wtorek, 17 października 2017 r.

Zamość

Przypomną Niemcom, kto był ofiarą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2009, 10:38
Autor: Bogdan Nowak

Napisali już list do premiera i prezydenta RP. Mieszkańcy Zamojszczyzny chcą stworzyć Centrum Wysiedlonych. I ocalić prawdę historyczną.

- Bo jest ona zagrożona - zapewnia Jerzy Zacharow, opozycjonista z lat 80. oraz członek Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny. - Niemcy planują budowę kontrowersyjnego Centrum Przeciwko Wypędzeniom. Zapomnieli już chyba, kto był ofiarą, a kto katem. Musimy im o tym przypomnieć. Po to właśnie potrzebne jest zamojskie centrum.

Podczas wojny Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny 110 tys. Polaków, w tym ok. 30 tys. dzieci (z których ok. 10 tys. czego zmarło lub zginęło).

Grupa Inicjatywna (w jej skład weszło już kilkanaście osób m.in. zamojscy architekci) chce wybudować poświęcone ich tragicznym losom Centrum Wysiedlonych.

Mają tam się znaleźć m.in. sale muzealne, ośrodek badawczy i archiwum. Koszt przedsięwzięcia to kilkanaście milionów złotych. Zamościanie chcą, aby budowę sfinansował rząd RP.

Pisma w tej sprawie wysłali już do prezydenta i premiera.

- Zabieramy się też za gromadzenie relacji świadków m.in. Dzieci Zamojszczyzny - mówi Zacharow. - Będziemy namawiać ich do gromadzenia m.in. archiwalnych zdjęć. Za jakiś czas znajdą się one w naszym centrum. Chcemy też zbierać pieniądze. Jak? Będziemy starać się o pozwolenia na ustawienie puszek. Pojawią się one w największych miastach w Polsce.

Gdzie Centrum Wysiedlonych miałoby powstać? Jeszcze nie wiadomo. - Dobrze byłoby, gdyby powstało u nas - mówi Mieczysław Bartoń, wójt Skierbieszowa. - Grunty się znajdą. Bo nasza gmina była pierwszą, którą objęły wysiedlenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Alfa
berny
Alfa
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Alfa
Alfa (24 marca 2009 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wracając, przynajmniej na koniec, do tematu głównego, Panie Zacharow – proszę nie zwracać uwagi na wściekłe ujadania – tylko robić swoje !
[/quote]
[quote name='berny' date='23.03.2009, 18:38' post='108557']
------------------
I bardzoooo dobrzeeeeeee -celna uwaga - każdy powinien" robić swoje", to co potrafi najlepiej. Syn był bardzo zadowolony, jak mu Pan Zacharow wycentrował koła w rowerze. Jest dobrym fachowcem. I tak trzymać.
Rozwiń
berny
berny (23 marca 2009 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę ALFA, że Ty jak małe dziecko, zawsze musisz mieć ostatnie zdanie.
Dla świętego spokoju byłbym machnął ręką, gdybyś nie dokonał kolejnej manipulacji.

Tak więc kto ma zamiar iść na Lwów??? Czyżbyś jeszcze nie doszedł do siebie po weekendzie. Chłopie, jeśli tego nie zauważyłeś, to informuje Cię, że żyjemy w XXI wieku. Pisząc takie niedorzeczności, chcąc nie chcąc, to Ty stajesz się cudakiem. Muszę stwierdzić z żalem że pomimo moich wysiłków mało zrozumiałeś z toczonej dyskusji.

Twoje zdanie – „wychowanie ssie się z krwią matki. Niestety w kontekście ….” To jest dopiero kuriozum. Oj niedziela musiała być mocna!

Porównując Polskę , w kontekście zajęcia Zaolzia , do nazistowskich Niemiec, przekroczyłeś wszelkie granice przyzwoitości. Czy Polacy rozstrzeliwali cywili czeskich czy też tworzyli obozy koncentracyjne? Proponuję wypić litrę, ale mineralnej i w końcu otrzeźwieć.

Na marginesie mam pytanie - czy to odpowiednia metoda aby brak argumentów zastępować wulgaryzmami i określeniami z pod budki z piwem w stylu – „kurde w mordę”. Dodają ci one animuszu ?

