Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 kwietnia 2015 r.
8:40
Edytuj ten wpis

Przedsiębiorca w TVN oskarża lubelską skarbówkę. A UKS wylicza nieprawidłowości

86 9 A A

- "W roku 2010 moja firma Nexa miała przychody w wysokości 340 mln zł, zatrudniała 184 osoby i wpłaciła do budżetu za lata 2009-2010 blisko 10 mln zł podatku. Panie prezydencie, dzisiaj moja firma nie zatrudnia nikogo” - ten dramatyczny apel do Bronisława Komorowskiego umieścił w sieci Stanisław Kujawa. Mężczyzna twierdzi, że urzędnicy doprowadzili jego kwitnąca firmę do ruiny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Mam przed sobą jeden cel: wygrać z tymi przestępcami z lubelskiego urzędu kontroli skarbowej - mówi reporterowi UWAGI! Kujawa. - To mocne słowa. Czy ci urzędnicy mają wyroki karne, że tak ich pan nazywa? - dopytuje dziennikarz. - Nie mają. Ale mam nadzieję, ze dopnę swego i będą mieli - twardo odpowiada przedsiębiorca.

Odpowiedzią na dramatyczny apel Kujawy do prezydenta było ujawnienie - w tak zwanej "białej księdze” - nieprawidłowości stwierdzonych przez Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie. Według UKS firma Kujawy zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT. Biznesmen przekonuje, że to on jest ofiarą nieuczciwego pracownika.

- Tu jest cmentarzysko! Wchodzę do budynku, który nie żyje. Kiedyś tu tętniło życie: ludzie pracowali, zarabiali. Część z nich jest teraz bezrobotna - podkreśla Kujawa, oprowadzając reportera UWAGI! po pustych pomieszczeniach biurowych.

Jego firma zajmowała się handlem elektroniką i artykułami gospodarstwa domowego. W jednym z pustych pomieszczeń wciąż wisi mapa świata. - Współpracowaliśmy z Wielką Brytanią, Francją, Holandią, Niemcami, Włochami, Czechami, Słowacją, Węgrami. Produkty RTV sprzedawaliśmy do Rosji, na Białoruś, na Ukrainę - wylicza nie kryjąc dumy. Po czym szybko dodaje: - To wszystko zostało zniszczone w sposób dla mnie irracjonalny. Do dziś nikt nie udowodnił mi winy. W czymkolwiek!
Kilkakrotnie prosiliśmy Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie o wypowiedź przed kamerą. Rzecznik Marek Kostyła odmówił odsyłając nas do "białej księgi”. Tam, jego zdaniem, opublikowano wszelkie możliwe informacje na temat niezgodnych z prawem działań spółki Nexa. Rozmawiać z reporterem UWAGI! TVN nie chcieli również urzędnicy ministerstwa finansów, które ujawniło wyniki kontroli. Tak zwana biała księga to w skróconej formie cztery, a wydłużonej - dziesięć stron informacji o wynikach kontroli oraz odpowiedzi na zarzuty Kujawy. Według kontrolerów spółka była częścią międzynarodowego łańcucha firm wyłudzających podatki. Kujawa zaś jako prezes spółki ponosił pełną odpowiedzialność za firmę.

- Osobiście poinformowałem naczelnik US, że w mojej firmie były niejasne transakcje! - odpiera zarzuty przedsiębiorca. - W białej księdze nie jest napisane, że pan sam na siebie doniósł - zauważa reporter UWAGI! - Szkoda, bo to ja zawiadomiłem urzędników. Zrobiłem to przed rozpoczęciem kontroli i dokonałem korekt na półtora miliona zł - przekonuje Kujawa. Twierdzi, że za całym procederem stał były dyrektor handlowy, który w 2010 roku "wszedł w porozumienie z przedstawicielem spółek z Izraela”. - Chodziło o wyłudzenie podatku VAT? - dopytujemy. - Tak - przyznaje Kujawa. Ale od razu stanowczo podkreśla: - Kiedy odkryłem ten proceder zrobiłem wszystko, co powinienem zrobić: zaangażowałem biegłego rewidenta wyjaśnienie wszystkiego, co się wydarzyło w mojej firmie. Mój ówczesny dyrektor handlowy podejmując te wszystkie działania robił to poza moimi plecami.

Kontrola skarbowa u Stanisława Kujawy trwała cztery lata. Urzędnicy przedłużali ją 45 razy co wytknął im sąd administracyjny. Sędziowie działania skarbówki określili, jako rażące naruszenie obowiązujących przepisów. Orzeczenie jednak jest nieprawomocne a urzędnicy odwołali się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Według informacji Kujawy na poczet ewentualnych kar i zaległych podatków bez sądowego wyroku skarbówka zablokowała już majątek o wartości ponad 30 milionów złotych. - To było moje ukochane dziecko i paru przestępców zniszczyło mi tę firmę - oskarża Kujawa.

