Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

10 kwietnia 2014 r.
14:52
Edytuj ten wpis

Przyszli rabować wykopaliska. Zatrzymali ich studenci archeologii

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
159 16 A A

Mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego odpowie za niszczenie zabytków. Wraz z dwoma kompanami przeczesywał wykopalisko archeologiczne z wykrywaczem metali i saperką. Został zatrzymany przez studentów UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do zdarzenia doszło w sobotę, w Ulowie, w pow. tomaszowskim. Studenci archeologii UMCS odbywają tam wiosenne ćwiczenia terenowe. - Jak co rano, świtem wyruszyli cała grupą w kierunku pobliskiego lasu - relacjonuje prof. dr hab. Andrzej Kokowski, z Instytutu Archeologii UMCS. - Nieomal naprzeciw nich wyszło z lasu trzech uzbrojonych w wykrywacze metali osobników, co raz ryjących saperkami w relikcie starożytnego stanowiska. Reakcja studentów była błyskawiczna. - Otoczyli osobników, wykonali fotografie zniszczeń i w międzyczasie zawiadomili policję - dodaje Kokowski. - Druga grupa studentów zlokalizowała ukryty w lesie samochód i nie pozwoliła na opuszczenie tego miejsca. Po dwudziestu minutach pojawił się policyjny patrol, a chwilę później ekipa dochodzeniowa z psem. - Osaczony przez studentów przywódca grupy rabującej i niszczącej stanowisko archeologiczne był tym zdumiony - dodaje Kokowski. - Śledczy mieli z sobą "Ustawę o ochronie zabytków” i bezbłędnie znali kwalifikację czynu. Zabezpieczyli ślady i przesłuchali kilkunastu świadków. To pierwsza tego rodzaju akcja policji w obronie europejskiego dziedzictwa kulturowego. Jak informuje tomaszowska policja, na dwóch sprawców zdołało uciec. Na miejscu zatrzymano natomiast 47-latka z Tomaszowa Lubelskiego. Mężczyzna odpowie za niszczenie zabytków. Grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Mundurowi poszukują teraz jego kompanów.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zawzięty KOPACZ. / 12 kwietnia 2014 o 13:46

I o jednym jeszcze zapomniałem.

Wykopalem raz (tylko zaczałem) bąbę lotniczą 300 kg na polu kilka razy w roku przewracanym przez sprzęt rolniczy w bliskiej odległosci od zabudowań, którą zgłosiłem na Policję. Przyjechali saperzy, zabrali. Nie wyolbrzymiając jak niektórzy wyżej. Hipotetycznie ilu ludzi ocaliłem narażając własne życie?  I za to ktos mnie będzie nazywał rabusiem czy złodziejem. Chyba za ten fakt i podejście do sprawy powinienem jakąs nagrode dostać. Mogłem albo to zakopać, albo zabrac do domu. Także  z racji faktu ze chodzimy  z wykrywaczami niech nikt nie robi z nas bezmuzgich ludzi podobnych  do tych  co rabuja kościoły czy inne zabytki, albo tnącychi szlifierka w piwnicy pociski. Bo w kazdym stadzie zdarzaja się czarne owce. A tytuły "Rabowali... " to tylko szukanie sensacji i danie do myslenia ludziom co maja z tym hobby mniejszą styczność.

I o jednym jeszcze zapomniałem.

Wykopalem raz (tylko zaczałem) bąbę lotniczą 300 kg na polu kilka razy w roku przewracanym przez sprzęt rolniczy w bliskiej odległosci od zabudowań, którą zgłosiłem na Policję. Przyjechali saperzy, zabrali. Nie wyolbrzymiając jak niektórzy wyżej. Hipotetycznie ilu ludzi ocaliłem narażając własne życie?  I za to ktos mnie będzie nazywał rabusiem czy złodziejem. Chyba za ten fakt i podejście do sprawy powinienem jakąs nagrode dostać. Mogłem albo to zakopać, albo zabrac do domu. Także  z racji... rozwiń

Avatar
Zawzięty KOPACZ. / 12 kwietnia 2014 o 13:20

Archeolodzy w du...e kopani. U mnie jest też kilka stanowisk w okolicy. A skąd to wiem? Nie od nich , nie od konserwatora, nie z żadnych oznaczeń. Stanowiska są na polach ornych. Nie kopie tam bo prawo... . Ale wielu kopie i co. Rolnik ziemie przewrócił już kilkaset razy, maszyny, nawozy, dużo rzeczy zniszczyły bezpowrotnie. Poszło kilku gości z wykrywaczami co raczej rzadko sięgneli głebiej niż sprzęt rolniczy. Wyciągneli pewnie kilka monet, naboi i innych drobiazgów. Pewnie połowa z nich nie wiedziała ze jest tam stanowisko. A archeolodzy pojawia sie tam za 30 lat albo wcale.

