sobota, 27 maja 2017 r.

Zamość

Prywatni przewoźnicy z Hrubieszowa nie są zachwyceni ofertą władz miasta i dyrekcji Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej

Dodano: 9 listopada 2003, 13:45

Władze Hrubieszowa wraz z dyrekcją Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej zamierzają skłonić prywatnych przewoźników do zmiany miejsca ich zgrupowania. Chcą, by korzystali z dworca PPKS. Właściciele busów nie chcą o tym słyszeć.

- Wszystkie busy powinny odjeżdżać z jednego miejsca, czyli z dworca autobusowego - uważa wiceburmistrz Hrubieszowa Andrzej Wołowski. - W tej chwili wyjeżdżają skąd się tylko da. Chcemy to uporządkować.
Podkreślił, że magistrat wespół w zespół z Radą Miasta występuje w interesie pasażerów korzystających z usług "busiarzy”. - Na dworcu PPKS klient będzie miał pełną ofertę przewozową oraz dach nad głową - mówi.
W tej chwili większość busów odjeżdża w trasę z placu Centrali Nasiennej przy ul. Nowej, vis a vis dworca autobusowego. Przewoźnicy pracujący na własny rachunek chwalą sobie to miejsce i nie chcą słyszeć o żadnym innym. Uważają, że na ewentualnych przenosinach mogą tylko stracić. Chodzi oczywiście o kwestie finansowe. - To jest trochę na zasadach pif-paf - mówi Wołowski. - Ktoś powiedział, drugi powtórzył. Podkreślam raz jeszcze, że problemu finansowego nie będzie. Dyrekcja PPKS nie będzie również ingerowała w rozkłady jazdy prywatnych busów.
Dodał, że hrubieszowskie PPKS gotowe jest dzierżawić swój teren "busiarzom” na takich zasadach jak robi to Centrala Nasienna.
W październiku doszło do pierwszej konfrontacji władz Hrubieszowa z prywatnymi przewoźnikami. W spotkaniu w magistracie uczestniczyli też dyrekcja PPKS w Hrubieszowie, przedstawiciele starostwa i policji oraz zarządcy dróg miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Nie wypracowano żadnych konkretów. - Jesteśmy po wstępnych rozmowach z częścią przewoźników - powiedział nam w piątek Wołowski.
Z pozostałymi "busiarzami” włodarze Hrubieszowa chcą się spotkać w tym tygodniu. Co przyniosą te rozmowy? - Nie zdecydujemy się przejść na teren PPKS, chyba że minister transportu wyda odgórne rozporządzenie - mówi Regina Bejster, która od kilku lat zajmuje się prywatnym przewozem pasażerskim w Hrubieszowie. - W Lublinie już płacimy za korzystanie z dworca PPKS. Na wstępie były korzystne stawki, ale później poszły w górę. Na dwa place PPKS po prostu nie będziemy w stanie wyrobić.
Czy to znaczy, że prywatni przewoźnicy są dla PPKS smakowitym kąskiem? Zbigniew Grzesiak, dyrektor PPKS w Hrubieszowie, nie chciał przez telefon wypowiadać się na ten temat.
Póki co, właściciele busów z 20-tysięcznego Hrubieszowa nie chcą być uszczęśliwiani na siłę. Jak zakończą się ich pertraktacje z władzami miasta, czas pokaże.

Busem szybciej

Busy przewożące pasażerów do Zamościa, a później m.in. do Lublina pojawiły się w Hrubieszowie przed siedmioma laty. Od razu zdobyły szeroką klientelę: gwarantowały szybszy i - w porównaniu z autobusami PPKS - tańszy przejazd. Obecnie zabezpieczają potrzeby mieszkańców powiatu związane z przewozem osób dojeżdżających m.in. do pracy czy do szkół. Koncesje na przewozy pasażerskie, w zależności od terenu świadczonych usług, wydaje albo starosta hrubieszowski, albo marszałek województwa lubelskiego.

Marta Mazek

W tej chwili jedne busy wyruszają spod "Praktycznej Pani”, drugie z placu Centrali Nasiennej, a jeszcze inne z prywatnych posesji. Z inicjatywą zgrupowania ich w jednym miejscu wyszli Urząd Miasta i radni, którzy wielokrotnie podnosili ten problem na sesjach. Zapewniłoby to ład i porządek w mieście. Chodzi też o wygodę pasażerów i ich bezpieczeństwo. Na razie czekamy na stanowisko prywatnych przewoźników.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!