Dyskusja z Tobą jest bezcelowa z jednego powodu. Ja starałem się odpowiadać na każdy Twój argument, natomiast Ty manipulowałeś tematem, wybierając to co Tobie odpowiadało.

Pozdrawiam, życząc powrotu do lepszej formy!


Ps.
Wracając, przynajmniej na koniec, do tematu głównego, Panie Zacharow – proszę nie zwracać uwagi na wściekłe ujadania – tylko robić swoje !
Rozwiń
Alfa
Alfa (23 marca 2009 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
-------------------------
[quote name='berny' date='22.03.2009, 17:11' post='108070']
Stoimy po dwu różnych stronach widzenia polskiej martyrologii ( chociaż też są punkty styczne),
Odp.Z pewnością gdyby mnie OJCZYZNA DAŁA ROZKAZ pójścia na Lwów - masz rację - tak jak wojak Szwejk poszedłbym - ale na na >bira< do knajpy. Ale wiedz, że wzniósłbym toast za Twoje zwycięstwo . Tym się różnimy. Jestem realistą a nie cudakiem. I wiedz też, że dobrze odrobiłem lekcję z historii i martyrologii mojego kraju. Płaczę nad każdą mogiłą zołnierską i poległego Polaka, który walczył za polskość. Najłatwiej jest robić lament nad mogiłami, trudniej się zastanowić i prowadzić politykę tak, by ten upust minimalizować. A co do widzenia martyrologii, to z realu powiadam Ci, że osobnicy którzy najwiecej biją larum, to w chwili krytycznej >ich ni ma< Tacy - nie są bohaterami z mojej bajki.
--------------------------
"przypuszczam że swego czasu dużo naczytałeś się najmądrzejszej na świecie "GW", która urobiła dużą cześc polskiej inteligencji."
Odp: wychowanie ssie się z krwią matki. Niestety w kontekście powyższego wywodu chciałbym, ale nie mogę tego powiedzieć o Tobie.
----------------------------------

Jeżeli chodzi o Zaolzie to Ty się mylisz, a nie ja. Na konferencji w Paryżu uzgodniono, .....
Odp. Gdyby nie agresja wojska polskiego w 1938 roku i aneksja tych terenów przez Polskę, dzisiaj Zaolzie byłoby polskie. Byliśmy agresorami i okupantami. Zrobiliśmy dokładnie to samo co Niemcy nazistowskie.

Wniosek tej całej sprawie:- dla Stalina był to najważniejszy argument. Mój wywód o Zaolziu miał Ci pokazać, że może być zamieszkały przez Polaków(tak jak podany przez Ciebie przykład Lwowa) i >chlub< d*** - a wszystko przez patriotów siebie nazywających. Liczy się efekt koncowy.
-----------------
" trochę refleksji , wiecej argumentów oraz mniej zadzierania nosa panie filozof-Alfa.
Odp. Bez komentarza, powtarza to się ssie.
----------------
Rozwiń
berny
berny (22 marca 2009 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak Alfa - masz przynajmniej w jednym rację, należy tę dyskusję zakończyc.
Stoimy po dwu różnych stronach widzenia polskiej martyrologii ( chociaż też są punkty styczne), przypuszczam że swego czasu dużo naczytałeś się najmądrzejszej na świecie "GW", która urobiła dużą cześc polskiej inteligencji.
Jeżeli chodzi o Zaolzie to Ty się mylisz, a nie ja. Na konferencji w Paryżu uzgodniono, że ma się tam odbyc plebiscyt, taki jak na Górnym Śląsku. Wynik jego był przesądzony ze wzgledu na zdecydowaną przewagę Polaków. Jednak Czesi podstępnie zajęli je, w sierpniu 1920 w czasie ofensywy bolszewików na Warszawę i rząd polski przyparty do muru ( też w wyniku nacisków Francji i Angli) musiał zgodzic się na nową granicę, pozostawiajacą na obczyźnie wiele tysięcy Polaków. Tak wiec to Ty siegnij po odpowiednie podręczniki.
Nie skorzystam z Twojej rady i wnuka nie bedę się pytał, ponieważ trudno chyba takiego posiadac w wieku 30 lat.
Mimo wszystko dziekuję za dyskusję i proszę na przyszłośc o trochę refleksji , wiecej argumentów oraz mniej zadzierania nosa panie filozof-Alfa.

berny
Rozwiń
Alfa
Alfa (22 marca 2009 o 09:10) 0