sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Przedszkolaki mają z górki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2007, 17:22

Do trzynastu publicznych przedszkoli w Zamościu uczęszcza tylko około 70 procent dzieci między 3 a 6 rokiem życia.

- A powinny wszystkie - mówią przedszkolanki. Jest na to szansa, bo w mieście mają powstać trzy prywatne placówki tego typu.

Przygodę z przedszkolem maluchy zaczynają najczęściej w wieku trzech lat. I przez trzy kolejne uczą się tam wielu rzeczy. Najważniejszą, zdaniem specjalistów, jest umiejętność egzystowania w grupie. - Dlatego malucha powinno się jak najwcześniej objąć wychowaniem przedszkolnym - przekonuje Anna Bartnik, dyrektor Przedszkola nr 12 w Zamościu. - Bo gdzie, jak nie tutaj, wśród rówieśników, dziecko nauczy się zasad współżycia. - Poza tym, to właśnie w przedszkolu często wyłapuje się np. wady wymowy, które w domu często bywają niezauważne - dodaje Marzena Latosińska, która szefuje w Przedszkolu nr 4.
Przedszkolaki są także chwalone w szkołach. - Różnice widać gołym okiem. Dzieci, które nie wychowywały się wyłącznie w domu, nie tylko znają już literki i cyfry, ale też nie boją się konfrontacji z otoczeniem. Są po prostu zaradniejsze - tłumaczy Henryka Siwiło, nauczycielka klas I-III w zamojskiej Szkole Podstawowej nr 6.

Mimo że sporo zamojskich maluchów nie chodzi do przedszkoli, w tym roku jest problem z znalezieniem w nich miejsca. - Prowadzę zapisy od początku kwietnia i już mam komplet. Ale nie odsyłam rodziców z kwitkiem. Kontaktuję się z innymi placówkami i pomagam w znalezieniu miejsca - mówi dyr. Bartnik.
Jest szansa, że od września w Zamościu przybędzie przedszkoli. Tym razem chodzi o prywatne. Miałyby powstać na terenie koszar, przy ul. Orzeszkowej i na Skokówce. - Na razie dzwonią wnioskodawcy i pytają, jakie muszą spełnić warunki - zdradza Kazimierz Chrzanowski, dyr. Wydziału Edukacji i Sportu w Zamościu. - Jeśli się z nich wywiążą, my nie będziemy przeszkadzać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!