środa, 24 stycznia 2018 r.

Zamość

Przemytnicy i celnicy na granicy, czyli jak minął 2011 rok

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2012, 08:34

W Izbie Celnej w Białej Podlaskiej i podległych jej komórkach pełni służbę blisko 1700 funkcjonarius
W Izbie Celnej w Białej Podlaskiej i podległych jej komórkach pełni służbę blisko 1700 funkcjonarius

Jest jedną z 16 izb celnych w kraju. Swym zasięgiem działania obejmuje całe województwo lubelskie, a tym samym obsługuje najdłuższy polski fragment granicy Unii Europejskiej i obszaru Schengen o długości 467 km. Mowa o Izbie Celnej w Białej Podlaskiej, która podsumowała 2011 rok.

Przez Lubelszczyznę przebiega główny transeuropejski szlak komunikacyjny ze wschodu na zachód. Jest to główny korytarz tranzytowy dla towarów przewożonych przez terytorium Polski, wyjeżdżających na Białoruś przez Kukuryki i na Ukrainę przez Dorohusk i Hrebenne.

Izba w liczbach

W Izbie Celnej w Białej Podlaskiej i podległych jej komórkach pełni służbę blisko 1700 funkcjonariuszy i pracowników. W ub. roku 2011 za pośrednictwem bialskiej izby do budżetu państwa trafiło ponad 4,8 mld zł z podatków i ceł. Główni płatnicy podatku akcyzowego byli przedsiębiorcy z województwa lubelskiego związani z produkcją wyrobów tytoniowych, alkoholu i wyrobów alkoholowych oraz z energią elektryczną.

W ub. roku zewnętrzną granicę Unii Europejskiej w naszym województwie przekroczyło nieco ponad 9 mln podróżnych, czyli o ok. 2 proc. więcej ni w 2010 r. Celnicy odprawili ponad 4,2 mln samochodów, w tym 3,3 mln osobowych, 870 tys. ciężarowych i 57 tys. autokarów.

Izba Celna w Białej Podlaskiej od kilku lat niezmiennie zajmuje pierwszą pozycję pod względem liczby zajmowanych pa-pierosów wśród 16 izb celnych w Polsce. W 2011 r. funkcjonariusze zatrzymali 10,4 mln paczek papierosów pochodzących z przemytu. Ich szacunkowa wartość to około 80 mln zł.

– W tym samym okresie zniszczyliśmy 13,8 mln paczek papierosów znajdujących się w magazynach urzędów celnych w Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu – opowiada Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

W ub. roku funkcjonariusze wystawili 46,4 tys. mandatów na kwotę ponad 24 mln zł i wszczęli ponad 9 tys. spraw karnych skarbowych. To oznacza, że każdego dnia funkcjonariusze stwierdzali średnio 152 przypadki łamania prawa.

Nowe inwestycje

Jesienią Służba Celna rozpoczęła w Zamościu budowę urzędu i oddziału celnego wraz z infrastrukturą parkingową. To kolejna już w ostatnich latach olbrzymia inwestycja w województwie lubelskim wpisująca się w cykl działań modernizacyjnych polskiej Służby Celnej.

Przy ul. Szczebrzeskiej w Zamościu w ciągu najbliższych lat ma powstać nowoczesny kompleks obiektów Służby Celnej. Wraz z budową nowych siedzib urzędu i oddziału celnego powstanie też odpowiednio przystosowana do odpraw celnych infrastruktura, w tym budynek kontrolno-magazynowy z rampą i wagą, plac odpraw, na którym przewidziano 40 stanowisk dla samochodów ciężarowych, parkingi (z ok. 80 miejscami parkingowymi dla samochodów osobowych), drogi wewnętrzne i plac manewrowy. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 26 mln zł. Realizacja zadania pozwoli na zdecydowaną poprawę warunków obsługi przedsiębiorców i obywateli.

