sobota, 17 lutego 2018 r.

Zamość

Przesiedlą 120 susłów perełkowanych z rezerwatu. Trafią nad Huczwę

Dodano: 20 czerwca 2015, 12:45

W Lubelskiem jest siedem zwartych kolonii susła perełkowanego<br />
W Lubelskiem jest siedem zwartych kolonii susła perełkowanego

120 susłów z rezerwatu przyrody „Popówka” w powiecie zamojskim zostanie przesiedlonych nad Huczwę koło Tyszowiec

Odłowienie i przetransportowanie z jednego obszaru Natura 2000 do drugiego susłów perełkowanych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie zaplanowała na początek lipca.

– Jest to jedyny okres w roku, kiedy można to zrobić – mówi Paweł Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ w Lublinie. – Młode susły są już na tyle samodzielne, że mogą budować sobie nory. Mają też wystarczająco dużo czasu do pierwszych mrozów, aby przygotować się do zimy.

W tym roku 120 susłów zostanie odłowionych z terenu rezerwatu przyrody „Popówka”, a następnie przetransportowanych na obszar Pastwiska nad Huczwą.

– Susły łapie się w tzw. pułapki żywołowne. Jest to rękaw wykonany z drutu, który ma zapadkę – opisuje Duklewski. – Pułapki umieszcza się w norach.

Po złapaniu zwierzęta trafiają do klatek. – Maksymalnie w jednej klatce są cztery zwierzęta, ale bardzo rzadko to się zdarza. Bo bardzo rzadko udaje się złapać aż tyle zwierząt, aby było aż takie zagęszczenie – mówi rzecznik RDOŚ. – Zwykle w klatce jest jedno albo dwa zwierzęta.

Susły przewozi się w klimatyzowanym samochodzie. Zanim trafią do docelowego miejsca, teren, na którym zostaną wypuczone jest odpowiednio przygotowywany. Trzeba skosić trawę, aby w momencie wypuszczenia susłów miała wysokość od 5 do 30 centymetrów.

– Ułatwia to susłom żerowanie – tłumaczy Duklewski. – Za pomocą palika i młota przygotowujemy też zaczątek nory. Suseł może sam sobie ją pogłębić, może też wykopać nową.

Nie wszystkie zwierzęta są od razu wypuszczane na wolność. – Na otwarty teren puszczamy połowę susłów, zaś druga połowa jest umieszczona w wolierze na okres około jednego miesiąca – opisuje Duklewski. – Wszystko po to, aby zwierzęta lepiej się w nowym miejscu zaaklimatyzowały. W ten sposób zostaje też zminimalizowane zagrożenie przed drapieżnikami.

Akcja przesiedlania susłów trwa 2–3 tygodnie. – Czasem uda się złapać pojedyncze sztuki, czasem kilkadziesiąt zwierząt – wylicza Duklewski.

Dlaczego susły są przenoszone w inne miejsce? – Głównym czynnikiem, który o tym decyduje, jest ich zagęszczenie – odpowiada Duklewski. – Jeśli powierzchnia, gdzie występują jest mała, a susłów jest dużo, to wtedy je przenosimy. Na „Popówce” obserwujemy zagęszczenie tych zwierząt.

W Lubelskiem jest siedem kolonii susła perełkowanego – łącznie ze Świdnikiem, gdzie żyje ponad 100 tych zwierząt. W ubiegłym roku susły były dowożone do Świdnika. Powiększona została też kolonia susłów w rezerwatach „Gliniska” i „Hubale”. Te chronione zwierzęta trafiły tutaj z rezerwatów „Popówka” i „Suśle Wzgórza”.

Czytaj więcej o: zwierzęta huczwa suseł Popówka
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bzdura ! Jest nie siedem a tylko dwie zwarte kolonie susła perełkowanego -"popówka" i "suśle wzgórza" reszta koloni "dzięki" nicnierobieniu" urzędasów z RDOS przestała istniec.Gdyby wczesniej ruszyli grube urzędnicze doopska zza biurek to by je uratowali,a tak pozostałe kolonie istnieją tylko w ich statystykach."Hubale" "Grabowiec" "Gliniska" i inne ,to już dawno stanowiska wymarłe i nie ma tam ani jednego susła.
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 19:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podrzymywanie na siłę sztucznej koloni a Swidniku jest nonsensowne i nielegalne.
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Interesuje mnie ile było na Lubelszczyźnie suslow zanim zajął się nimi RDOS. Myślę że najlepiej byłoby przeprowadzić RDOS i wszystko u suslow by się unormowalo
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy przypadkiem przenoszenie nie jest spowodowane tym że w jednym obszarze jest ich za mało albo wcale a obszar Natura 2000 został powołany i musi być wypełniony cel - ochrona susła???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!