czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Projekt zamojskich wynalazców będzie chroniony przez urząd patentowy w Monachium

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2002, 15:58

Rewelacyjny projekt wynalazczy Adama Kryłowicza, Kazimierza Chrzanowskiego i Janusza Usidusa z Zamościa, według którego w Łaszczowie (pow. tomaszowski) ma stanąć pilotażowa mała elektrociepłownia biometanowa, będzie chroniony przez Europejski Urząd Patentowy w Monachium. Taki wniosek, za pośrednictwem Urzędu Patentowego RP, skierował i opłacił Wschodni Klub Techniki i Racjonalizacji w Zamościu, który jest właścicielem patentu.

- Daje to nam możliwości ochrony rozwiązania w około 25 państwach - powiedział nam Zdzisław Staszczuk, prezes WKTiR. - Oznacza to, że w tych krajach bez zgody właściciela patentu lub wykupienia licencji nie można stosować podobnych technologii.
Tymczasem w Łaszczowie trwają przygotowania do rozpoczęcia inwestycji. Gotowy jest raport z oceny jej oddziaływania na środowisko i program urbanistyczno-przestrzenny. Dr Piotr Gradziuk i Grzegorz Michałkiewicz z Instytutu Nauk Rolniczych w Zamościu przygotowali biznesplan, a sami wynalazcy wytyczne do projektowania. W trakcie opracowania jest dokumentacja, wybrano też teren na którym stanie wytwórnia. Trwają prace wywłaszczeniowe
Mała elektrociepłownia będzie mieć moc 360 kW energii elektrycznej i 550 kW cieplnej. Jako pilotażowa ma być finansowana z funduszy publicznych. Toczą się w tej sprawie intensywne rozmowy w Ministerstwie Środowiska, Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Znamy już ścieżki i wydaje się, że wszystko uda się nam wychodzić - mówią pełni optymizmu wynalazcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!