Po drugie gdzie sa jakies oznaczenia, gdzie jest jakaś ogolnodostępna baza czy mapa na którą tzw rabuś mógłby wejść i zobaczyc" Tam jest zakaz. Tam nie wchodze."

Po trzecie. Ile rzeczy uratowali rabusie przed zagłada.

Wiekszość rabusiów  kopie w zwykłych miejscach gdzie nigdy żaden archeolog nie zajrzy. Co najwyzej ktos nasypie ziemi, zniweluje teren i dom postawi.

Po czwarte. Wiekszość tych niby archeologów albo sama po godzinach kopie, albo zbiera rózne historyczne rzeczy. Skąd je biorą? Z nieba? A jak kupuja to od kogo? A pewnie od tych co wykopali czyli jak mowi wyżej kilku mądrych "ukradli".

Ukraśc a kupic kradzione to praktycznie  to samo.

I tak jak napisałem wyżej i powtórzę to używając nazewnictwa tych stawiających się wyżej ludzi. Niech przywódca tej bandy archeologów zbada lepiej ilu tych studencinów ma w domach wykrywacze, jakie posiadaja przedmioty związane z historią. I jakie jest ich pochodzenie i jak spędzaja wolny czas.

Jak ktos chce cos robic to powinien zacząć od siebie.

Archeolodzy w du...e kopani. U mnie jest też kilka stanowisk w okolicy. A skąd to wiem? Nie od nich , nie od konserwatora, nie z żadnych oznaczeń. Stanowiska są na polach ornych. Nie kopie tam bo prawo... . Ale wielu kopie i co. Rolnik ziemie przewrócił już kilkaset razy, maszyny, nawozy, dużo rzeczy zniszczyły bezpowrotnie. Poszło kilku gości z wykrywaczami co raczej rzadko sięgneli głebiej niż sprzęt rolniczy. Wyciągneli pewnie kilka monet, naboi i innych drobiazgów. Pewnie połowa z nich nie wiedziała ze jest tam stanowisko. A archeolod... rozwiń

Avatar
odkrywca.pl / 12 kwietnia 2014 o 11:54

O losie... Przywódca grupy, to prawie jak mafia(-; Śmiechu warte-Poszukiwacz Skarbów

Avatar
gość / 11 kwietnia 2014 o 17:03

Kończę w tym roku prawo i na drugim kierunku matematykę. Teraz chciałbym poświęcić więcej czasu swojej pasji - poszukiwaniom z wykrywaczem, jednocześnie coś jeszcze studiując. Jaki proponujecie łatwy, nie absorbujący kierunek dla leserów: resocjalizacja, politologia, archeologia, socjologia?

Masz pasję "chodzenie z wykrywaczem"? No to archeologię odradzam

Avatar
Gość / 11 kwietnia 2014 o 16:42

Zaplac i studiuj co chcesz, Geniu (to zdrobnienie od geniusza!;))

Kończę w tym roku prawo i na drugim kierunku matematykę. Teraz chciałbym poświęcić więcej czasu swojej pasji - poszukiwaniom z wykrywaczem, jednocześnie coś jeszcze studiując. Jaki proponujecie łatwy, nie absorbujący kierunek dla leserów: resocjalizacja, politologia, archeologia, socjologia?

Avatar
poszukiwacz / 11 kwietnia 2014 o 14:56

Kończę w tym roku prawo i na drugim kierunku matematykę. Teraz chciałbym poświęcić więcej czasu swojej pasji - poszukiwaniom z wykrywaczem, jednocześnie coś jeszcze studiując. Jaki proponujecie łatwy, nie absorbujący kierunek dla leserów: resocjalizacja, politologia, archeologia, socjologia?

