piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Prokuratura: Chirurg z Hrubieszowa brał od 100 do 700 zł łapówki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2010, 11:54
Autor: (lew)

Od prawomocnego wyroku minęło dwa i pół miesiąca, a śledczy znowu podejrzewają go o przyjęcie łapówek. Mowa o Stanisławie D., byłym ordynatorze oddziału chirurgicznego szpitala w Hrubieszowie, który odpowiada też przed sądem za narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Śledczy postawili lekarzowi 8 zarzutów przyjęcia w latach 1997–2006 korzyści majątkowej w kwocie od 100 do 700 złotych od pacjentów lub ich rodzin. Stanisław D. był wtedy ordynatorem oddziału chirurgii w hrubieszowskim szpitalu. Akt oskarżenia powinien za kilka dni trafić do sądu, gdzie chirurg odpowiada już za błąd w sztuce lekarskiej.

Prokuratura Rejonowa w Zamościu oskarżyła go o to, że pięć lat temu zastosował błędną metodę zespolenia złamanego trzonu prawej kości ramieniowej u pacjenta za pomocą dwóch drutów Kirschnera, a następnie nieprawidłowo wykonał zabieg zespolenia, nie stabilizując odłamów złamania, i mimo tego wypisał pacjenta z oddziału bez ponownej konsultacji ortopedycznej, przez co naraził go na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi za to do 5 lat więzienia.

– Oskarżony nie przyznał się do winy. Wyjaśnił, że w tym przypadku można było zastosować wiele metod leczenia – informuje Marta Łacińska, prezes Sądu Rejonowego w Hrubieszowie, gdzie toczy się proces.

W kwietniu za przyjmowanie łapówek Sąd Okręgowy w Zamościu skazał prawomocnie chirurga na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i 10 tys. złotych grzywny. Dodatkowo Stanisławowi D. zakazano zajmowanie stanowiska ordynatora przez 6 lat.

Zaczęło się od 90-latki, która pięć lat temu trafiła ze złamaniami nogi i ręki do hrubieszowskiego szpitala. W zamian za właściwą opiekę nad staruszką ordynator miał przyjąć od jej córki 600 zł łapówki w czterech ratach. Sprawa wyszła na jaw po wypisaniu pacjentki do domu bez przeprowadzenia operacji, o co miała pretensje córka. Sąd Rejonowy w Hrubieszowie skazał za to Stanisława D. na 2 lata więzienia w zawieszeniu oraz 2 tys. złotych grzywny.

Po apelacji sprawę przekazano do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji, ale Stanisław D. usłyszał tam już 18 zarzutów, bo znaleźli się pacjenci lub członkowie ich rodzin, którzy przyznali się do wręczania mu kopert. Łapówki miały być gwarancją dobrej opieki, przeprowadzenia operacji lub wyrazem podziękowania za leczenie.

Sąd w Hrubieszowie skazał go za to na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 10 tys. złotych grzywny i zakaz zajmowania stanowiska ordynatora przez 6 lat. Dodatkowo orzeczono przepadek 2,9 tys. złotych korzyści majątkowych. Sąd Okręgowy w Zamościu utrzymał w mocy zaskarżony wyrok.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
markus46
demo
Wyrostek
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

markus46
markus46 (24 czerwca 2010 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za kara,gdyby dostał zakaz wykonywania zawodu na parę lat i konfliskata mienia po odliczeniu dochodów to by była kara edekwatna do czynu.
Rozwiń
demo
demo (24 czerwca 2010 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję wybory żeby wybrać uczciwych i pracowitych na lekarzy.Będzie demokratycznie i uczciwie.Życzę dużo zdrowia.
Rozwiń
Wyrostek
Wyrostek (24 czerwca 2010 o 17:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, ludzie, kto dziś daje 100zł. Przecież to obraza godności ludzkiej.
Rozwiń
wirtuzo
wirtuzo (24 czerwca 2010 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a Wy tak wierzycie we wszystko co Wam się powie
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2010 o 15:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie " doktory" są wszędzie. I pomyśleć , że ten czlowiek wykonuje zawód zaufania społecznego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!