Kontrola urzędu została zakończona. Jednak w sytuacji Stanisława Kujawy niewiele się zmieniło. Nie postawiono mu zarzutów kryminalnych a na sądowe rozstrzygnięcie sporu z urzędem skarbowym będzie musiał poczekać co najmniej dwa lata.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Karol / 5 kwietnia 2015 o 18:40
Firma nie zatrudniala ludzi tylko zyla z wyludzania podatku vat. Ludzi zatrudnia sie gdy cos produkujemy a nie chandlujemy tym samym towarem ktory wysylalismy do izraela, odebrali zwrot podatku vat i bez vat-u sprowadzili do Polski. Jaka uczciwa Polska firma moze konkurowac z takim oszustem i na dodatek zamieszani sa w to nasi przyjaciele zydzi. Dawno by juz facet siedzial zeby nie pomoc izraelczykow.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2015 o 18:26

Tu nie chodzi o to czy jest winny. Tyle osób straciło pracę i w tym tkwi problem. Ogólnie Polska to jest raj dla oszustów dlatego rządzi nami kto rządzi. Wszyscy kombinują takie mamy czasy.

to podziękujecie solidaruchom z lat 80, za komuny nie było tyle głupich przepisów,

Avatar
rk / 5 kwietnia 2015 o 18:21
Tu nie chodzi o to czy jest winny. Tyle osób straciło pracę i w tym tkwi problem. Ogólnie Polska to jest raj dla oszustów dlatego rządzi nami kto rządzi. Wszyscy kombinują takie mamy czasy.
Avatar
UFF-UFF / 5 kwietnia 2015 o 18:13

LUDZIE MIELI PRACĘ, A TERAZ SĄ PUSTE PRZESTRZENIE !!! :mellow:UFFF-UFFF

Avatar
Gość / 5 kwietnia 2015 o 16:13

sam na siebie doniósł że ma niejasne transakcje w swojej firmie - dobre he he !!!

Avatar
Nikodem / 5 kwietnia 2015 o 15:51

Jak firma zatrudnia ludzi i płaci uczciwie podatki to trzeba ją zlikwidowac. Lepszy inwestor z zagranicy, zwolnienie z podatków lub spore ulgi się znajdą a pracownicy robią prawie za darmo. Co to za dziadowski kraj!! A ty panie Marek to chyba sam jesteś jednym z tych przestępców z urzędu kontroli skarbowej, że jeszcze masz czelnośc tak pisac o właścicielu Nexy. 

Avatar
marek / 5 kwietnia 2015 o 11:31
Facet klamie jak szewc. Zajmuje sie wyludzaniem podatku vat. Sprzedawal pezedmioty do izraela, odzyskiwal vat a po tem sprowadzal do polski bez vat-u. Zwykly kret ktory wyludzal kase z naszych podatkow. Typ klamie tak w zywe oczy, ze rece opadaja. Powinni go wsadzic i zarekwirowac majatek zeby byla przestroga dla innych kombinatorow.
Avatar
Bul / 5 kwietnia 2015 o 10:39
Podobno firma z Izraela dostała odszkodowanie z piwodu nękania przez UKS ?
Avatar
pomysłowy Donek / 5 kwietnia 2015 o 10:09
A co się stało z firmą z Izraela? Pewnie się tego nie dowiemy.
Avatar
Karol / 5 kwietnia 2015 o 18:40
Firma nie zatrudniala ludzi tylko zyla z wyludzania podatku vat. Ludzi zatrudnia sie gdy cos produkujemy a nie chandlujemy tym samym towarem ktory wysylalismy do izraela, odebrali zwrot podatku vat i bez vat-u sprowadzili do Polski. Jaka uczciwa Polska firma moze konkurowac z takim oszustem i na dodatek zamieszani sa w to nasi przyjaciele zydzi. Dawno by juz facet siedzial zeby nie pomoc izraelczykow.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2015 o 18:26

Tu nie chodzi o to czy jest winny. Tyle osób straciło pracę i w tym tkwi problem. Ogólnie Polska to jest raj dla oszustów dlatego rządzi nami kto rządzi. Wszyscy kombinują takie mamy czasy.

to podziękujecie solidaruchom z lat 80, za komuny nie było tyle głupich przepisów,

Avatar
rk / 5 kwietnia 2015 o 18:21
Tu nie chodzi o to czy jest winny. Tyle osób straciło pracę i w tym tkwi problem. Ogólnie Polska to jest raj dla oszustów dlatego rządzi nami kto rządzi. Wszyscy kombinują takie mamy czasy.
Avatar
UFF-UFF / 5 kwietnia 2015 o 18:13

LUDZIE MIELI PRACĘ, A TERAZ SĄ PUSTE PRZESTRZENIE !!! :mellow:UFFF-UFFF

Avatar
Gość / 5 kwietnia 2015 o 16:13

sam na siebie doniósł że ma niejasne transakcje w swojej firmie - dobre he he !!!

Avatar
Nikodem / 5 kwietnia 2015 o 15:51

Jak firma zatrudnia ludzi i płaci uczciwie podatki to trzeba ją zlikwidowac. Lepszy inwestor z zagranicy, zwolnienie z podatków lub spore ulgi się znajdą a pracownicy robią prawie za darmo. Co to za dziadowski kraj!! A ty panie Marek to chyba sam jesteś jednym z tych przestępców z urzędu kontroli skarbowej, że jeszcze masz czelnośc tak pisac o właścicielu Nexy. 

Avatar
marek / 5 kwietnia 2015 o 11:31
Facet klamie jak szewc. Zajmuje sie wyludzaniem podatku vat. Sprzedawal pezedmioty do izraela, odzyskiwal vat a po tem sprowadzal do polski bez vat-u. Zwykly kret ktory wyludzal kase z naszych podatkow. Typ klamie tak w zywe oczy, ze rece opadaja. Powinni go wsadzic i zarekwirowac majatek zeby byla przestroga dla innych kombinatorow.
Avatar
Bul / 5 kwietnia 2015 o 10:39
Podobno firma z Izraela dostała odszkodowanie z piwodu nękania przez UKS ?
Avatar
pomysłowy Donek / 5 kwietnia 2015 o 10:09
A co się stało z firmą z Izraela? Pewnie się tego nie dowiemy.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 10 11

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 23 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 39 3

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 72 13

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 38 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 54 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 47 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 425 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 13

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!