Avatar
Dan / 11 kwietnia 2014 o 14:11

Sorki ale sam chodzę z wykrywką,więc jak ktoś się pcha w takie miejsce jest po prostu złodziejem,mapki,zezwolenie od WKZ,opłata,wiadomo gdzie wejść a gdzie nie,fanty zdać i bez zbędnych strachów wrócić do domu,chyba że ktoś chce się dorobić na dziedzictwie kulturowym to niech wie że to ma krótkie nogi,powołujemy się na prawo Angielskie ale spytam:jak wielu z wykrywkami dopełnia formalności i liczy się z tym co należy  w z takim fantem zrobić?,Nie można liczyć na to że chobby przynosi kasę i zwraca kupno sprzętu bo są w życiu rzeczy o wiele ważniejsze :huh:

Rozumiem że Ty wspaniały obywatelu wszystkie znajdki oddajesz ? :)

Rozumiem że Ty wspaniały obywatelu wszystkie znajdki oddajesz ? :)

rozwiń
Avatar
Również_Mariusz / 11 kwietnia 2014 o 13:35

Czy archeolodzy zdzierając i odrzucając dla oszczędności wierzchnią warstwę ziemi ok 50 cm nie niszczą stanowiska i zabytków jakie tam mogą być może trzeba by postępować podobnie i dzwonić na policję ???

Czuć w wypowiedzi laika. Każde stanowisko ma swoją specyfikę, czasami trzeba zdjąć i 3 m ziemi żeby dotrzeć do warstw kulturowych, to o niczym nie świadczy. Domyślam się że mowa o badaniach przedinwestycyjnych lub ratowniczych. Nawet jeśli takie praktyki mają tam miejsce, różnią się od złodziejstwa jedną, jakże nieistotną drobnostką. Dokumentacją.

Polecałbym się również zapoznać z definicjami zabytku masowego i wydzielonego. Gdyby dokumentowano każdy z milionów kawałków ceramiki, podniesiono by larum że archeolodzy marnują czas zamiast zajmować się Naszym dziedzictwem.

Nie widzę logiki w usprawiedliwianiu złodziejstwa tym, że badacze kopią niemetodycznie. Od oceny ich działań jest WKZ, a nie pazerne krety.

Czuć w wypowiedzi laika. Każde stanowisko ma swoją specyfikę, czasami trzeba zdjąć i 3 m ziemi żeby dotrzeć do warstw kulturowych, to o niczym nie świadczy. Domyślam się że mowa o badaniach przedinwestycyjnych lub ratowniczych. Nawet jeśli takie praktyki mają tam miejsce, różnią się od złodziejstwa jedną, jakże nieistotną drobnostką. Dokumentacją.

Polecałbym się również zapoznać z definicjami zabytku masowego i wydzielonego. Gdyby dokumentowano każdy z milionów kawałków ceramiki, podniesiono by larum że archeolodzy m... rozwiń

Avatar
Mariusz / 11 kwietnia 2014 o 13:10

Czy archeolodzy zdzierając i odrzucając dla oszczędności wierzchnią warstwę ziemi ok 50 cm nie niszczą stanowiska i zabytków jakie tam mogą być może trzeba by postępować podobnie i dzwonić na policję ???

Avatar
BYKU / 11 kwietnia 2014 o 13:07

To nie łatwiej bankomaty rąbać ??

Avatar
Zawzięty KOPACZ. / 12 kwietnia 2014 o 13:46

I o jednym jeszcze zapomniałem.

Wykopalem raz (tylko zaczałem) bąbę lotniczą 300 kg na polu kilka razy w roku przewracanym przez sprzęt rolniczy w bliskiej odległosci od zabudowań, którą zgłosiłem na Policję. Przyjechali saperzy, zabrali. Nie wyolbrzymiając jak niektórzy wyżej. Hipotetycznie ilu ludzi ocaliłem narażając własne życie?  I za to ktos mnie będzie nazywał rabusiem czy złodziejem. Chyba za ten fakt i podejście do sprawy powinienem jakąs nagrode dostać. Mogłem albo to zakopać, albo zabrac do domu. Także  z racji faktu ze chodzimy  z wykrywaczami niech nikt nie robi z nas bezmuzgich ludzi podobnych  do tych  co rabuja kościoły czy inne zabytki, albo tnącychi szlifierka w piwnicy pociski. Bo w kazdym stadzie zdarzaja się czarne owce. A tytuły "Rabowali... " to tylko szukanie sensacji i danie do myslenia ludziom co maja z tym hobby mniejszą styczność.

