poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Protest przeciwko likwidacji szkół w gminie Werbkowice

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2011, 14:15

SP w Turkowicach miała być zlikwidowana w ub. roku, ale Wojewódzki Sąd Apelacyjny stwierdził nieważn
SP w Turkowicach miała być zlikwidowana w ub. roku, ale Wojewódzki Sąd Apelacyjny stwierdził nieważn

Gozdów, Terebiń i Turkowice. W tych wioskach władze gminy Werbkowice zamierzają zamknąć szkoły. Mieszkańcy się na to nie zgadzają. Zaplanowane na środę obrady Rady Gminy mogą być burzliwe, bo rodzice przyjdą na sesję.

– Łatwo się nie poddamy! – zapowiada Urszula Gałan, sołtys Gozdowa. – Mamy zebrane podpisy mieszkańców, którzy nie godzą się na likwidację wybudowanej przez siebie szkoły. Gozdów to trzecia pod względem wielkości miejscowość w gminie.

Zapowiada, że rodzice uczniów pojawią się na środowej sesji, na której radni mają podjąć uchwały o zamiarze likwidacji szkół Gozdowie, Terebinia i Turkowicach.

Władze gminy podnoszą, że nie mogą ciągle dokładać do oświaty.

– Gminna sieć szkół jest bardzo rozbudowana, co przekłada się na ciągły wzrost wydatków na oświatę, który może doprowadzić do poważnego deficytu na naszych finansach i może spowodować spowolnienie lub nawet zahamowanie rozwoju gminy – informuje Lech Bojko, wójt Werbkowic.

Co roku spada liczba uczniów, od których zależy wysokość subwencji oświatowej. – We wrześniu ub. roku do szkół poszło aż o 132 uczniów mniej niż rok wcześniej, czyli co roku "ubywają” nam dwie małe szkoły – zauważa Bojko.

Dodaje, że ten proces nie przekłada się jednak na zmniejszenie zatrudnienia wśród nauczycieli. – Prawie 90 proc. wydatków na oświatę w gminie stanowią wydatki na płace i pochodne pracowników szkół – mówi wójt.

Środków brakuje natomiast na remonty. – Ale przecież szkoła nie jest placówką dochodową – dziwi się Anna Piotrowska, która jeszcze dzisiaj pełnił funkcję sołtysa Turkowic (po południu mają się odbyć wybory na kolejną kadencję).

Mieszkańcy tej wioski też planują wyjazd na sesję. – Zamknięto nam już pocztę, trzeba zlikwidować podstawówkę, a później szkołę rolniczą i będzie pozamiatane – denerwuje się pan Jan.

W przypadku likwidacji szkół pracę straci 20 nauczycieli i 5 pracowników obsługi. Uczniowie z Turkowic będą mogli kontynuować naukę w Sahryniu albo Malicach, z Gozdowa w Werbkowicach, a z Terebinia w Werbkowicach albo Sahryniu.

Alternatywą dla zamykanych placówek mogą być szkoły prowadzone przez stowarzyszenia, które wypełniają lukę po zlikwidowanych szkołach samorządowych.

– Stowarzyszenia potrafią utrzymać je z subwencji oświatowej, która wcześniej nie wystarczała dla szkoły samorządowej – mówi Bojko i za przykład podaje szkoły w Honiatyczach i Podhorcach.

W przypadku podjęcia przez radnych decyzji o zamiarze likwidacji szkół, wójt najpóźniej na pół roku przed terminem likwidacji, czyli do 28 lutego, będzie musiał zawiadomić o tym rodziców. Szkoły mogą zostać zlikwidowane po uzyskaniu opinii kuratora, która nie musi być pozytywna.

W Turkowicach w klasach 0–VI uczy się obecnie 40 dzieci, w Terebinia – 45, a w Gozdowie – 58.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
krzysiek
DS
Paweł
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

krzysiek
krzysiek (23 stycznia 2011 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Piotr' timestamp='1295448924' post='426222']
Wszystkie te protesty inspirują nauczyciele który nie zależy na jakości nauczania a tylko dbają o własne posady! boją się że stracą 8godz. pracy w tygodniu i tyle.Mają tam jak w raju pracy mało bo dzieci w klasach po parę sztuk więc podburzają wszystkich i protestują, a nauczyciel na wiosce to najważniejszy po księdzu...Trzeba zamykać te małe szkoły bo dzieci coraz mniej!!!
[/quote]
Uważam, że popełnia Pan błąd pisząc o pracy nauczycieli. Ci pracujący na wsi pracuję więcej i z większym poświęceniem. Powód: chyba przede wszystkim ich praca i jej wyniki jest bardziej widoczna - w dużych szkołach pojedyńczy nauczyciel jest bardziej ukryty i anonimowy, nie musi być jego szkoła i on sam tak bardzo konkurencyjny jak ci w małych szkołach. Z małej szkoły obrażni na nią rodzice, albo obrażeni na nauczycieli ponieważ uwazają, że słabo uczą mogą przenieść dzieci do tej większej, przeważnie mieszczącej się w miejscowości siedziby gminy. Jeszce inaczej jest w miastach, gdzie szkół jest więcej - tam również jest konkurowanie ze sobą szkół co przkłda się na ich lepsze wyniki. Likwidując małe, wiejskie szkoły powodujemy obniżenie poziomu nauczania dzieci wiejskich dowożonych do szkół tych jedynych w gminie. Poza tym likwidacja szkół to również likwidacja kultury na wsi, pozorne zaoszczędzenie pieniędzy, które poźniej trzeba bedzie wydać w resocjalizację. Rządom tej p..j koalicji chyba bardzo zależy na oszczędnościach z przeznaczeniem ich dla sobiesiaków i wyniszczaniu polskości z miejsc, gdzie jeszcze występuje.
Rozwiń
DS
DS (22 stycznia 2011 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani do Krysiu z Turkowic, a gdzie Pani dziecim chodzły do szkoły podstawowej??? Czy też do Hrubieszowa???
Rozwiń
Paweł
Paweł (20 stycznia 2011 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odwalcie się od Piotra. Wyraził własne zdanie,a ma do tego prawo.
Rozwiń
Gość
Gość (20 stycznia 2011 o 22:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Piotrze jak ma Pan wypisywać takie głupoty to dałby Pan sobie spokój. Widać,że nie ma Pan zielonego pojęcia o pracy nauczyciela.Przecież nic nie stało na przeszkodzie żeby Pan został nauczycielem chyba, że... Mądrzy rodzice zawsze będą walczyć o szkołę swoich dzieci , szkoła ma być przyjazna dziecku a nie odległa.
Rozwiń
Gość
Gość (20 stycznia 2011 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Piotrze straszne bzdury Pan wypisuje ale to chyba dlatego , że nie ma Pan zielonego pojęcia o pracy nauczyciela. Skoro Pan twierdzi , że im tak dobrze to dlaczego Pan nie wykształcił się na nauczyciela ( czyżby miał Pan pod górkę).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!