Przypomnijmy, że w kwietniu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim. Zgodnie z planem prace budowlane związane z realizacją inwestycji powinny zakończyć się do maja tego roku. Po zakończeniu przedsięwzięcia Służba Celna w Tomaszowie Lubelskim będzie dysponowała m.in. nowoczesnym budynkiem kontrolno-magazynowym, nową siedzibą oddziału celnego, wraz z salą odpraw oraz placem postojowym dla blisko 60 pojazdów ciężarowych.

– Dzięki środkom budżetowym zagwarantowanym w uchwale modernizacyjnej Służby Celnej do dyspozycji przedsiębiorców już wkrótce oddany zostanie nowoczesny obiekt spełniający wszelkie niezbędne standardy – podkreśla Czajka.

W ub. roku sfinalizowano dostawę stacjonarnego urządzenia rentgenowskiego do kontroli wagonów kolejowych, które już wkrótce zacznie działać na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie. To pierwsze tego typu urządzenie na kolejowym przejściu granicznym w województwie lubelskim. Wartość inwestycji obejmującej urządzenie wraz z infrastrukturą budowlaną to 16,4 mln złotych. Skaner zainstalowany został na szerokotorowej linii kolejowej prowadzącej do terminala w Sławkowie, co znaczenie ułatwi walkę z przemytem na granicy polsko-ukraińskiej.

Nie tylko papierosy

W marcu ub. roku celnicy z Tomaszowa Lubelskiego ujawnili 63,5 tys. par butów opatrzonych markowymi znakami. Za-trzymane obuwie to klapki, tzw. japonki, które jechały z Finlandii do Polski.

Uwagę funkcjonariuszy przyjmujących zgłoszenie celne zwróciła słaba jakość wykonania i niska wartość fakturowa obuwia. Dodatkowo na fakturach załączonych do zgłoszenia celnego jako kraj pochodzenia towaru wskazano Chiny, podczas gdy z etykiet na opakowaniach zbiorczych wynikało, że obuwie wyprodukowano w Rosji. Ponadto, w trakcie szczegółowej rewizji towaru okazało się, że blisko 4 tys. par obuwia nie figuruje w dokumentach.

Przemyt ponad 6 tys. tabletek Viagry i Cialis nieznanego pochodzenia i o nieznanym składzie udaremniono w czerwcu na drogowym przejściu granicznym w Hrebennem. Środki na potencję ukryte były w dwóch kartonach po sokach. Wartość rynkową zatrzymanego towaru oszacowano na ponad 200 tys. zł.

400 sygnetów zatrzymali w październiku funkcjonariusze Służby Celnej w Hrebennem. Sygnety wykonane z metalu imitu-jącego złoto próbował przemycić do Polski obywatel Rumunii. Mężczyzna ukrył biżuterię w nadkolach mercedesa, którym po-dróżował.

W listopadzie na tym samym przejściu celnicy zatrzymali 750 kg fragmentów żywej rafy koralowej. To największe dotychczas tego typu wykrycie na terenie Polski. Rafa koralowa ze znajdującymi się na niej innymi gatunkami organizmów morskich owinięta była mokrymi gazetami i zapakowana bez powietrza w worki foliowe, a następnie w kartonowe pudła zabezpieczone od środka styropianem.

Funkcjonariusze zatrzymali 30 takich pudeł w dwunastu samochodach osobowych na ukraińskich numerach rejestracyjnych wyjeżdżających z Polski na Ukrainę. Ładunek koralowców trafił do Europy prawdopodobnie z Indonezji, natomiast do Polski przyjechał z Niemiec. Koralowce mogły zostać zamówione przez zamożnego obywatela Ukrainy. Rafa przekazana została do Oceanarium w Gdyni.

W tym samym miesiącu, także w Hrebennem, zatrzymano 74 kg nieobrobionego bursztynu. Wartość rynkowa zatrzymanego towaru to ok. 90 tys. zł. Była to pierwsza od trzech lat próba przemytu bursztynu udaremniona na lubelskim odcinku granicy. Obywatelka Polski, która podjęła próbę nielegalnego przywozu bursztynu w bagażniku swojego samochodu, tłumaczyła, że miał on posłużyć do upiększenia przydomowego ogródka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!