I o jednym jeszcze zapomniałem.

Wykopalem raz (tylko zaczałem) bąbę lotniczą 300 kg na polu kilka razy w roku przewracanym przez sprzęt rolniczy w bliskiej odległosci od zabudowań, którą zgłosiłem na Policję. Przyjechali saperzy, zabrali. Nie wyolbrzymiając jak niektórzy wyżej. Hipotetycznie ilu ludzi ocaliłem narażając własne życie?  I za to ktos mnie będzie nazywał rabusiem czy złodziejem. Chyba za ten fakt i podejście do sprawy powinienem jakąs nagrode dostać. Mogłem albo to zakopać, albo zabrac do domu. Także  z racji... rozwiń

Avatar
Zawzięty KOPACZ. / 12 kwietnia 2014 o 13:20

Archeolodzy w du...e kopani. U mnie jest też kilka stanowisk w okolicy. A skąd to wiem? Nie od nich , nie od konserwatora, nie z żadnych oznaczeń. Stanowiska są na polach ornych. Nie kopie tam bo prawo... . Ale wielu kopie i co. Rolnik ziemie przewrócił już kilkaset razy, maszyny, nawozy, dużo rzeczy zniszczyły bezpowrotnie. Poszło kilku gości z wykrywaczami co raczej rzadko sięgneli głebiej niż sprzęt rolniczy. Wyciągneli pewnie kilka monet, naboi i innych drobiazgów. Pewnie połowa z nich nie wiedziała ze jest tam stanowisko. A archeolodzy pojawia sie tam za 30 lat albo wcale.

Po drugie gdzie sa jakies oznaczenia, gdzie jest jakaś ogolnodostępna baza czy mapa na którą tzw rabuś mógłby wejść i zobaczyc" Tam jest zakaz. Tam nie wchodze."

Po trzecie. Ile rzeczy uratowali rabusie przed zagłada.

Wiekszość rabusiów  kopie w zwykłych miejscach gdzie nigdy żaden archeolog nie zajrzy. Co najwyzej ktos nasypie ziemi, zniweluje teren i dom postawi.

Po czwarte. Wiekszość tych niby archeologów albo sama po godzinach kopie, albo zbiera rózne historyczne rzeczy. Skąd je biorą? Z nieba? A jak kupuja to od kogo? A pewnie od tych co wykopali czyli jak mowi wyżej kilku mądrych "ukradli".

Ukraśc a kupic kradzione to praktycznie  to samo.

I tak jak napisałem wyżej i powtórzę to używając nazewnictwa tych stawiających się wyżej ludzi. Niech przywódca tej bandy archeologów zbada lepiej ilu tych studencinów ma w domach wykrywacze, jakie posiadaja przedmioty związane z historią. I jakie jest ich pochodzenie i jak spędzaja wolny czas.

Jak ktos chce cos robic to powinien zacząć od siebie.

Archeolodzy w du...e kopani. U mnie jest też kilka stanowisk w okolicy. A skąd to wiem? Nie od nich , nie od konserwatora, nie z żadnych oznaczeń. Stanowiska są na polach ornych. Nie kopie tam bo prawo... . Ale wielu kopie i co. Rolnik ziemie przewrócił już kilkaset razy, maszyny, nawozy, dużo rzeczy zniszczyły bezpowrotnie. Poszło kilku gości z wykrywaczami co raczej rzadko sięgneli głebiej niż sprzęt rolniczy. Wyciągneli pewnie kilka monet, naboi i innych drobiazgów. Pewnie połowa z nich nie wiedziała ze jest tam stanowisko. A archeolod... rozwiń

Avatar
odkrywca.pl / 12 kwietnia 2014 o 11:54

O losie... Przywódca grupy, to prawie jak mafia(-; Śmiechu warte-Poszukiwacz Skarbów

Avatar
gość / 11 kwietnia 2014 o 17:03

Kończę w tym roku prawo i na drugim kierunku matematykę. Teraz chciałbym poświęcić więcej czasu swojej pasji - poszukiwaniom z wykrywaczem, jednocześnie coś jeszcze studiując. Jaki proponujecie łatwy, nie absorbujący kierunek dla leserów: resocjalizacja, politologia, archeologia, socjologia?

