czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Przez reformę edukacji zamknięte zostaną małe wiejskie szkoły? Burmistrz ma plan

Dodano: 8 stycznia 2017, 08:55
Autor: ask

Rodzice uczniów szkół podstawowych w gminie obawiają się, że reforma oświaty doprowadzi do zamknięcia małych wiejskich szkół. Burmistrz uspokaja mówiąc, że ma plan, dzięki któremu podczas zmian nikt nie ucierpi.

– Rada Gminy niemal w ostatniej chwili zdecydowała się poszerzyć program swojej ostatniej sesji w ubiegłym roku o głosowanie nad przejęciem przez gminę liceum ogólnokształcącego w Tyszowcach. To dla nas kompletnie niezrozumiała decyzja, bo do tej szkoły nikt nie chce chodzić – przyznają rodzice, których dzieci uczęszczają do szkół wiejskich w Kazimierówce i Przewale. – Obawiamy się, że przejęcie liceum zrobione zostanie kosztem likwidacji naszych małych szkół i obowiązkowym dowożeniem uczniów do Tyszowiec. Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie.

Obawy ma też jedna z matek uczniów podstawówki w Perespie.

– Gmina chce przy okazji likwidacji gimnazjum zlikwidować także niewielkie wiejskie szkoły, a jednocześnie zamierza poszerzyć swój stan posiadania o liceum. Rozumiem, że z punktu widzenia prestiżu jest to może i zasadne działanie, ale dla naszych dzieci i dla nas to bardzo niekorzystna sytuacja. Jeśli w Tyszowcach powstanie jedna duża szkoła nie będziemy chcieli posyłać tam dzieci. Wolimy, żeby uczyły się blisko domów. Tak jest nie tylko wygodniej, ale i lepiej. Nasze dzieci mają bardzo mądrych nauczycieli, z którymi zżyli się przez lata. Nie chcemy tego zmieniać.

Burmistrz Mariusz Zając uspokaja, że w skutek reformy nie zostanie zamknięta żadna ze szkół.

– Rzeczywiście pracujemy jednak nad przejęciem liceum – przyznaje. – To nasz pomysł na uniknięcie negatywnych skutków reformy oświaty. Dzięki połączeniu z nim jednej ze szkół podstawowych uda nam się po likwidacji gimnazjów zachować miejsca pracy dla nauczycieli. Według optymistycznego scenariusza być może potrzebować będziemy nawet więcej rąk do pracy.

W sobotę burmistrz zorganizuje otwartą debatę oświatową, podczas której będzie chciał przedstawić swój punkt widzenia. Jeśli zostanie on zaaprobowany już w przyszłym tygodniu zapaść może też decyzja o przejęciu liceum.

Użytkownik niezarejestrowany
nie nauczyciel
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 grudnia 2017 o 15:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co komu liceum? Najlepiej je sprzedać! Niech Licealiści płacą za bilety do ,,lepszych" szkół... Warto jednak pamiętać, że po zniknięciu gimnazjum, do liceum będą iść młodsi niż obecnie...ale kogo to obecnie interesuje! Najlepiej utrzymywać wiejskie szkoły...po co?
Rozwiń
nie nauczyciel
nie nauczyciel (16 stycznia 2017 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Reforma oświaty to raczej powrót do normalności - likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioklasowej podstawówki to nie problem dla małych wiejskich szkół, tylko ratunek - obecnie w szkołach podstawowych na wsi jest 6 klas i czasem mniej niż 70 uczniów. Kiedy powróci 8-klasowa podstawówka - dzieci będzie więcej, więc gdzie tu problem - ja widzę tylko plusy - dzieci o dwa lata dłużej będą się uczyć blisko domu, dodatkowo - te z małych wiosek nie będą musiały jeździć codziennie do wsi gminnej i do szkoły zbiorczej, gdzie były traktowane gorzej, niż te niby "miastowe"
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i dlatego trzeba jechac na protest w marcu. odrazu wiadomo, ze pis to nic dobrego. szkoly wiejskie i tak beda zlikwidowane. jak nie odrazu to za rok.
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"uda nam się po likwidacji gimnazjów zachować miejsca pracy dla nauczycieli" - i o to właśnie chodzi polskim nauczycielom, dlatego protestują. Chodzi im tylko o stołki, a nie o dobro uczniów.
Rozwiń
Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto to jest ten co wkleja te komentarze 8+4? Normalnie pod każdym tekstem o edukacji produkuje mnóstwo tego chłamu. Tak jakby na zamówienie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!