci na Słonecznym Stoku za blisko 60tyś.do tej pory ani słych ani dychu!Tak że do wypowiedzi pana Nowakowskiego podchodzmy z wielką rezerwą!
Rozwiń
Jochan
Jochan (1 września 2010 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowakowski i Kociubowska to nie zła para psuja wizerunek naszego Osiedla powinni zostać usunieci z zajmowanych stanowisk
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!