Masz pasję "chodzenie z wykrywaczem"? No to archeologię odradzam

Avatar
Gość / 11 kwietnia 2014 o 16:42

Zaplac i studiuj co chcesz, Geniu (to zdrobnienie od geniusza!;))

Kończę w tym roku prawo i na drugim kierunku matematykę. Teraz chciałbym poświęcić więcej czasu swojej pasji - poszukiwaniom z wykrywaczem, jednocześnie coś jeszcze studiując. Jaki proponujecie łatwy, nie absorbujący kierunek dla leserów: resocjalizacja, politologia, archeologia, socjologia?

Avatar
poszukiwacz / 11 kwietnia 2014 o 14:56

Kończę w tym roku prawo i na drugim kierunku matematykę. Teraz chciałbym poświęcić więcej czasu swojej pasji - poszukiwaniom z wykrywaczem, jednocześnie coś jeszcze studiując. Jaki proponujecie łatwy, nie absorbujący kierunek dla leserów: resocjalizacja, politologia, archeologia, socjologia?

Avatar
Dan / 11 kwietnia 2014 o 14:11

Sorki ale sam chodzę z wykrywką,więc jak ktoś się pcha w takie miejsce jest po prostu złodziejem,mapki,zezwolenie od WKZ,opłata,wiadomo gdzie wejść a gdzie nie,fanty zdać i bez zbędnych strachów wrócić do domu,chyba że ktoś chce się dorobić na dziedzictwie kulturowym to niech wie że to ma krótkie nogi,powołujemy się na prawo Angielskie ale spytam:jak wielu z wykrywkami dopełnia formalności i liczy się z tym co należy  w z takim fantem zrobić?,Nie można liczyć na to że chobby przynosi kasę i zwraca kupno sprzętu bo są w życiu rzeczy o wiele ważniejsze :huh:

Rozumiem że Ty wspaniały obywatelu wszystkie znajdki oddajesz ? :)

Rozumiem że Ty wspaniały obywatelu wszystkie znajdki oddajesz ? :)

rozwiń
Avatar
Również_Mariusz / 11 kwietnia 2014 o 13:35

Czy archeolodzy zdzierając i odrzucając dla oszczędności wierzchnią warstwę ziemi ok 50 cm nie niszczą stanowiska i zabytków jakie tam mogą być może trzeba by postępować podobnie i dzwonić na policję ???

Czuć w wypowiedzi laika. Każde stanowisko ma swoją specyfikę, czasami trzeba zdjąć i 3 m ziemi żeby dotrzeć do warstw kulturowych, to o niczym nie świadczy. Domyślam się że mowa o badaniach przedinwestycyjnych lub ratowniczych. Nawet jeśli takie praktyki mają tam miejsce, różnią się od złodziejstwa jedną, jakże nieistotną drobnostką. Dokumentacją.

Polecałbym się również zapoznać z definicjami zabytku masowego i wydzielonego. Gdyby dokumentowano każdy z milionów kawałków ceramiki, podniesiono by larum że archeolodzy marnują czas zamiast zajmować się Naszym dziedzictwem.

Nie widzę logiki w usprawiedliwianiu złodziejstwa tym, że badacze kopią niemetodycznie. Od oceny ich działań jest WKZ, a nie pazerne krety.

Czuć w wypowiedzi laika. Każde stanowisko ma swoją specyfikę, czasami trzeba zdjąć i 3 m ziemi żeby dotrzeć do warstw kulturowych, to o niczym nie świadczy. Domyślam się że mowa o badaniach przedinwestycyjnych lub ratowniczych. Nawet jeśli takie praktyki mają tam miejsce, różnią się od złodziejstwa jedną, jakże nieistotną drobnostką. Dokumentacją.

Polecałbym się również zapoznać z definicjami zabytku masowego i wydzielonego. Gdyby dokumentowano każdy z milionów kawałków ceramiki, podniesiono by larum że archeolodzy m... rozwiń

Avatar
Mariusz / 11 kwietnia 2014 o 13:10

Czy archeolodzy zdzierając i odrzucając dla oszczędności wierzchnią warstwę ziemi ok 50 cm nie niszczą stanowiska i zabytków jakie tam mogą być może trzeba by postępować podobnie i dzwonić na policję ???

Avatar
BYKU / 11 kwietnia 2014 o 13:07

To nie łatwiej bankomaty rąbać ??