wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Zamość

Przez reformę edukacji zamknięte zostaną małe wiejskie szkoły? Burmistrz ma plan

Dodano: 8 stycznia 2017, 08:55
Autor: ask

Rodzice uczniów szkół podstawowych w gminie obawiają się, że reforma oświaty doprowadzi do zamknięcia małych wiejskich szkół. Burmistrz uspokaja mówiąc, że ma plan, dzięki któremu podczas zmian nikt nie ucierpi.

– Rada Gminy niemal w ostatniej chwili zdecydowała się poszerzyć program swojej ostatniej sesji w ubiegłym roku o głosowanie nad przejęciem przez gminę liceum ogólnokształcącego w Tyszowcach. To dla nas kompletnie niezrozumiała decyzja, bo do tej szkoły nikt nie chce chodzić – przyznają rodzice, których dzieci uczęszczają do szkół wiejskich w Kazimierówce i Przewale. – Obawiamy się, że przejęcie liceum zrobione zostanie kosztem likwidacji naszych małych szkół i obowiązkowym dowożeniem uczniów do Tyszowiec. Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie.

Obawy ma też jedna z matek uczniów podstawówki w Perespie.

– Gmina chce przy okazji likwidacji gimnazjum zlikwidować także niewielkie wiejskie szkoły, a jednocześnie zamierza poszerzyć swój stan posiadania o liceum. Rozumiem, że z punktu widzenia prestiżu jest to może i zasadne działanie, ale dla naszych dzieci i dla nas to bardzo niekorzystna sytuacja. Jeśli w Tyszowcach powstanie jedna duża szkoła nie będziemy chcieli posyłać tam dzieci. Wolimy, żeby uczyły się blisko domów. Tak jest nie tylko wygodniej, ale i lepiej. Nasze dzieci mają bardzo mądrych nauczycieli, z którymi zżyli się przez lata. Nie chcemy tego zmieniać.

Burmistrz Mariusz Zając uspokaja, że w skutek reformy nie zostanie zamknięta żadna ze szkół.

– Rzeczywiście pracujemy jednak nad przejęciem liceum – przyznaje. – To nasz pomysł na uniknięcie negatywnych skutków reformy oświaty. Dzięki połączeniu z nim jednej ze szkół podstawowych uda nam się po likwidacji gimnazjów zachować miejsca pracy dla nauczycieli. Według optymistycznego scenariusza być może potrzebować będziemy nawet więcej rąk do pracy.

W sobotę burmistrz zorganizuje otwartą debatę oświatową, podczas której będzie chciał przedstawić swój punkt widzenia. Jeśli zostanie on zaaprobowany już w przyszłym tygodniu zapaść może też decyzja o przejęciu liceum.

nie nauczyciel
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nie nauczyciel
nie nauczyciel (16 stycznia 2017 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Reforma oświaty to raczej powrót do normalności - likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioklasowej podstawówki to nie problem dla małych wiejskich szkół, tylko ratunek - obecnie w szkołach podstawowych na wsi jest 6 klas i czasem mniej niż 70 uczniów. Kiedy powróci 8-klasowa podstawówka - dzieci będzie więcej, więc gdzie tu problem - ja widzę tylko plusy - dzieci o dwa lata dłużej będą się uczyć blisko domu, dodatkowo - te z małych wiosek nie będą musiały jeździć codziennie do wsi gminnej i do szkoły zbiorczej, gdzie były traktowane gorzej, niż te niby "miastowe"
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i dlatego trzeba jechac na protest w marcu. odrazu wiadomo, ze pis to nic dobrego. szkoly wiejskie i tak beda zlikwidowane. jak nie odrazu to za rok.
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"uda nam się po likwidacji gimnazjów zachować miejsca pracy dla nauczycieli" - i o to właśnie chodzi polskim nauczycielom, dlatego protestują. Chodzi im tylko o stołki, a nie o dobro uczniów.
Rozwiń
Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto to jest ten co wkleja te komentarze 8+4? Normalnie pod każdym tekstem o edukacji produkuje mnóstwo tego chłamu. Tak jakby na zamówienie.
Rozwiń
Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 13:17) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak POkraki z Kmiotami zamykali szkoły w latach 2007-2015 to było git. A teraz klepią, że reforma oświaty jest trefna. Nie ma to jak mniemanologia szkopsko-żydowska. Nie nasi precz.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!